Koštunica faulirao Crnogorce

MILO đUKANOVIć LJUT ZBOG POTEZA PREMIJERA SRBIJE

KOŠTUNICA FAULIRAO CRNOGORCE

• Dostaljanje spisaka sa 264.000 imena Crnogoraca koji žive u Srbiji je najgrublji faul premijera Srbije prema Crnoj Gori, ocenio đukanović

Spisak sa imenima 264.000 građana Srbije sa crnogorskim državljanstvom koji je premijer Srbije Vojislav Koštunica uručio evropskom komesaru Oliju Renu, izazvao je žestoke reakcije zvanične Podgorice, pre svih predsednika Crne Gore Filipa Vujanovića i premijera Mila đukanovića.
Crnogorski premijer đukanović ocenio je Koštuničin potez „još jednom demonstracijom nedemokratskog kapaciteta srpskog premijera i njegove vlade“ koji, kako je naveo, već „tradicionalnim manirima sa te adrese pokušavajući da se upliću u unutrašnja politička pitanja Crne Gore“.
– To je najgrublji faul Koštunice prema Crnoj Gori, njegov lični potez koji nije ništa drugo do neuspešna politikantska avantura. To je možda najgrublji faul do sada. Koštunica na taj način počinje nacionalno prebrojavanje po Srbiji – rekao je đukanović novinarima.

Histerična reakcija

– Obična je manipulacija i podsticanje nacionalnih podela u Crnoj Gori od strane režima Mila đukanovića, da je premijer Srbije Vojislav Koštunica izvršio nacionalno prebrojavanje spiskom koji je predao Oliju Renu – izjavio je „Vestima“ Srđa Božović, potpredsednik Socijalističke narodne partije Crne Gore.
– U pitanju je nacionalna identifikacija državljana Crne Gore koji žive u Srbiji, bez obzira na to kako se nacionalno opredeljuju. đukanović i Vujanović su svojim histeričnim reakcijama još jedanput pokazali nedgovorno ponašanje i nebrigu prema velikom broju crnogorskih državljana koji žive u Srbiji. Očigledno je da im odgovaraju samo oni koji podržavaju politiku režima u Podgorici i njihov projekat samostalne Crne Gore – rekao je Božović.

On je rekao da je reč o još jednoj destrukciji koja se preduzima protiv demokratskog prava Crne Gore da se izjasi o svojoj budućnosti „iz jedne te iste političke radionice u Beogradu – kabineta gospodina Koštunice“.
– Crna Gora je samosvesna, ona je odlučna da preuzme punu odgovornost za svoju evropsku budućnost i Crna Gora će, uprkos ovakvim destrukcijama, u bliskoj budućnosti ostvariti svoj cilj. Žao mi je da se kroz ovakve aktivnosti gospodina Koštunice potvrđuje nešto za šta sam ipak mislio da je prošlost – istakao je đukanović.
Predsednik Crne Gore, Filip Vujanović smara da je potez Koštunice „neodgovoran i iritirajući“ i da je time „potvrdio ambiciju da se meša u unutrašnje stvari Crne Gore i utiče na ishod referenduma o njenoj nezavisnosti“.
U otvorenom pismu predsedniku Srbije, Borisu Tadiću, crnogorski predsednik je između ostalog naveo da „ni po aktuelnom, ni o prethodnom Zakonu o referendumu državljani Republike Crne Gore, gde god živeli, nemaju pravo glasa, ako nisu u biračkom spisku u Crnoj Gori“.

Tadić: Dati glas svim građanima

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da svi građani Crne Gore treba imaju pravo da glasaju na referendumu o državnom statusu ove članice državne zajednice.
– Zalažem se da svi građani Srbije, gde god da žive, imaju pravo glasa, pa ne mogu da imam različit stav kada su u pitanju građani Crne Gore – kazao je predsednik, naglasivši da poštuje legitimno pravo naroda u Crnoj Gori, uključujući i pravo na referendum.
On je ponovio da je za očuvanje državne zajednice.
– Za razliku od mojih crnogorskih prijatelja, verujem da je državna zajednica najkraći i najbrži put u EU – naveo je on.
Tadić je istakao da je važan način na koji Srbija i Crna Gora komuniciraju i rekao da ne razume zašto komunikacija ide preko Brisela, NJujorka, Moskve i drugih svetskih centara.

Takođe, Vujanović je u pismu Tadiću ukazao da bi predsednik Vlade Srbije morao da zna da se „svojim potpisom na Beogradski sporazum i izmene Ustavne povelje, odrekao prava kreiranja uslova referenduma u Crnoj Gori, prihvatajući to kao jasno i suvereno pravo Crne Gore i njenih građana“.
Vujanović je optužio Koštunicu za kršenje prve odredbe Ustava Srbije da je Srbija država njenih građana, jer je iz spiskova „izvukao njihovu nacionalnu pripadnost i prebrojao one koji su se izjasnili kao Crnogorci, a obavezu popisivanja stanovništva priuštio je sebi kao pravo, ali samo za crnogorske državljane“.
Zoran Žižić, predsednik Upravnog odbora Pokreta za očuvanje Državne zajednice SCG, smatra da je „Koštunica obavestio Evropsku uniju o podacima koji su tačni i nepobitni i ne mogu se ignorisati ni u Crnoj Gori ni u EU“.
– EU ima pravo kontrole i praćenja referenduma u Crnoj Gori, prema sporazumu Koštunica – đukanović i međunarodno priznatim standardima. Pravo glasa jeste ekskluzivno pravo svakog državljanina bez obzira da li živi u toj državi. Ne postoji nijedna država u Evropi, osim Crne Gore, u kojoj je to drugačije. Referendum u Crnoj Gori ne može da se održi ukoliko tih 264.000 Crnogoraca u Srbiji nemaju pravo glasa jer bi to bilo suprotno Ustavnoj povelji i međunarodno priznatim standardima – tvrdi Žižić.
Nekadašnji potpredsednik SNP-a kaže u izjavi za „Vesti“ da se Vlada Srbije ne meša u unutrašnje stvari u Crnoj Gori, već da „crnogorski režim nervira što je u pitanju veliki broj glasača koji mogu da preokrenu rezultat referenduma.