Kovač: Svi zahtevi ugrađeni u pregovaračku poziciju EU

Miro Kovač je istakao da je Hrvatskoj uspelo da među merila zajedničke pozicije bude puna saradnja Srbije s Haškim sudom, što uključuje priznavanje svih odluka i presuda Haškog suda.

„Isto tako, potreba izbegavanja sukoba jurisdikcija pravosuđa što se tiče procesuiranja ratnih zločina. To znači da zakon koji se sprovodi u Srbiji, ne može biti važeći za Hrvatsku“, rekao je Kovač na konferenciji za novinare u Zagrebu povodom pristupnih pregovora EU-Srbija.

Rekao je da se u usaglašenom tekstu, do koga se došlo posle intenzivnih pregovora, od Srbije traži da primenjuje svoj pravni okvir koji se tiče manjinskih prava, kao i da konstruktivno sarađuje sa susedima po pitanju nestalih osoba, što uključuje i brzu razmenu informacija.

Kovač je dodao da je prelaznim merilima naznačeno da Srbija mora da „osigura prava žrtava i njihov pristup pravdi i pravosuđu bez diskriminacije, što po evropskim i međunarodnim standardima znači i pravo na odštetu za žrtve rata“.

„Mi smo u Hrvatskoj bili trezveni, racionalni, nismo se rasipali verbalnim eskapadama, nismo prihvatali nikakve duele iako svaki treći dan dobijemo salvu iz Srbije o NDH, ustašama. Mi na to ne odgovaramo. Želimo dugoročne dobrosusedske odnose i da Srbija napreduje prema članstvu u EU“, rekao je Kovač.

Ocenio je da Srbija sada, kada su jasno utvrđeni kriterijumi za poglavlje 23, ima šansu da napreduje i da probleme iz prošlosti treba rešavati, ali da se dve zemlje moraju okrenuti budućnosti.

Upitan o navodima mandatara za sastav Vlade Srbije Aleksandra Vučića da Srbija neće menjati zakon o univerzalnoj jurisdikciji, Kovač je rekao da to treba pitati Vučića, jer je u kriterijuma naznačeno sve što Srbija treba da uradi na putu prema EU, između ostalog, i da „izbegava sukobe pravnih nadležnosti u progonu ratnih zločina“.

„Tu je mislim svima sve jasno, ne treba posebno da nacrtam šta to znači“, dodao je hrvatski ministar.

Kovač je rekao da je dokument, koji će uskoro biti potpisan, plod kompromisa 28 država članica EU.

Precizirao je da je reč o prelaznim merilima, a ne o merilima za zatvaranje poglavlja 23, jer ono Srbija još nije otvorila.