Gde god da krenete, iskustvo je obično isto. Uđete u crkvu ili katedralu, osećate tišinu i divite se arhitekturi, umetnosti i vekovima istorije i vere. Zatim ulazite u posebnu kapelu ili muzej, gde iza staklenog zida stoji legendarni Sveti gral. Ali, to zapravo onaj pravi?
U Evropi postoji oko 200 pehara za koje se veruje da su Sveti gral – pehar iz kog je Isus pio na Poslednjoj večeri. Vernici dolaze i mole se Svetim gralom, ali pitanje i dalje ostaje isto – koji je pravi gral i da li uopšte postoji?
Sveti gral je duboko ukorenjen u našu kolektivnu svest, i često se pojavljujući u literaturi, umetnosti i filmovima, poput „Da Vinčijevog koda“ i „Indijane Džonsa“. Ipak, kada se oduzmu moderni konteksti, ostaje jednostavno objašnjenje: Sveti gral je, navodno, pehar koji je Isus koristio na Poslednjoj večeri, piše CNN.
Profesorica religijskih studija, Joanne Pierce, veruje da Sveti gral ne postoji kao fizički objekat, već više kao kulturna stvarnost. Međutim, mnogi vernici veruju da se gral može naći na mestima poput Valensije, Leona ili Đenove.
Relikvije su od početka hrišćanstva imale centralnu i važnu ulogu. Kroz vekove, pronalaženje relikvija poput Svetog grala postalo je način povezivanja s božanskim, ali i značajan ekonomski poduhvat, posebno tokom Krstaških ratova.
Legende o Svetom gralu su se tokom srednjeg veka povezivale i sa mitovima o Kralju Arturu i Vitezovima okruglog stola. U 12. veku, pesnik Chrétien de Troyes je u svojoj poemi uveo gral kao posudu s čudotvornim moćima, čime je legendarni pehar postao simbol isceljenja i čuda.
Margarita Torres Sevilla, profesorka srednjovekovne istorije iz Leona, veruje da je otkrila Sveti gral u Bazilici San Isidoro. Ona i njen kolega otkrili su oniks pehar poznat kao „Pehar Doñe Urake“, koji je stigao iz Egipta u srednjem veku kao diplomatski poklon.
Dokumenti iz 14. veka, pronađeni u Kairu, pominju da je muslimanski vladar Denije poslao pehar kralju Leona kao deo saveza, verujući da ima „izuzetna medicinska svojstva“. Torres tvrdi da pehar datiran u iz prvog veka i da je ukrašen dragocenim kamenjem od strane Doñe Urake, Ferdinandove ćerke.
Iako su mnogi skeptični, Torres smatra da je pehar iz Leona isti onaj koji se poštovao u Jerusalimu od četvrtog do 11. veka. Ona naglašava da, iako ne može sa sigurnošću tvrditi da je to pehar koji je Isus koristio, njeno istraživanje ukazuje na važnu istorijsku povezanost.
Pierce je skeptičan u pogledu postojanja Svetog grala, ali priznaje važnost relikvija kao kulturnih i duhovnih veza s prošlošću, takođe smatra da vera ne zavisi od fizičkih stvari.
Post Views: 108