KREDITNA SPOSOBNOST GRAđANA SRBIJE
POLA PLATE ZA RATE
• Iako vape za pozajmicama, građani Srbije bankama u proseku duguju oko tek 100 evra, a osnovni razlog za to su niska primanja, kaže Goran Nikolić, savetnik Privredne komore Srbije
Građani Srbije duguju bankama oko 800 miliona evra ili, u proseku, svaki građanin se duži za kredit od 100 evra. U poređenju sa zemljama bivše Jugoslavije, Srbija spada u nisko zadužene zemlje, jer u susednoj Hrvatskoj građani bankama duguju u proseku oko 2.000 evra, dok Slovenci u proseku imaju kredit od oko 3.000 evra.
Prema rečima Gorana Nikolića, savetnika u Privrednoj komori Srbije, sa prosečnom platom od 210 evra, građani ne mogu da priušte veće kredite.
– Nijedna banka ne može da odobri kredit potrošaču čija rata prelazi 30 odsto njegove plate. To je razlog zbog čega klijenti u proseku duguju tek oko stotinak evra, mada su „gladni“ kredita, jer ih u poslednjih petnaestak godina u ovoj zemlji nije ni bilo – kaže Nikolić.
Naš sagovornik objašnjava da je Hrvatska, iako je plata u toj državi tek 527 evra, mogla da se zadužuje mnogo više od Srbije, zahvaljujući ubrzanoj izgradnji puteva u proteklih pet godina, ali i dobrim prihodima od turizma. Danas Hrvatska ima spoljni dug od23,3 milijarde evra, što je za 2,5 odsto više nego u Srbiji. To, ocenjuje Nikolić, nije dobro za razvoj privrede, koja je u tranziciji, pa Hrvatskoj preti status visokozadužene zemlje.
Danijel Cvjetičanin, ekonomista, kaže da su visoke kamate, koje se kreću i do deset procenata na godišnjem nivou, razlog niske zaduženosti građana Srbije.
– Slabe zarade i visoke kamate osnovne su prepreke zbog čega građani nisu u mogućnosti da se zadužuju, mada je to mnogima potrebno da bi popunili rupe u kućnom budžetu. Ne sme se zaboraviti da u Srbiji ima blizu milion nezaposlenih, koji ne mogu da koriste kredite – ističe Cvjetičanin.
Upravo zbog toga u Srbiji i postoji Kreditni biro, koji se brine da građani ne padnu u iskušenje i uzmu veći broj kredita u dve ili više banaka. Svaka banka, pre nego što odobri pozajmicu, sačeka izveštaj tog biroa, u čijem se arhivu nalaze procene kreditnih sposobnosti građana Srbije.