Krivicne prijave protiv istorije

Samo što se pojavila na tržištu, prva Makedonska enciklopedija izazvala je burne reakcije medu makedonskim stanovništvom – kako medu Albancima, tako i medu Makedoncima.
Ali, i medu Amerikancima i Britancima!?
Makedonska akademija nauka i umetnosti(MANU), koja je izdala ovu publikaciju, „priznala je“, na samoj promociji ove dvotomne enciklopedije, da su ocekivali reagovanja sudržavljana, ali ne i da ce biti baš tolikog odjeka u javnosti.
Problem je nastao, cini se, zbog nekih delova knjige u kojoj piše da su se Albanci doselili na teritoriju Makedonije u 16. veku tako što su silom proterali makedonski živalj sa nekih podrucja.
Ono što je takode na meti kritike je i to što se u tekstu koji govori o makedonskoj istoriji, Albanci pominju kao Šiptari i Planinci. Ono što je, pak, cini se, najviše zasmetalo americkoj i britanskoj ambasadi je deo enciklopedije u kome se navelo da su britanske i americke vojne jedinice obucavale clanove Oslobodilacke nacionalne armije (ONA)!
Kako su preneli makedonski mediji, istoricar Šukri Rahimi se suprostavio jednom od autora enciklopedije, đordu Malkovskom koji je isprovocirao reakcije Albanaca u Makedoniji. Dok Malkovski tvrdi da su se Albanci naselili u Makedoniju u 16. veku, Rahimi kaže da su Makedonci ti koji su se doselili, a da su Albanci oduvek živeli na tim prostorima.
– Ne, ne, oni su došli (Makedonci), i naselili su se ovde. Albanci ili Iliri, buduci da su oni bili ilirska plemena živeli su u Makedoniji, narocito u zapadnoj i centralnoj Makedoniji.
– Albanci su balkanski narod, a Sloveni su došli, a Makedonci su slovenski narod, prolazili su Dunav i spustili se i došli do Makedonije, razume se u starom veku, kaže istoricar Šukri Rahimi.
Malkovski s druge strane tvrdi:
– Prvo, hocu da kažem da Albanci u Makedoniji prvi put pocinju da se doseljavaju u 16. veku. Kao glavni dokaz za to doseljavanje su turski dokumenti koji su objavljeni kod nas u Makedoniji, a koji su bazirani na originalnim turskim spisima pravljeni od Turske imperije u 15. i 16. veku.
Izdavac dnevnog lista KOHA, koji je prvi otvorio dilemu o verodostojnosti informacija u enciklopediji, Arben Ratkoceri, je za makedonsku televiziju A1 izjavio da je najveca tragedija poruka koju MANU šalje mladima.
– Tragedija je to što ova razmišljanja mogu da truju ucenike i studente, buduci da MANU na indirektan nacin govori Makedoncima da se spremaju da oslobode njihova ognjišta koja su Albanci osvojili u 18. veku, bez objašnjenja ko su bili Makedonci i zašto su dozvolili da im Planinci zauzmu njihove kuca i ognjišta, izjavio je Arben Ratkoceri, izdavac lista KOHA.
Reagovali su i akademici iz Prištine i Tirane. Reakcije Akademije su:
– Albanska Akademija nece pasti na nivo Makedonske Akademije, buduci je za sve ovo imala politicko naredenje.“, dok iz Kosovske Akademije smatraju da je „enciklopedija anti-albanska i rezultat etnickih predrasuda, koje mogu samo da poseju mržnju.“
Na susretu sa makedonskim predsednikom đordem Ivanovom u Njujorku, albanski premijer Salji Beriša je enciklopediju ocenio kao neprihvatljivu. Albanski mediji su preneli izjavu Beriše koji je ukazao da je MANU institucija Republike Makedonije, pa da je neophodna intervencija visokih državnih vlasti s jasnim stavom u vezi ovog problema.
– Sve je to neophodno zbog cinjenice da niko ne može da gradi svoj identitet falsifikovanjem istorije, naglasio je Beriša.
Britanska ambasada u Makedoniji je poslala pismo MANU u kojoj su tražili promenu dela enciklopedije gde se spominje Britanija kao zemlja ciji su specijalci zajedno sa americkim u 2001. godini ucestvovali u obuci vojnika ONA.
Britanski ambasador Endru Ki je izjavio da je što se njega tice u pitanju greška za koju njegova zemlja ocekuje da je MANU ispravi.
– Britanija je spomenuta u jednom delu enciklopedije. U tom delu, informacija je netacna, uopšte nije bilo takve obuke od snaga Velike Britanije, to je sasvim jasno. Apelovacu MANU da to ispravi., istakao je Endru Ki.
Americka ambasada se oglasila potencirajuci da su ovo: Falsifikovane, neosnovane i neprihvatljive pretenzije MANU. Za jedan od makedonskih medija, iz ambasade su rekli da su se razocarali u ovu instituciju koja je postavila svoje ime na jednu smešnu pretenziju.
Oštre reakcije je preneo i bivši politicki lider ONA-e, Ali Ahmeti:
– Otvoreno falsifikovanje albanske istorije, i stavljanje pod znak pitanja pradedovine autohtonosti Albanaca u Makedoniji, ovo je jedan skandalozan akt i mi ne treba da dozvolimo da se to desi izjavio je Ahmeti za KOHA.
Svoje mišljenje su javno iskazale i albanske partije, nevladine organizacije i intelektualci koji su se ujedinili u svojim zahtevima.
U organizaciji „Probudi se“ izašli su i protestovali ispred Akademije.
Smatramo da prva enciklopedija Makedonske akademije ugrožava ustavni multietnicki karakter Makedonije, podstice meduetnicku mržnju, falsifikuje istoriju albanskog naroda, prisvaja najsvetlije figure albanskog naroda kao što je Majka Tereza, teško vreda osecanja svakog Albanca, nanosi štetu našim americkim i britanskim prijateljima, kao i celom civilizovanom svetu, rekao je Adrian Limani, iz organizacije „Probudi se“.
Posle velikih pritisaka koji su vršeni sa svih strana na MANU, glavna redakcija prve Makedonske enciklopedije, koja je pripremana deset godina, morace da koriguje delove koji su kritikovani, najavio je predsednik Makedonske akademije nauka i umetnosti, dr. đorde Stardelov. Sigurno je da ce se prvo ispraviti „uvrede“ koje se odnose na Albance, a u drugom izdanju ce se otkloniti ostali propusti.
Protiv autora enciklopedije, koja je objavljena u tiražu od 2.000 primeraka i na kojoj je radilo ukupno 266 saradnika, najavljene su krivicne prijave.