Kroz gardijski špalir do skupštinske klupe **VIDEO**

Počelo redovno zasedanje Skupštine. Na ulazu u skupštinsko zdanje postrojeni gardisti. Poslanici preko crvenog tepiha stižu do skupštinske sale gde im hor „Obilić“ peva „Bože pravde“ pod dirigentskom palicom Darinke Matić Marović.

Pripadnici garde su raspoređeni uz stepenice do ulaza u samu zgradu i zajedno sa intoniranjem državne himne, deo su svečanog ambijenta koji je poslanike dočekao na početku prolećnog zasedanja.

Himnu je izveo akademski hor „Obilić“, pod dirigentskom palicom Darinke Matić Marović.

Na početku sednice poslanici koriste pravo koje imaju po Poslovniku o radu da predstavnicima vlasti postavljaju pitanja.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica đukić Dejanović izjavila je, uoči početka prolećnog zasedanja parlamenta, da je uverena da će svečani ambijent u Domu Narodne skupštine za poslanike biti podsticaj da rade sa još više entuzijazma i kvaliteta.
đukić Dejanović je u izjavi Tanjugu, pred početak prve sednice prolećnjeg zasedanja, izrazila zadovoljstvo što svečana garda Vojske Srbije i intoniranje himne „Bože pravde“ najavljuju početak redovnog zasedanja najvišeg zakonodavnog tela.
Zbog početka prolećnog zasedanja Skupštine Srbije, u glavnom holu Doma Narodne skupštine organizovana je i mini izložba fotografija tog zdanja i njegovog okruženja.
Palma: Meni je neprijatno

Predsednik Jedinstvene Srbije i poslanik u paralmentu Dragan Marković Palma izjavio je da se, dok je prolazio kroz špalir garde Vojske Srbije prilikom ulaska u Skupštinu, osećao neprijatno, ocenjujući da poslanici ne zaslužuju ovakvu počast.
„Bilo mi je neprijatno, ne zbog ovih vojnika u špaliru – poslanici ne zaslužuju ovakvu počast“ rekao je Marković novinarima u Skupštini Srbije.
Mi smo narodni izabranici i moramo da pomažemo građanima Srbije „a ne da se predstavljamo ovde kao neka elita“, rekao je Marković i dodao da su poslanici prvi među jednakima.
On je ocenio da je parlament, otkad je promenjen Poslovnik o radu, na demokratskom nivou i da poslanicima ne treba garda da bi bili dostojanstveni i da bi donosili zakone koji su u interesu građana Srbije.
I šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović ocenio je da postavljanje garde i intoniranje himne predstavlja formu koja ne može doprineti ugledu parlamenta.
Todorović je rekao da bi Skupština ugled mogla popraviti usvajanjem kvalitetnijih zakona i poštovanjem demokratskih procedura.
„Ovo je farsa i to je nešto čemu Demokratska stranka stalno pribegava – da kroz formu obezbedi nešto što suštinski nismo uspeli preko našeg rada. Da bi Skupština stvarno imala ugled, trebalo bi da donosi kvalitetne zakone i poštuje demokratske procedure“, rekao je Todorović.
On je dodao da je „vladajuća većina Skupštinu svela na najniže grane od 90-ih godina“ koja je, kako je ocenio, „postala istureno odeljenje Nemanjine“.
I šef poslaničke grupe Liberalno-demokratske partije čedomir Jovanović izjavio je danas da se kredibilitet parlamenta ne može izgraditi raspoređivanjem garde i intoniranjem himne, već donošenjem odluka koje će menjati život građana na bolje.
„Ako želimo da izgradimo kredibilitet parlamenta i da ga afirmišemo, moramo biti sposobni da donosimo odluke koji će život građana menjati. Ova teatralnost na ivici kiča je kontraproduktivna“, rekao je Jovanović novinarima u Domu Narodne skupštine.
On je dodao da LDP nema ništa protiv protokola, ali da on ne priliči parlamentu i uobičajenom radu poslanika, „gde u fokusu mora biti život, a ne interpretacija života“.

Jovanovć je ocenio da je „skupština degradirana ne zbog toga što ispred nje do sada nije bilo garde i što sednice nisu počinjale intoniranjem himne, već zbog toga što je nizak nivo demokratije u društvu“.
Za razliku od Todorovića i Jovanovića šef poslaničke grupe Partije ujedinjenih penzionera Srbije Momo čolaković i šef poslaničke grupe „za evropsku Srbiju“ Nada Kolundžija ganuti su novim protokolom.
„Pozdravljam ovaj čin i mislim da je ovakav početak zasedanja parlamenta nova era odnosa prema skupštini, kao instituciji koja treba da šalje lepu porku u svet o samoj državi“, rekao je čolaković.

Kolunžija je izjavila da se svaki čovek koji se nađe pred simbolima sopstvene države oseća posebno.

„To je sa jedne strane identifikacija sa svojom državom, pripadnost tome, a istovremeno je jedan pojačan osećaj odgovornosti prema ovoj instituciji i prema građanima u čije ime mi ovde radimo“, rekla je Kolundžija novinarima u skupštini.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica đukić Dejanović ocenila je da intoniranje himne i raspoređivanje počasne jedinice Vojske Srbije pre početka redovnog zasedanja nisu samo stvar protokola već predstavljaju dodatni podsticaj za poslanike da na najbolji način obavljaju poslove koji su im povereni.

Početak ovog redovnog zasedanja je počeo primenom Zakona o Narodnoj Skupštini i da budem iskrena imala sam osećanje pozitivnog uzbuđenja zbog toga rekla je ona novinarima u parlamentu.

Mislim da to nije samo deo protokola, naglasila je đukić-Dejanović, već podsticaj za poslanike da sa više efikasnosti i dostojanstva pristupe obavezama koje proističu iz činjenice da su nas građani poslali u ovaj Dom da na najbolji način obavimo sve svoje funkcije i zakonodavne i predstavničke i nadzorne.