Srbi iz Australije i celog sveta mogli bi uskoro da započnu sa ulaganjem novca u napuštena sela u otadžbini da bi se tamo stvorili uslovi za život nekoliko stotina hiljada izbeglica iz srpskih krajina, te sa Kosova i Metohije.
Ovo u obraćanju našim ljudima u Australiji i Novom Zelandu navodi Milivoje Glišić, ambasador Srbije i Crne Gore u Kanberi, koji je zdušno prihvatio ideju i već ostvario početne korake na njenom oživotvorenju. Kako je, u stvari, počelo?
Ambasador Glišić veli da je nedavno, prilikom boravka na humanitarnoj večeri, dobio pismo s molbom da obezbedi spisak sela koja su napuštena ili je u njima najviše staračkih domaćinstava. Podnosioci zahteva su, kaže, voljni da investiraju u rekonstrukciju tih sela da bi se tamo naselili Srbi prognani sa svojih ognjišta.
– Ideja je izvanredna, pre svega izuzetno plemenita – kaže Glišić i ističe da već sada ima podršku i Ministarstva inostranih poslova Srbije i Crne Gore i ambasade SCG u Australiji i Novom Zelandu. – Takvih naselja ima i u Srbiji i Crnoj Gori. Pretežno su u Banatu, gde je zemlja najkvalitetnija, a izrazito jeftina.
Uložite u život i rađanje
– Uskoro ćemo, putem štampe i radija, a onima koji nam pišu i lično, pružiti detaljnija obaveštenja o mogućnosti kupovine delova zemljišta i celih sela, uz spisak i ponudu konkretnih naselja, sa geografsko-klimatskim činjenicama i opisima područja. Dragi zemljaci i prijatelji: uložite u život i rađanje! Taj vaš čin ne bi bio samo patriotski, nego, pre svega, hrišćanski i bogougodan – poziva ambasador Glišić.
Napuštena sela imaju i infrastrukturu (putevi, struja, voda). Takođe, mogli bi se obezbediti i kulturni sadržaji i izgraditi crkve tamo gde ih nema.
Glišić ističe da bi upotreba uloženog novca bila strogo kontrolisana.
– Za svaki projekat bili bi formirani upravni i nadzorni odbori, a biće omogućen i direktan kontakt sa nadležnim vlastima određenih područja. Lično ću se, takođe, založiti – a uveren sam da ću u tome imati podršku i u zemlji – da kupci i novi posednici zemljišta neko vreme budu oslobođeni dažbina, te da im se u svemu pomogne da započnu novi život.
Ambasador Srbije i Crne Gore podseća na dramatičnu činjenicu da je sve više naselja u Srbiji gde je sve manje novorođene dece.
– Nadam se da me se neće pogrešno razumeti ako kažem da je vreme da se malo odmorimo od istorije i posvetimo životu i budućnosti. Dosta smo ginuli! Sudbina nas nije uvek htela – potrebno je da sopstvenoj sudbini i sami malo pomognemo. Upozoravam da se u pojedinim delovima otadžbine na sedmoro umrlih javlja samo jedno novorođenče. Sigurno je da smo ozbiljan, civilizovan, istorijski utemeljen i dostojanstven evropski narod, ali ako biološki nestanemo, a ta pretnja je krajnje ozbiljna, ni dostojanstvo ni istorija neće nam biti od pomoći.
U vezi sa idejom, Glišić se obraća svima koji su zainteresovani za ovaj humani i patriotski projekat, sa obećanjem da su i ambasada u Kanberi i generalni konzulat u Sidneju, i on lično, u svakom trenutku na raspolaganju. Ambasador takođe poziva na ideje, sugestije i predloge.