Cena kvadratnog metra stambenog prostora u Beogradu nikada nije bila veca, od kada je u srpskoj prestonici zaživelo tržište nekretnina.
Zainteresovanim kupcima nije promaklo da se ovih dana u novinskim oglasima za kvadrat stambene površine u centru Beograda ili pak na Vracaru i centralnom delu Voždovca traži neverovatnih 1.500 evra.
U novembru prošle godine, cene su bile niže i za 30 odsto. Doduše cene nisu jednako rangirane u svim delovima prestonice, tako da oni koji žele „krov nad glavom“ mogu da za oko 500 evra po kvadratu da ga kupe, ali na obodu prestonice. To su uglavnom stanovi na Mirijevu, Petlovom brdu, Zemun polju, Batajnici, Borci.
Prema recima Dušice Protic, iz agencije „Znak grada“ cene stanova nisu nikada bile više, ali je procena da ce još rasti.
Petnćst dana za „pranje novca“
Zakon o deviznom poslovanju i Zakon o pranju novca, smatra Kaca Lazarevic, koji stupa na snagu 1. jula negativno ce uticati na promet nekretnina. Oni koji žele da „operu“ novac, to mogu bez bojazni da ucine kupovinom nekretnina u narednih petnćstak dana.
– Dobri kvalitetni stanovi na Terazijama, Knez Mihailovoj i u ulici Vuka Karadžica vec sada dosežu cenu od 2.000 evra, a za godinu dana mogli bi biti i 3.500 evra. Na primer, kvadrat lokala u Knez Mihailovoj skoro da nema „cenovni plafon“. Kada bi vlasnici tražili i deset hiljada evra po kvadratu, planuli bi zacas – tvrdi Dušica Protic.
Prema njenim recima, ima dobrih i kvalitetnih stanova, ali i kupaca koji su spremni da plate. Ona istice da se za kucu od 160 kvadrata sa dva ara placa na Dedinju i Senjaku traži od pola do milion evra.
– To je ipak previsoka cena i takvi prodavci teže nadu kupca. Vecina potencijalnih kupaca ipak se najviše interesuje za manje stambene jedinice i to na periferiji. Cena kvadratu ne prelazi 500 evra, a stanovi su uglavnom u novogradnji – kaže naša sagovornica iz agencije „Znak grada“.
Dok se kupci hvataju za glavu, prodavci trljaju ruke ocekujuci dobru zaradu, tim pre što se u Beogradu ocekuje masovniji dolazak stranaca, koji bi želeli da investiraju u srpsku privredu, ali i znacajniji povratak naših ljudi iz dijaspore.
Novine su prepune oglasa, medutim prema oceni boljih poznavalaca tržišta nekretnina, pravih kupoprodajnih transakcija još uvek nema. Prema recima Kace Lazarevic, iz agencije „Alka“ cene stanova jesu u porastu, ali sam broj prodatih stanova nije veliki.
– Cena kvadrata u centru Beograda krece se i do 2.000 evra, ali je interesantno da cena kvadrata poslovnog prostora nikada nije bila niža – istice naša sagovornica.
Stoga ona savetuje potencijalne kupce da svoj novac ulože u kupovinu poslovnog prostora, cija cena na beogradskoj Autokomandi, na primer ne prelazi 750 evra i nikada nije bila povoljnija.
– Ukoliko buduci vlasnici budu samo rentirali poslovni prostor, isplatice uloženi novac za osam godina. Do sada je poslovni prostor bar za duplo bio iznad stambenog po cenama, a sada je obrnuta situacija i stoga je to jedinstvena prilika da se pametno uloži novac – procena je gospode Lazarevic.