Ministarstvo za dijasporu Vlade Srbije, koje je trenutno u fazi registracije, već je predalo Sekretarijatu za zakonodavstvo Nacrt o izmenama i dopunama zakona o državljanstvu, kako bi se pojednostavio prijem u državljanstvo Srbije i SCG za ljude u našoj dijaspori, koji to državljanstvo nemaju, a žele da ga steknu. Uz nacrt je predat i prevod italijanskog zakona o glasanju njihove dijaspore, kao i iskustva Poljske po tom pitanju, budući da je i našoj dijaspori izmenom Izbornog zakona omogućeno da svoje pravo glasa ostvari u rasejanju, kako bi se ova pitanja što pre našla u pravnom poretku sistema, rekao je juče ministar Vojislav Vukčević na radnom savetovanju, u Privrednoj komori Srbije, čija je tema bila „Misija i buduće delovanje Ministarstva za dijasporu“.
Vukčević je takođe napomenuo da za razliku od ukinutog Ministarstva za Srbe izvan Srbije, sadašnje Ministarstvo za dijasporu „ne isključuje nikoga“, što znači da se odnosi kako na Srbe tako i na sve državljane Srbije u inostranstvu.
Zamenik ministra Aleksandar čotrić je naglasio da će ministarstvo biti drugi dom i servis dijaspore.
Na skupu su, između ostalih, učestvovali Nikola Janić (Švedska), Radomir Putniković (Velika Britanija), Predrad Rakočević, Mira Beham, Milan Vučković i Žarko Mijailović iz Nemačke, Bob Jovanović i Vlado Bjelopetrović iz SAD, Boško Tešanović (Australija). Organizator je Privredna komora Srbije i Asocijacija „Srpska veza“ iz Beograda.
Učesnici iz dijaspore pokrenuli su stare ključne teme od interesa za naše ljude u rasejanju kao što su investiranje u maticu, pitanje vojnog roka, dopunskih škola na maternjem jeziku.