(petak, 10. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Još se ne zna kako će Euleks biti regulisan na Kosmetu posle isteka nadgledane nezavisnosti 10. septembra. Dodik je savetovao Nikolića da okupi narod oko zajedničkog cilja. Jorgovanka je odmah počela da brani dinar a Dinkić će do kraja godine morati da uštedi 100 milijardi dinara. Vučić se zbog iscrpljenosti javio na VMA. Džudževića je iznenadila histerija oko spomen table Aćif-efendiji i poručio je da istoriju Bošnjaka neće pisati ni Vučić ni Dačić. Šutanovac još nije dobio poziv. Antonić se žalio da mu je pozlilo u ćeliji, Hitna pomoć nije utvrdila zašto. Njegov sin Milan je van zemlje još od juna meseca. Štićenik iz Sretenja prepričava kako su im dan posle ubistva Zarupca podelili autobuske karte da se vrate kućama, kao i da ih je bilo 50, od čega se njih 17 lečilo od droge a ostali su bili kriminalci. Peranović nije dao svojoj deci da pohađaju školu a 15 dana pre smrti Zarupca, odlikovao ga je vladika Lavrentije ispred Sinoda SPC. Guča i Bregović dobili su nagradu Muzeja svetske muzike. Zvezda se plasirala u 4. kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, pošto je juče pobedila Kiprane.
Priština se izjašnjava o Euleksu?
Nije jasno da li će status Euleksa posle isteka nadgledane nezavisnosti Kosmeta 10. septembra morati posebno da se reguliše, iako je Savet Evrope pre dva meseca odlučio da ovoj Misiji produži mandat do sredine 2014, piše Danas. Portparol Kancelarije EU u Prištini Stojan Pelko kaže da ova Kancelarija nema saznanja da su Brisel i Priština na najvišem nivou potpisali memorandum o položaju Euleksa o kojem treba da se izjasni kosovski parlament, kako je prošle nedelje izjavio zamenik Hašima Tačija, Hajredin Kuči. Pelko kaže da je Kuči pre dva dana pominjao samo razmenu pisama, i to u budućem vremenu. Savet EU odobrio je produženje mandata Misiji vladavine prava na Kosovu do 14. juna 2014. Euleks će nastaviti da radi na poboljšanju vladavine prava za sve ljude na celom Kosovu, kao i pomoći kosovskim institucijama kroz mentorstvo, nadgledanje i savetovanje, zadržavajući ograničenu izvršnu funkciju, objasnio je on.
Dodik savetovao Nikolića da okupi Srbe
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik sastao se prvim čovekom Srbije Tomislavom Nikolićem i poručio mu da je sada trenutak, bez obzira na to koliko bilo teško, da okupe narod oko zajedničkog cilja. Moramo kroz ovo proći zajedno. Sad je prilika da se isprave sve greške u proteklih 20 godina. Ovaj trenutak traži mobilizaciju a ne destrukciju. To, pak, traži odgovornost svih. Okupljanje je jedini ekonomski program koji mi možemo da ponudimo. Ne postoji nikakav čarobni štapić kojim će Srbija privući milijarde, rekao je Dodik a prenose Novosti. Predsednik RS kaže i da nije ništa tražio za Srpsku, jer njoj ne treba staratelj, ali da svi, pa i nova vlast, moraju da poštuju stav Srpske: Nisam siguran da bi bilo koja vlast u Srbiji dobro prošla ako bi okrenula leđa Srpskoj. Zato znam da to niko neće uraditi.
Jorgovanka počela da brani dinar
Jorgovanka Tabaković, tek ustoličeni guverner NBS, zapucala je iz više oružja da odbrani vrednost domaće valute, piše Politika. Izvršni odbor NBS usvojio je juče dve mere kojima je cilj da se uspori inflacija i da se povuče što više dinara iz sistema i tako smanji pritisak na evro. Tako je povećana referentna kamatna stopa sa 10,25 na 10,50 odsto a istovremeno je povećano učešće dinarskog dela izdvajanja devizne obavezne rezerve sa 27 na 32 odsto na izvore do dve godine, i sa 19 na 24 odsto na izvore preko dve godine. Kako je navedeno, u narednom periodu očekuje se dalji rast inflacije usled očekivanog rasta cena hrane zbog loše poljoprivredne sezone, uvoznih i regulisanih cena, kao i niske prošlogodišnje baze.
Dinkić mora da uštedi 100 milijardi dinara
Ministar finansija Mlađan Dinkić obećao je da će do kraja 2013. minus u državnoj kasi smanjiti za čak 100 milijardi dinara. Prema oceni Fiskalnog saveta, upravo toliko novca je potrebno da se uštedi da bi Srbija izbegla dužničku krizu i grčki scenario, piše Politika. čuvari državne kase postavili su pred novog ministra mnogo kraći rok. Upozorili su da će naša zemlja do kraja ove godine morati da smanji jaz između prihoda i rashoda upravo za tu sumu – 100 milijardi dinara. Dinkić je, takođe, ocenio da će efekti mera koje će na snagu stupiti već od 1. oktobra značajnije rezultate dati tek sledeće godine a da je 2012. godina izgubljena. Dodao je i da će PDV biti krajnja mera i da on neće biti veći od 20 odsto.
Dinkić tvrdi da je svojim naslednicima 2006. ostavio 1,1 milijardu evra viška u kasi a da je posle Mirka Cvetkovića menju ostala rupa od 2,2 milijarde evra, objavljuje Blic.
Vučić na VMA zbog iscrpljenosti
Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić juče je zbog zdravstvenih problema primljen na VMA a posle obavljenih kontrolnih pregleda, pušten je kući na lični zahtev. Zbog iscrpljenosti i premorenosti, piše Pres, Vučiću je pozlilo u jutarnjim satima. Predsednik Tomislav Nikolić ga je posetio u bolnici.
Džudžević o histeriji zbog Aćifa
Predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća u tehničkom mandatu Esad Džudžević rekao je juče da reakcija na postavljanje spomen ploče Aćifu Hadžiahmetoviću, koju je nazvao histerijom, pokazuje da se Bošnjacima još osporava pravo na njihov identitet, istoriju i kulturu. On je naveo i da bi donošenjem odluke o skidanju spomen table država na sebe preuzela odgovornost za sve što bi moglo da se dogodi posle toga, prenosi Pres. Džudžević kaže da će Veće i u tom slučaju nastaviti sa postavljanjem dvadesetak spomen tabli na kućama i objektima u kojima su živele ličnosti koje predstavljaju hiljadugodišnju istoriju Bošnjaka. Tu istoriju u 21. veku neće pisati ni Aleksandar Vučić ni Ivica Dačić, niti bilo ko iz SANU. Svoju istoriju će pisati Bošnjaci i oni će uspostaviti onaj sistem vrednosti za koji smatraju da je za njih relevantan i važan, poručio je Džudžević.
Šutanovac još nije dobio poziv
Krivična prijava koju je Agencija za borbu protiv korupcije podnela protiv bivšeg ministra odbrane Dragana Šutanovca stigla je u Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, objavljuje Danas. Portparol Republičkog javnog tužilaštva Tomo Zorić kaže da će prijava biti uzeta u rad kao i svaka druga, kao i da će biti provereni svi njeni navodi. Svako za koga se dokaže da je učinio krivično delo, odgovaraće u skladu sa zakonom, dodao je on. S druge strane, Šutanovac još nije dobio ni od jednog državnog organa obaveštenje ili poziv u vezi sa tom prijavom.
Antonićev sin od juna van zemlje
U akciji hapšenja odgovornih za zloupotrebe u slučaju Agrobanke, biće uhapšeno 30 osoba, pišu Novosti. Policija je zasad privela njih osmoro a intenzivno se traga za Milanom Antonićem (34), sinom predsednika Izvršnog odbora Agrobanke. On je sa Dušanom Sekulićem, sinom Radoslava Lala Sekulića, vlasnika Habit farme, osnivač bečkog preduzeća Eso limb Gmbh koja je, preko svojih firmi u Srbiji, nosilac brojnih spornih kredita. Saslušanje osumnjičenih trajalo je do četvrtka ujjutru. Gotovo svi uhapšeni negirali su da su s namerom izbegavali vraćanje kredita, već su se pravdali činjenicom da su preduzeća loše poslovala. Uhapšeni su inspektorima tvrdili da je iza svake odluke o dodeli zajma stajao kreditni odbor banke. List objavljuje i da Milan Antonić nije u zemlji od juna.
Politika dodaje da je pre pet godina Agrobanka na tržištu vredela čak 360 miliona evra i da je prikupila čak 130 miliona evra svežeg kapitala, a pred urušavanje na berzi je vredela svega sedam miliona evra. List podseća i da je Klub privrednih novinara Dušana Antonića proglasio za najboljeg menadžera u 2006.
Premijer Ivica Dačić najavio je nastavak hapšenja zbog zloupotreba u Agrobanci i istakao da na građane sigurno neće biti prebačen teret ekonomske krize. Ova prva hapšenja će sigurno biti nastavljena na osnovu rezultata istrage i zasigurno će još neki ljudi biti obuhvaćeni tim krivičnim prijavama. Nećemo sad o imenima. Imamo puno jedinstvo u državnom rukovodstvu i siguran sam da će svi koji su počinili kriminalna dela odgovarati, rekao je Dačić a prenosi Kurir.
Dušanu Antoniću je pozlilo juče ujutru u pritvoru i tražio je od čuvara da odmah pozovu lekare. Ekipa Hitne pomoći utvrdila je, objavljuje Alo, da njemu njihova lekarska pomoć nije potrebna i da nema razloga za uzbunu. Izmerili su mu i pritisak i šećer i druge potrebne analize u tom trenutku, ali su svi rezultati ukazivali da je njegovo zdravstveno stanje stabilno, rekao je izvor lista blizak istrazi.
Tužilaštvo ispituje podmićivanje lekara
Tužilaštvo će ispitati da li ima elemenata za pokretanje krivičnog postupka povodom navoda da je američka farmaceutska kompanija Fajzer plaćala lekove u Srbiji kako bi povećala prodaju svojih lekova, pišu Novosti. Američko Ministarstvo pravde tužilo je Fajzer i njenu ćerku firmu Vajet zbog sumnje da su platile ukupno 60,2 miliona dolara mita da bi dobile poslove i povećale prodaju svojih lekova u Srbiji i drugim zemljama istočne Evrope. Kako se navodi, plaćeno je doktorima i drugim zdravstvenim zvaničnicima u našoj zemlji, Hrvatskoj, Bugarskoj, češkoj, Italiji, Rusiji, Kazahstanu i Kini. Ove dve kompanije su pristale da plate 60,2 miliona dolara kazne da bi se povukle tužbe.
Posle smrti Zarupca, štićenici poslati kućama
Dvadesetogodišnji mladić iz Beograda, po dolasku iz Sretenja u Rehabilitacioni centar Raskršće u Novom Sadu, rekao je da je osoblje Centra za odvikavanje od droge Nebojšu Zarupca odmah po povratku sa slobodnog vikenda počelo da batina. Video sam kada je ubačen u kombi i nekud odvežen. Ispostavilo se da su ga odveli kod Branislava Peranovića. Sledeće što znamo jeste da su nas sutradan probudili u šest sati ujutru i kratko saopštili da je sveštenik uhapšen a Zarubac umro, priča on a objavljuju Novosti. Mladić kaže i da je dao bensedin jednom od štićenika pre desetak dana, zbog čega je kažnjen batinanjem ašovom po leđima. Takođe, jutro posle nemilog događaja, kako priča ovaj mladić, štićenicima je podeljen novac za autobuske karte. U Centru je bilo 50 ljudi. Od toga, samo nas 17 je tu tražilo pomoć od droge. Ostali su bili kriminalci. Za nekim od njih su raspisane i poternice, navodi on.
Peranović zabranio deci da idu u školu..
Nijedno od petoro dece sveštenika Branislava Peranovića nikada nije išlo u školu. Kako prenosi Pres, on ima dvojicu sinova – Petra (22) i Vasilija (10) i tri ćerke – Anu, Marinu i Mariju, od kojih najmlađa ima sedam godina. Peranović je odbio čak 200 poziva da decu upiše u školu, išao je zbog toga i na sud i platio ko zna koliko kazni. Ipak, deca su rasla izolovana od sveta, osakaćena za ceo život, prepuštena samovolji oca koji im čak nije dozvoljavao ni da jedu meso i hranio ih je uglavnom pečurkama i još nekim povrćem, stoji u tekstu. Odluku da decu ne pušta u školu Peranović je pravdao nepoverenjem u naš obrazovni sistem koji, kako je govorio, ne štiti mlade od lošeg društva i ostalih iskušenja. Bio je jači i od države i od policije u Loznici. Svakom drugom bi za tako nešto oduzeli decu a njemu nije smeo svako ni da uruči poziv da deca krenu u školu, priča sveštenikov prijatelj.
..Odlikovanje od Sinoda SPC
Blic navodi da je episkop šabački Lavrentije odlikovao Peranovića činom protostavrofora 15 dana pre zločina.
Tačno je da je episkop Lavrentije dodelio najviši čin ocu Peranoviću, što je za njega predstavljalo veliku čast. To je najviši čin u SPC koji se može dodeliti jednom svešteniku, objasnio je za Alo Peranovićev branilac Ilija Radulović. Ovim odlikovanjem nagrađuju se ugledni stariji sveštenici, obično pri kraju službe, koji su se svojim životom i radom posebno istakli i sebe i svoj život ugradili u Crkvu. Ono znači i pravo nošenja zlatnog krsta na grudima, te otud naziv protojerej stavrofor (nosač krsta). čin daje Sinod SPC na predlog eparhijskog arhijereja.
Žrtve iz Lazarevca plaše se zaraze
Nemanja Vučić (21) i Nemanja Jeremić (18) iz Lazarevca, kojima je u nedelju popodne u dva odvojena napada đorđe Stanojević odgrizao uši, za sada se osećaju dobro, ali će tek za tri meseca saznati da li ih je Stanojević zarazio hepatitisom C od kojeg ovaj narkoman boluje već nekoliko godina, piše Alo. Prema prvim laboratorijskim ispitivanjima utvrđeno je da njihova krv nije zaražena nekom bakterijom ili virusom. Ali u slučaju hepatitisa, lekari će morati da sačekaju bar šest nedelja koliko traje inkubacija. Lekari se bore da mi spasu odgrizeno parče uveta, ali je situacija još neizvesna. Osećam se mnogo bolje, ali još imam teške snove jer me ubija neizvesnost. Plašim se da me je ludak zarazio nekom boleštinom. Jutros sam primio vakcinu protiv hepatitisa i sada mi jedino ostaje da se zajedno s Jeremićem nadam da sam imao sreće, kaže napadnuti Vučić.
Saudijsko-američki plan za Siriju
Građanski rat u Siriji sve je više predmet analiza stručnjaka, novinara i obaveštajaca, koji ističu da je na delu i svojevrsni rat obaveštajnih i diplomatskih krugova Irana koji podržava režim Bašara al Asada, i krugova iz Saudijske Arabije koje uz podršku SAD žele promene u tom delu Bliskog istoka. Sve se češće navodi, prenosi Politika, da navodno postoji saudijsko-američki plan za takozvanu pacifikaciju Sirije. Suštinu su saradnici nemačke obaveštajne službe BND iz Vašingtona i Rijada saželi na 30 gusto kucanih stranica, pri čemu su detalji procureli do velikih svetskih listova. Plan je izradio saudijski princ Bander bin Sultan, koji je proteklih dana imenovan za šefa obaveštajne službe SA, zajedno sa bivšim američkim ambasadorom u Libanu Džefrijem Feltmanom a sada pomoćnikom državnog sekretara zadužen za bliskoistočne poslove.
Nagrada Guči od Muzeja svetske muzike
Muzej svetske muzike proglasio je Sabor trubača u Guči najvećim muzičkim festivalom u 2012. godini a Gorana Bregovića najznačajnijim umetnikom ove muzike, prenose Novosti. Za najbolji ansambl ove godine Muzej je proglasio Tinarien iz Afrike. Zvanično proglašenje nagrada biće upriličeno večeras u beogradskom ogranku Muzeja u Skadarliji. Osim toga, Muzej je predložio da Guča uđe pod zaštitu Uneskove liste nematerijalnog nasleđa. Ministarstvo kulture kao svoje prve zvanične predloge za listu Unesko registrovalo je, između ostalih, frulu, gajde, ojkanje, slavu i kolo a na listu bi mogla da se stavi i truba na način na koji se svira na Saboru.
Bebek o proslavi godišnjice Oluje
Željko Bebek je prvi put za medije progovorio o gostovanju kod Marka Perkovića Tompsona na proslavi godišnjice Oluje u čavoglavama. On je rekao da se vojna akcija iz 1995. danas obeležava samo kao narodna zabava. Sada je to zaista narodna zabava na koju ljudi dolaze da proslave Oluju bez ikakvih simbola. Baš je moj dolazak tamo doprineo tome da se slika te proslave promeni… Da Tompson mene nije zvao, verovatno bi cela ta stvar imala istu percepciju kao i pre. Nije u pitanju nacionalizam, ja bih to pre nazvao patriotizmom, rekao je Bebek a prenosi Kurir, podsetivši da je tokom Oluje iz Republike Srpske Krajine proterano 250.000 Srba.
Vaterpolisti spremaju bolju odbranu za Italijane
Srpska vaterpolo reprezentacija nalazi se na korak do medalje a pretposlednja prepreka na olimpijskom turniru u Londonu biće selekcija Italije, podseća Kurir. Meč počinje danas u 20.50 a pobednik će se boriti za zlato sa boljim iz meča Hrvatska – Crna Gora. Italijani su zasluženo dobili Mađare u četvrtfinalu. Šanse su otvorene za obe ekipe, biće tako od početka do kraja. Pokušavam da radim s timom na taktici, pre svega u odbrani, rekao je selektor srpske ekipe Dejan Udovičić. Istina je da postoji pritisak, dodao je on, ali od prvog dana govorim da smo ovde došli da gledamo svoja posla: Rekao sam momcima da sačuvaju zajednički duh, bez obzira na to što nigde ne postoje idealni uslovi, pa ni u Londonu.
Blic podseća da je zlato jedina medalja koja nedostaje našim vaterpolistima na Olimpijskim igrama i čekamo je još od 1998. godine. Na tom putu večeras u polufinalu stoji – Italija, objavljuje list.
Zvezda pobedila kiparsku Omoniju
Fudbaleri Crvene zvezde plasirali su se sinoć u 4. kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, pošto su posle penala sa 6:5 pobedili kiparsku Omoniju. Posle 90 minuta meča u Nikoziji nije bilo golova, kao ni nedelju dana ranije u Beogradu, prenosi Pres. Igrači Zvezde igrali su veoma borbeno, ali u pojedinim momentima i previše, pošto su dobili šest žutih kartona, u prvom poluvremenu čak četiri. Utakmici u Nikoziji prisustvovalo je oko 15.000 gledalaca, od kojih su njih 150 bili navijači Zvezde. Sudija iz Švedske dva puta je na kratko prekinuo utakmicu kako bi se igrači oba tima osvežili zbog vrućine na Kipru.
Utakmica nije obilovala uzbuđenjima, piše Kurir, jer su oba rivala igrala oprezno pokušavajući a u brzim kontranapadima iznenade protivnika. U tom stilu se stiglo i do produžetaka u kojima takođe nije bilo golova. Odluka je, međutim, pala u dramatičnoj penal završnici.