Koordinacionom centru, državnom telu SCG za Kosovo i Metohiju u poslednja dva meseca javilo se više desetina prognanih i raseljenih Srba, danas privremeno nastanjenih u centralnom delu Srbije ili Crnoj Gori, koji su došli do saznanja da je njihova nepokretna imovina u pokrajini nelegalno prešla u vlasništvo Albanaca putem falsifikovanih dokumenata.
Pred sudom u Klini advokati Kordinacionog centra uspeli su da ponište jednu takvu navodnu kupoprodaju, a uskoro bi trebalo da se održi još osam ročišta po istom pitanju. Zbog ovakvih prevara, postignut je dogovor sa Unmikom da Sektor za pravosuđe Kordinacionog centra pre zaključenja i overe kupoprodajnih ugovora, između Srba i Albanaca, utvrdi ispravnost potrebnih dokumenata.
Buduči da su katastarske knjige javne, objašnjavaju u Sektoru za pravosuđe Kordinacionog centra, svako može da se raspita o stanju bilo čije nepokretnosti, te su izbegli i oštečeni Srbi, preko prijatelja pribavili posedovni list iz kojeg se vidi da su na njihovu imovinu uknjiženi novi vlasnici – Albanci. S druge strane, novi kupci poseduju sudski overene kupoprodajne ugovore, koji nisu validni, jer su, preko albanskih posrednika, zaključeni na osnovu lažnih punomočja i falsifikovanih izjava navodnih prodavaca – Srba, tako da je sudsko poništenje takve nelegalne transakcije neminovno, a nasamareni kupac Albanac, ukoliko nije posao obavio znajuči unapred da se radi o prevari, može da tuži svog sunarodnika, koji je posredovao uz pomoč falsifikata i novac od kupoprodaje zadržao za sebe.
– Utvrdivši prethodno, u zemljišnim knjigama, tačne brojeve katastarskuh parcela i kuča, kao i imena srpskih vlasnika, albanski posrednik štampa lažno ovlaščenje po kojem ga dotični Srbin navodno opunomočuje da može pred sudom na Kosovu i Metohiji da u njegovo ime i za njegov račun izvrši prodaju i primi novac od kupoprodajne cene i da preuzme sve ostale stvari oko uknjižbe te svojine. U tim punomočjima falsifikovani su broj lične karte i potpis navodnog prodavca. S obzirom na to da se punomočja moraju sudski overiti, albanski posrednici su falsifikovali čak i pečate pojedinih sudova u centralnoj Srbiji ili Crnoj Gori. Kada se na osnovu takvog falsifikata obavi prodaja, Albanac-posrednik sačini novi lažni dokument, odnosno izjavu kojom Srbin – navodni prodavac, čiji se potpis ponovo falsifikuje, potvrđuje da je primio naznačenu sumu za svoju nepokretnost, a da nikad nije video ni posrednika ni pare, niti je hteo da proda imovinu – objašnjava advokat Mirko Brborič, funkcioner Koordinacionog centra.
Iz sadržine svih tih ugovora, punomočja i izjava, napominje on, vidi se da je to uglavnom jedna ista organizovana grupa, koja najviše operiše po Metohiji, jer su izbegli Srbi sa tog područja najtvrdokorniji u nameri da sačuvaju svoju imovinu bez obzira na to koliko visoku cenu im Albanci nudili. A pošto Srbi sada veoma teško mogu da provere stanje svoje imovine u tom delu pokrajine, Albanci pribegavaju falsifikovanju, jer ko od Srba danas sme, na primer, da ode u đakovicu, Peč ili Klinu, odakle potiče i največi broj falsifikata.
Unmik vrača punomočja
– Kordinacioni centar je uspeo da uveri Unmik da donese službenu preopruku svim sudovima na Kosovu i Metohiji, ako im se pojavi punomočje i izjava overena iz centralne Srbije ili Crne Gore da se može otuđiti srpska imovina, da se ne overavaju kupoprodajni ugovori, več da se pomenuti papiri službenim putem vrate nama na proveru autentičnosti. Tako da sada imamo pedesetak predmeta na proveri – kaže Brborič.
Provera pečata i knjiga
Koordinacioni centar obratio se svim sudovima na teritoriji Srbije ili Crne Gore, čiji je pečat koriščen za overu punomočja i izjava. To može biti, na primer, Beograd, Vrnjačka Banja, Novi Sad, Velika Plana, a u Crnoj Gori Rožaje, Berane, Podgorica, Bar, Ulcinj, jer su to neki sudovi gde je bilo navodno overenih punomočja. Ti sudovi službeno dostave fotokopiju knjige u koju zavode punomočja, te se odmah utvrdi da li je na punomočju falsifikovan sudski pečat i izmišljen broj navodnog zavođenja.
Prodao tuđe
– Do sada je bio jedan slučaj da je Srbin-posrednik pomenutom vrstom prevare, falsifikujuči pečat novosadskog Opštinskog suda, prodao tuđu srpsku imovinu na Kosmetu. Protiv njega je u Novom Sadu pokrenut istražni postupak – ističe Brborič.
Falsifikati u Novom Sadu
Koordinator povrataka Srba u Klinu Marko Nedeljkovič kaže da 26 povratnika traže da nelegalni ugovori budu poništeni, a Opštinskom sudu u Novom Sadu obratile su se još dve osobe koje su dostavile falsifikovana punomočja overena navodnim pečatom i navodnim potpisom službenika ovog suda, za koje se odmah ispostavilo da je falsifikat.