Ministarstvo za dijasporu Vlade Srbije nedavno je u Beogradu uručilo kardiologu Dušanu Alimpiću orden Zasluga za narod trećeg stepena. U obrazloženju između ostalog stoji da je dr Alimpić nesebično pomagao srpsko zdravstvo, širio istinu o stradanjima našeg naroda, osnivao humanitarna društva i bio jedan od osnivača Društva lekara Srba u Nemačkoj. Alimpić je među retkim Srbima koji je ušao u više političke krugove Nemačke. Bio je član nevladine organizacije Severne Nemačke, bio je član nemačke delegacije u poseti arapskim zemljama. Postao prvi Srbin lekar prvog čoveka Braunšvajga i lekar ministra Donje Saksonije. Inače, doktor Alimpić, po završetku Medicinskog fakulteta u Beogradu otišao je u Nemačku i već četrdeset godina živi i radi u Braunšvajgu. Poslednjih godina veoma je angažovan na zbližavanju dijspore sa Vladom Srbije. često je u kontaktu sa odgovornim u Ministarstvu zdravlja. Pokušavao je da reformama u zdravstvu udahne zapadna rešenja.
Političari i privrednici
– Društvo lekara Srba u Nemačkoj i Društvo „Rilke“ – „Vuk“ od 5. oktobra 2000. godine čine sve da se imidž naše zemlje u Nemačkoj promeni. Mnogo toga je učinjeno organizovano. Pripremili su posle 2000. godine i prve političke susrete Srbije i Nemačke
na najvišem nivou. Organizovali posetu episkopa Konstantina Donjoj Saksoniji. Organizovali predavanja širom Nemačke o položaju Srba u BiH i Kosmetu, organizovali gostovanja naših lekara, omogućili dolazak naših privrednika, preduzeća. Otišlo je u Srbiju kamiona i kamiona humanitarne pomoći i otići će još – otkriva dr Alimpić.
– Nisam ni veliki, niti otuđeni Srbin. Jednostavno sam pripadnik svog naroda i sve što činim jeste vraćanje duga Srbiji. Samo sam se borio za našu istinu, a preko nemačko-srpskog društva „Leopold Ranke“ – „Vuk Karadžić“, nemačkog društva „Franštitung“ koje okuplja isključivo proterane Nemce i časopisa „Evropa brike“. Preko Društva lekara Srba u Nemačkoj ostvarivao sam saradnju sa maticom i srpskim zdravstvom. Posebno se interesovao za rešenja koronarnih bolesti u otadžbini. Valjda su to bili razlozi za dodelu ordena, a i plakete od Ministarstva zdravlja Srbije – priča dr Alimpić.
Doktor Alimpić, lično, a i preko Društva lekara Srba u Nemačkoj doturao je pomoć našim bolnicama od Pirota do Kikinde.
– Pokušavao sam da skrenem pažnju na apsurde u srpskom zdravstvu koji sprečavaju saradnju sa nemačkim kolegama. Ono što je najgore, srpska zdravstvena organizacija krši ljudska prava osiguranika i ljudska prava lekara, jer ih deli na privatne i državne lekare. Ne dozvoljava izbor oboleloj osobi. Osiromašenom našem čoveku na nekoliko načina uzima pare – preko osiguranja, preko privatnih lekara i mita – otkriva dr Alimpić.
Ovog stručnjaka ponajviše zbunjuju nova rešenja u Zakonu o zaštiti zdravlj u kojima stoje da pravnik bolnice istovremeno štiti prava i bolnice i bolesnika, da lekar iz državne bolnice može u slobodno vreme da radi u sopstvenoj ordinaciji, što je smatraju u Nemačkoj, direktan put ka korupciji, a zatim je otkrio i apsurde sa kojima se susretao.
– U Kragujevcu odavno leži neraspakovana najsavremenija oprema za lečenje koronarnih bolesti. Tvrde, nedostaju im stručnjaci. Dovedem najbolje stručnjake iz Nemačke, a direktor KBC-a Kragujevac nije ih udostojio ni pozdrava. Odemo u Niš, tamo ugrađuju stentove, ali samo one najskuplje od dve i po hiljade evra. Objasnimo im da u Nemačkoj ugrađuju uglavnom one od 300 evra, a na hiljadu ugrađuju jedan skupi. Uz to kažu da imaju samo šezdeset hiljada evra za stentove. I umesto za te pare da ugrade dvesta oni ugrade jedva dvadesetak – čudi se dr Alimpić.
No i pored toga dr Alimpić i Društvo lekara Srba iz Nemačke neće prestati da pomažu naše zdravstvo, jer kako reče dug prema otadžbini ne mogu da gurnu u zaborav ni ovakvi apsurdi.