Ovim propisom se praktično omogućava da policija u zoni od osam kilometara od granice privodi migrante i vrati ih u tranzitne zone na granici sa Srbijom.
Glavni savetnik mađarskog premijera za nacionalnu bezbednost Đerđ Bakondi objasnio je da je reč o meri koja pojačava bezbednost zemlje i smanjuje broj migranata u Mađarskoj.
Državni sekretar mađarskog ministarstva unutrašnjih poslova Karolj Kontrat rekao je da se ova mera odnosi na migrante koji nisu počinili krivično delo u toj zemlji, odnosno da su u Mađarsku ušli na „nenasilan način“.
Oni će biti vraćeni u tranzitne zone i moći će da podnesu zahtev za azil u Mađarskoj i da za 72 sata dobiju odgovor.
Kontrat je rekao da su dve tranzitne zone za migrante – Reske (Horgoš) i Tompa (Kelebija) za sada dovoljne, a da će, ukoliko bude potrebno, biti otvorena i treća u Ašothalomu (Bački Vinogradi).
Ovaj potez izazvao je kritike UN Visokog komesarijata za izbeglice (UNHCR), prenosi agencija Rojters.
Agencija navodi da je ograda od bodljikave žice, koju je Mađarska podigla duž južne granice sa Srbijom i Hrvatskom, pomogla da se značajno smanji priliv migranata u odnosu na stotine hiljada koje su prošle godine išle preko Balkana ka severnoj Evropi, posebno Nemačkoj.
Pored toga, migranti u manjem broju i dalje dolaze na mađarsku granicu sa Srbijom.
Rojters navodi da srpske vlasti nisu trenutno bile dostupne za komentar o ovom zakonu.
Mađarska je, prema zvaničnim vladinim podacima, ove godine imala 19.140 zahteva za azil, a više od 14.000 migranata je južnu granicu prešlo nelegalno, a nedavno je ta zemlja ograničila broj ljudi koju mogu da uđu u tranzitnu na zonu na najviše 30 dnevno.