„Maduro mora da ode“: Šta poručuju demonstranti na ulicama Venecuele dok ruše statue i bilborde

„maduro-mora-da-ode“:-sta-porucuju-demonstranti-na-ulicama-venecuele-dok-ruse-statue-i-bilborde
„Maduro mora da ode“: Šta poručuju demonstranti na ulicama Venecuele dok ruše statue i bilborde

Nakon što je izborna komisija koju kontroliše vlada Venecuele saopštila da aktuelni predsednik Nikolas Maduro osvojio treći mandat, napetosti na ulicama te zemlje se ne smiruju. Poginulo je troje ljudi, a povrđeno ih je najmanje 44.

Hilade demonstranata je već posle proglašenja izbornih rezultata izašlo na ulice, a opozicioni lideri pozivaju Madura da prizna poraz i povuče se.

Široko su rasprostranjene sumnje u istinitost Madurove pobede nad opozicionim kandidatom Edmundom Gonzalesom Urutijem i njegovom partnerkom u kampanji Marijom Korinom Mačado.

Govoreći za Gardijan, Mačado je pozvala predsednika da se „pomiri sa krajem svoje 11-godišnje vladavine tokom koje je Venecuela zapala u razornu ekonomsku i humanitarnu krizu i koja je primorala milione da pobegnu u inostranstvo“.

„Trebalo bi da shvati da je poražen“, rekla je Mačado o Maduru, koji je demokratski izabran nakon smrti njegovog mentora, predsednika Uga Čavesa 2013. godine. Međutim, od tog trenutka, Venecuelu je vodio u sve represivnijem i antidemokratskom pravcu.

Maduro je rekao da je njegov izbor „nepovratan“, što je Mačado demantovala.

Opozicionarka Mačado, koju neki nazivaju „gvozdenom damom“ Venecuele, insistira na tome da je njen kandidat u stvari pobedio i da su rezultati koji su im predati pokazali da je osvojio 6,2 miliona glasova u poređenju sa Madurovih 2,7 miliona.

„Edmundo Gonzalez je izabrani predsednik“, izjavila je ona pred nekoliko stotina pristalica koje su se okupile ispred njihovog izbornog štaba u Karakasu.

Pristalice Madura i opozicije su se nekoliko puta sukobile na ulicama Karakasa. Mnogi od demonstranata su došli iz sirotinjskih krajeva na brdima, koji su se dugo smatrali bastionima čavismo pokreta, koji je vladao Venecuelom poslednjih 25 godina.

Protesta je bilo i u drugim delovima Venecuele, a tokom dana su srušene najmanje tri statue Uga Čavesa. Mnogi su te scene upoređivali sa dramatičnim slikama statue Sadama Huseina koja je oborena u centru Bagdada tokom rata u Iraku. Pojedini demonstranti su snimljeni kako vandaliziraju propagandni bilbord sa fotografijom Madura i sloganom na kome piše „promene i transformacija“.

U ponedeljak uveče su agencije prenele da su demonstranti upali na međunarodni aerodrom Maiketija na obali severno od Karakasa. Najmanje jedan dolazni let je odložen.

Madurovi saveznici, koji za ekonomske probleme Venecuele okrivljuju američke sankcije, zakazali su svoje proteste za utorak popodne, kako bi smirili tenzije na ulicama.

Post Views: 30

Originalni tekst