Zahvati na mekotkivnim strukturama otklanjaju manje nedostatke i podmladjuju ali se potpuni obrt, transformacija lika dobija tek promenom koštanog sistema. Savršenstvo se postiže korektivnim promenama temelja lica. U toj imaginarnoj tački hirurgije i prirode fascinira igra kontura i tehnika. Tu se graniče, dodiruju irealno i moguće. Moć skalpela je neverovatna ali organizam trpi, integritet prirode se narušava, kaže spec. maksilofacijalne hirurgije, Prim dr Aleksanadar Oroz. Medicinski fakultet završio je u Novom Sadu a Stomatološki fakultet diplomirao je u Beogradu gde je specijalizirao makisilofacijalnu hirurgiju. U zemlji i inostanstvu usavršavao se u oblasti implantologije i korektivne hirurgije lica i vilica, kao i estetske, plastične i rekonstuktivne hirurgije lica. Načelnik je Odeljenja za maksilofacijalnu hirurgiju KBC u Zemunu, gde na klinici koje u privatnoj praksi godišnje obavi više stotina operacija u oblasti rekonstruktivne hirurgije lica.
Dr Oroz radi korekcije vilica u slučajevima odstupanja i deformiteta uz korišćenje implantoloških tehnika i uspostavljanja ukupnog estetskog efekta. Obavlja sve estetske plastične i rekonstruktivne zahvate lica, korekcije nosa, kapaka, usana, zatezanje lica, vrata, koje smatra nadogradnjom. Focus njegovog rada je rekonstruktivna i plastična hirurgija lica, vilica i vrata.
-To su pacijenti sa urodjenim ili stečenim deformitetima lica ili vilica, nastalim kao posledica nekih onkoloških stanja, trauma, povreda ili prethodnih plastičnih operacija. Kao i oni kod kojih je deformitet sekundarna posledica nekog ranijeg stanja, povreda jagodičnih kostiju, vilica, nosa, što nije blagovremeno odgovarajuće hirurški zbrinuto, pa je dovelo do pogrešnog srastanja kostiju. Posledice takvog stanja su krivljenje nosa, iskrivljenost vilice, ukrštenost zagrižaja ili utonulost jedne strane lica, do teških slučajeva preloma srednje trećine lica, kada je utisnuta sredina lica, tzv. tanjirasto lice. Deformiteti mogu nastati amputiranjem dela tela kod onkoloških stanja i kao posledica nekih infektivnih bolesti. A nastaju i kao posledica gubitka zuba. Ovakva stanja naružavaju izgled i narušavaju samopouzdanje, kaže dr Oroz.
Napominje da ista povreda kod pacijenta starije dobi, ima drugačije posledice nego kod mladih. Ako povreda nastane u fazi razvoja skeleta, posledice su teže nego kod starijih osoba. Isti ožiljak kod starijih drugačije izgleda nego kod mladjih ljudi. Kod starijih sve je definisano. U mladosti je burno i u razvoju.
Često je bol uva problem disfunkcije vilice .
Vezano za probleme koštanog sistema, česti su poremećaji funkcije viličnih zglobova.
–Javljaju se kao posledica oštećenja, trauma ali i kod zdravih ljudi kao posledica stresova, zbog prirode posla i sl. Karakteristično je kod nekih zanimanja, poput menadžera, berzanskih radnika, koji su u poslu izloženi napetosti tokom dana, pa tokom noći dolazi do pražnjenja te negativne energije škrgutanjem zuba i stiskanjem vilice. Pacijent se budi sa osećajem bola u predelu vilice, koji se pojačava prilikom žvakanja, zevanja. To su jaki, oštri bolovi koji sevnu u predelu uva. Pacijenti u početku misle da imaju problem sa uvom, obraćaju se prvo ušnom lekaru, onda dolaze kod nas.
Nagledao sam se deformiteta usana, nastalih nakon intervencija u kozmetičkim salonima, materijalima koji su zabranjeni i čije aplikovanje dovodi do gubitka funkcije mišića usana, usne su skupljene, u grču. Primena zabranjenih materijala koji se ilegalno nabavljaju po salonima dovodi i do kancerogenih promena usana.
Kaže da je kod bolova u predelu ušiju, uzrokovanih disfunkcijom viličnog zgloba problem obično neurogenog porekla, mišićno nervnog sistema. Izuzev kod pacijenata koji nemaju zube. Kod njih je u 99 % slučaja bol posledica poremećene funkcije žvakanja, lošeg zagrižaja. Najvažnija je pravilna terapija, smirivanje tegoba, uzimanje kašaste hrane, dok nestanu bolovi. A zatim se pacijent protetski rehabilituje, kod specijaliste protetičara. Treba biti obazriv prilikom izbora lekara.
Upozorava na deformitete lica kao posledicu estetsko hirurških intervencija.
– Nije mali broj pacijenata kod kojih nastane problem zbog infekcije ili odbacivanja materijala, korišćenih u nekoj esteskoj i plastično hirurškoj intervenciji. Takva stanja se manifestuju veoma malim , krivim ili izvrnutim nosem, izvrnutom ili krivom vilicom. Česti su deformiteti usana uzrokovani aplikacijom loših materijala, koji su zabranjeni na tržištu, koji se ne razgradjuju i mogu biti toksični.
Navodi da korektivna hirurgija kostiju lica nije indikovana kod mladih osoba i dece. Takodje su stroge indikacije da li je pacijent pretrpeo povredu, patološko stanje ili je došao radi estetskog efekta.
– Kod esteskih zahvata postoje parametri lica, koji se odnose na Azijate i Evropljane. Znaju se mere, milimetar plus minus za našu anatomiju i kulturu. Sretali smo sa slučajevima gde su radjene intervencije usana, jagodica nezavisno od tih prirodnih parametara. Takvi rezulatati daju loš izgled i psihološki utiču na pacijenta. Dešava se da pacijent zahteva da se uradi nešto što ne odgovara njegovim koštanim strukturama. Bez dobre analize koštanog sistema nerealno je očekivati dobre rezulatate u plastičnoj i rekonstruktivnoj hirurgiji lica.
Kombinacijom kontura lica različitih rasa ljudi, u hurirgiji je moguće postići i čaroban efekat!
-Za svaku populaciju postoje tačni promeri, visine i širine lica, specifičnosti promera izmedju očiju, čela, nosa i sl. I tehnike ulepšavanja lica dozvoljavaju sitna, tzv. harmonična odstupanja. Tada se nekom malom korekcijom, nekom crtom lica, preuzetom iz druge kulture, rase, postiže intrigantan efekat. Korigovani promeri odstupaju od medicinskih standarda koji se odnose na jednu populaciju ali u konkretnoj kombinaciji crta lica, takava odstupanja deluju fascinantno. Takva odstupanja od prirodnih urodjenih parametara imamo kod nekih najpoznatijih glumica u svetu. Ali besprekorna simetrija lica koja se smatra standardom lepote, više nije u modi. Igrom prirodnih i nadogradjenih promera, dobije se čar izgleda. Takvo lice zavodi. I suština privlačnosti filmskih zvezdi je upravo u tim harmoničnim odstupanjima. Kada bi njihov izgled vratili u parametre lepote našeg podnevlja, to bi bila obična lica. Ali imamo situacije i da svaki pojedinačni deo lica izgleda idealno. Da su ispoštovana sva pravila u pogledu promera i dozvoljenih odstupanja ali da se nove crte ne uklapaju najbolje sa celinom i pacijenti ne dobiju lice koje su očekivali.
Ponekad postoji neopravdano nezadovoljstvo pacijenata, obično u slučajevima kada nisu ni postojale objektivne indikacije za operaciju.
– Kada pacijent zahteva neku korekciju, recimo nosa a problem nije objektivno uočljiv , nos je pravilan, nema fizioloških smetanja u disanju, obavezan je opsežan razgovor hirurga sa pacijentom i po mogućnosti mišeljenje psihijatra. Jer se dešava da takav zahvat i novi izgled, čine pacijenta nezadovoljnim. Ponovo odlazi na operaciju i po nekom nepisanom pravilu, i nakon te sledeće intervencije je nezadovoljan. Još nesrećniji. Estetski i plastični hirurzi u svetu se sreću sa ovim problemima. Naša medicina nije toliko komercijalizovana , kolege moje generacije se drže dobre lekarske prakse, kod nas su takve pojave redje. U velikom broju slučajeva zahvati za korekciju nosa pacijenata su opravdani, i takve operacije ukoliko su dobro uradjene, imaju izvanredan efekat.
Kada vidim osobu, prvo što uočim su odstupanja na licu.
Samo korektivna hirurgija skeleta lica pruža efekte koji su na granici mogućeg. Takve slučajeve imamo kod transrodnih osoba gde se radi temeljna rekonstukcija lika. Dr Oroz o sebi kaže da ne beži od izazova u poslu.
-Tu su u 99 % slučajeva neophodne korekcije koštanog sistema lica. I to bradne regije kod 99 % pacijenata, regija vilica, uglova, jagodičnog dela kostiju, nosa, usana i ušiju. Sve, jer su velike razlike u fizionomiji muškog i ženskog lika. Ženske crte lica su suptilnije, mekše, manja brada, manja vilica, manji nos, manji promeri. Pa se kod korekcija muške osobe u žensku, skida deo kostiju brade, jagodica, vilica, ušiju. A kada osoba prelazi od ženske u mušku radimo ugradnu hirurgiju, ubacivanje koštanih implantata… Da bi se naglasio taj vilični deo, jagodična kost, da lice bude jače, oštrije, naglašenije, augumentacijom kostiju naglašavamo tipično muške karakteristike.
Fokus rada dr Oroza je je korektivna hirurgija skeleta lica. Lifting, zatezanje, i mekotkivno oblikovanje lica je nadogradnja.
Ako govorimo o složenosti operacija lakše je prilagoditi muški izgled ženskom. Za zahvate kod promene identiteta, nužno je da je osoba prošla sve medicinske procedure, da u pogledu njenog stvarnog identiteta ne postoje nikakve nejasnoće. Da bi postojao zakonski i etički osnov za takve temeljne rekonstukcije lika, zahvati se radi timski. Dolaze nam pacijenti iz inostranstva, stranci. Intervencije u pogledu transformacije koštanog sistema lica, zahtevaju veliko umeće. Nije isto ako dodje pacijent arapskog ili evroskog porekla. Novi polni identitet treba da bude prilagodjen izvornom poreklu, parametrima rase, populacije iz koje osoba potiče. Predimenzioniranje, odsupanje od harmoničnog može naružiti izgled pacijenta. Umetnost je prevariti prirodu. Skalpel u dobrim rukama ima moć da prevazidje prirodu, kao kada umetnik u tri poteza četkicom pravi sliku. S druge strane, to je hirurgija po tankoj žici. Granica je tanka, nevidljiva. Greške nastaju kada se predje ta linija. Onda su rezulati loši, nepovratno. Loš rezultat pacijenata dovodi u stanje očaja. Osim tog psihološkog momenta, teba imati u vidu da je svaki čovek jedinstveni proizvod prirode. Granice podnošljivosti invazije na organizam se razlikuju. U svetu je bilo slučajeva sa fatalnim ishodom. Hirurgija je moćna ali u lošim rukama fatalna.
http://www.draleksandaroroz.com
S.N.