Mala Antanta – peta sila u Evropi

mala-antanta-–-peta-sila-u-evropi
Mala Antanta – peta sila u Evropi

U Beogradu je, 14. avgusta 1920. godine, potpisan ugovor o stvaranju Male antante, vojno-odbrambenog saveza Čehoslovačke i Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca /kom se kasnije priključila i Rumunija/, po ugledu na Veliku antantu, koju su činili: Francuska, Rusija i Velika Britanija.

Cilj Male antante, saveza oslonjenog na Francusku, bilo je sprečavanje obnove Austrougarske monarhije i očuvanje granica tri zemlje prema Mađarskoj, utvrđenih mirovnim ugovorima poslije Prvog svetskog rata.

Uzimajući u obzir broj stanovnika, veliku stajaću vojsku, kojom je raspolagala i ogromno prostranstvo na kom se prostirala, Mala antanta je smatrana „petom silom u Evropi”.

Francuska je blisko sarađivala sa ovim savezom i njegovim članicama, a sa njima je potpisala i više vojnih sporazuma.

Krajem novembra 1932. godine, kralj Aleksandar Karađorđević je inicirao vanredni sastanak ministara država članica Male antante, koji je održan 18. i 19. decembra u Beogradu.

Najvažnija odluka je bila, da će ubuduće Mala antanta nastupati kao jedinstvena politička zajednica. Odluka da se samostalno politički deluje je obrazložena činjenicom „da su se tri države umorile od toga, da budu igračke u rukama velikih suseda”.

Pakt o novoj organizaciji Male antante je potpisan na konferenciji u Ženevi, održanoj od 14. do 16. februara 1933. godine. Savez se raspao 1938. godine, kada je jedna od zemalja članica ovoga pakta – Čehoslovačka, voljom nacističke Nemačke, podeljena Minhenskim sporazumom.

Izvor: FB Rojalistički klub

Detaljnije