Nakon Lucerna, i u romanskom delu Švajcarske počela je sa radom dopunska škola na srpskom jeziku koju u potpunosti finansiraju roditelji mališana.
Vredni aktivisti ovog kraja i roditelji koji imaju decu stasalu za školu, zasukali su rukave i po prvi put zatražili od švajcarskih vlasti odobrenje za ovakav način školovanja. Trnovit put nije bilo lako savladati ali su svojom voljom, umećem i upornošću uspeli da dobiju sva potrebna odobrenja da bi škola počela s radom. Trenutno škola radi u kantonima: Romonu, Renanu, Lozani, Veveju, Bieru, a čeka se rešenje i za Klaren.
– Projekat i propagandni materijal urađen je na savremen način i nosi naslov „Ko ne zna svoj jezik, ne zna ni ko je, ni šta je, ni kuda ide“ i uz prateće objašnjenje i slike sa dosadašnjih veoma uspešnih manifestacija čini okosnicu prvog koraka ka prvoj samostalnoj srpskoj školi u Švajcarskoj – kaže za „Vesti“ Milan Andrić, aktivista i poslanik u Savetu dijaspore u Švajcarskoj.
– Time želimo u potpunosti sačuvati srpski jezik od zaborava kod druge i treće generacije naše dece, koji su ovde rođeni. Sa druge strane, mi ćemo domaćim Švajcarcima i svima drugima koji žele da saznaju nešto više o našem narodu, tradiciji i kulturi, na najbolji način to i prezentovati.
Informacije o upisu
Sva detaljnija obaveštenja u vezi s upisom đaka i načinom rada škol mogu se dobiti kod Lidije Bursać, potpredsednika udruženja roditelja u Vaudu na telefon 079/641 94 29, LJiljane Jovanović, sekretara udruženja roditelja u Friburgu na telefon 026/652 07 05, i Violete Brakus, profesora razredne nastave na telefon 079/301 08 03.
Plan i program ove škole je potpuno isti kao i kod državne škole, s tim da je nešto savremeniji i fleksibilniji s uvođenjem veronauke.
Roditelji su prihvatili plaćanje školarine i stručnog osoblja i svesni su svojih obaveza, da su i oni nosioci aktivnosti i služe kao primer deci i ovde i u otadžbini. Školarina prvog deteta iznosi 50 franaka, drugog 30, a treće dete iz iste porodice i socijalni slučajevi ne plaćaju školarinu. Roditeljima je omogućeno da školarinu uplaćuju mesečno ili u ratama.
– U našoj školi đaci će naučiti ćirilicu, istoriju, geografiju, kulturu, običaje, muziku, umetnost, folklor zavičaja i veronauku pravoslavne crkve. Ne želimo da se odreknemo i zaboravimo svoje poreklo, narod i jezik, jer nas koreni vuku ka otadžbini, te ih moramo zajedno odbraniti i sačuvati od zaborava. Stvoriti kod đaka jednu pozitivnu, realnu, sliku svoga naroda i omogućiti mu da se ponosi sobom – kaže profesorka Violeta Brakus, koja je dala veliki doprinos da se škola u ovom delu Švajcarske podigne na zavidan nivo.