четвртак, 12.10.2023, 09:28 -> 10:18
Извор: Иван Калаузовић, eDijaspora.org
Марија Танасковић Пападопулос: Уметност је комуникација симболима
Више пута награђивана уметница проводи дане у чикашком предграђу Оук Брук, у којем јој се налази атеље. Иза његових кулиса завирио је Иван Калаузовић.
Марија Танасковић Пападопулос се образовала у родном Београду, а од 2004. године живи у Америци. Она своје визије остварује вајајући теракотом, плешући кистом и дизајнирајући савременим софтвером:
„Моја уметност настаје скицирањем мојих снова, чије се референце налазе у облицима и сценама у реалности. Композиције уметничких визија конструишем у несвесном стању, а симболику им дајем комбиновањем у свесном све до крајњег резултата. Те слике су и резултат моје љубави према историји и митологији.“
Многи Маријини радови су примењени и могу се срести на корицама књига или као део ентеријера, што значи да надахњују и допуњују и друге уметнике:
„Уметност живи и надживљава уметника. Она може да спроведе огромни резервоар људске енергије и да утиче на посматрача да промени своју стварност, па је самим тим одговорност уметника огромна. Ја стварам неко дело да буде иницијална каписла за развој свести, еволуцију душа и импулс који путује, ствара нове ствари и лечи све који дођу у контакт са њим.“
Иако у раду редовно користи нове технологије, како би у две или три димензије сагледала будућу скулптуру пре материјализације, велики је противних вештачке интелигенције о којој се у последње време много говори:
„Вештачка интелигенција покушава да имитира људску душу, али неуспешно. Она само претпоставља, а уметност је комуникација симболима због које је човек јединствен. Уметност није само вештина стварања. Вештина служи да се уметнички израз побољша, не да буде сама себи сврха.“
Марија је са својим делима пропутовала свет и неретко била награђена. У нарочитом сећању јој је остала изложба на њујоршком сајму „Artexpo“ 2015, када је привукла пажњу колега уметника, галериста и новинара. Планира да ускоро посети и родни град: „Имам доста нових радова, а мој стил се стално мења. Волела бих да у скоријој будућности у Београду приредим малу ретроспективну изложбу, можда у Музеју савремене уметности.“
О ствараоцима у САД пореклом са Балкана каже:
„У Америци има много наших људи који се баве уметношћу и ја им желим све најбоље, али мислим да ми је судбински предодређено да не сарађујем са њима јер нисам често у прилици да их сретнем. У сваком случају, заинтересована сам и отворена за сарадњу.“