Matica iseljenika Srbije nagradu Rastko Petrović dodeljuje od 1996. godine, u tri kategorije za životno delo, za najbolje prozno kao i za najbolje poetsko delo u prethodnoj godini.
Nagrada je namenjena srpskim stvaraocima koji žive i rade u inostranstvu.
Nagrada će laureatima biti uručena na svečanosti u Matici iseljenika Srbije krajem aprila meseca.
Biografije laureata
Dr Mihailo Vukas je hirurg, univerzitetski profesor, autor knjiga Suza je iz oka kanula, Sudbina istine, Krvavi put i Humke. Rođen je u Nišu 1939. godine, diplomirao na beogradskom Medicinskom fakultetu, specijalizirao torakalnu hirurgiju na Univerzitetskoj bolnici u Geteborgu. Doktorsku disertaciju je odbranio 1977. godine na Geteborškom univerzitetu.
Držao je praktičnu i teoretsku nastavu studentima Medicinskog fakulteta u Geteborgu. Bio je gostujući profesor na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu i predavač kardiovaskularne hirurgije na postdiplomskoj nastavi u Geteborgu. Autor je 50 naučnih i stručnih radova.
Višegodišnji član je rukovodstva srpskih i jugoslovenskih udruženja u Švedskoj, predsednik Regionalne organizacije Svetske srpske zajednice za Skandinaviju. Osnivač Informativnog centra Srbije za Skandinaviju i Srpske Nacionalne akademije za Skandinaviju.
Dr Vukas je bio i predsednik Jugoslovenskog saveza, osnivač Srpskog lekarskog društva i odbora Sabora srpskog ujedinjenja 1993. godine u Švedskoj, predsedavajući Prve i Druge konferenciji srpskih humanitarnih organizacija u dijaspori u Beogradu, potpredsednik Gimnastičkog saveza Jugoslavije.
Ekspert je Medicinske komisije Gimnastičke federacije sveta (FIG) i šef delegacije saveza na Kongresu FIG na svetskim prvenstvima u Lozani i Berlinu. Član je Velike lože Švedske u Getebrogu. Nosilac je najvišeg desetog stepena u masoneriji i akademik Velike lože Švedske.
Nabavio je boce sa kiseonikom u Švedskoj i dopremio ih u Srbiju za banjalučke bebe, ali ih je Međunarodna zajednica zbog embarga zaustavila. Izveo na hiljade operacija na srcu, a srce zeca držao je 4 sata u životu, van tela. Radi na epohalnom otkiću u lečenju holesterola.
Nosilac je Jugoslovenskog ordena za hrabrost, dva ordena Austrije i Švajcarske za humanitarni rad i Zlatne medalje Bratstva slobodnih zidara Švedske. Dobritnik je Povelje Ivo Andrić za književnost i Zlatne značke Kulturno-prosvetne zajednice Srbije za 2016. godinu.
Živi u Geteborgu.
Dr Borko B. Đorđević je svojim prvim književnim delom Stakleni mir: Džimi Karter i opasni Srbi skrenuo pažnju publike i kritike i ovom romansiranom dokumentarnom prozom doprineo razotkrivanju tajni najviših političkih centara moći, iz ratnog perioda devedesetih godina prošlog veka na našim prostorima.
Dr Borko Đorđević je jedan od vodećih svetskih stručnjaka rekonstruktivne hirurgije. Kao istaknuti lekar u svojoj oblasti dugi niz godina, dr Borko B. Đorđević uvek je bio na čelu najnovijih dostignuća kozmetičke i rekonstruktivne hirurgije. Sa sertifikatom American Board of Plastic and Reconstructive Surgery i kao član American Academy of Cosmetic Surgery (AACS), dr Borko B. Đorđević specijalizirao opštu plastičnu hirurgiju, kao i estetsku i rekonstruktivnu hirurgiju.
Dr Borko B. Đorđević je radio kao rukovodilac specijalizanata plastične i rekonstruktivne hirurgije, hirurgije ruke i genitalija i kozmetičke hirurgiju u bolnici Riverside Methodist Hospital u Kolumbusu, Ohajo, svoje obrazovanje nastavio je na prestižnim institucijama, kao što su univerziteti Stanford i Nortvestern. Posvećen učenju novih tehnika, učestvovao je na međunarodnim simpozijumima sa nekima od vrhunskih svetskih hirurga. Dr Borko B. Đorđević takođe je objavljivan u brojnim knjigama i medicinskim žurnalima.
Dr Borko B. Đorđević radio je kao docent na predmetu Plastična i rekonstruktivna hirurgija Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Bio je dopisni urednik univerzitetskog Žurnala za medicinska istraživanja i rukovodilac Programa obuke specijalizanata kozmetičke hirurgije.
Godine 1994. dobio je specijalno postavljenje od strane bivšeg američkog predsednika Džimija Kartera da pomogne Karter Centru u Atlanti, Džordžija, u njihovim naporima u postizanju mira u Bosni i Jugoslaviji i lično je odgovoran za dolazak predsednika Kartera u Bosnu.
Donator je kapitalne skulpture Majka Srbija u ulaznom holu Uprave za dijasporu i Srbe u regionu u Beogradu u Vasinoj broj 20.
Živi u Palm Springsu (SAD).
Jelena M. Ćirić rođena je 1973. godine u Smederevu. Odrasla je u Požarevcu, gde je završila osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Dosadašnji rad predstavila je na brojnim sajtovima, književnim portalima, zastupljena je u mnogim zbornicima i antologijama poezije, prevođena na češki, engleski, nemački, slovenački, makedonski, hrvatski, arapski i italijanski jezik.
Autor je tri samostalne knjige poezije: Žar (2011), Naiskap (2013) i Muške pesme (2016), koautor knjiga poezije Ja, Ti, On i Ona (2012) i Ne znam šta bi drugo moglo da nas veže (2016) kao i jedne koautorske knjige u elektronskoj formi (2012). Piše ljubavno-erotsku poeziju, koja je unajvećem zastupljena u njenim dosadašnjim zbirkama, ali i ostale vidove poezije, kao i kratke priče.
Dobitnik je velikog broja domaćih i međunarodnih nagrada, pohvala i priznanja. Član je Udruženja književnika Srbije i Udruženja građana Lastavica iz Praga, u okviru koga aktivno učestvuje u organizovanju kulturnih i humanitarnih akcija. Učestvuje u književnim programima na češkom jeziku, na koji i prevodi.
Dobitnik je priznanja Zlatna značka Kulturno-prosvetne zajednice Srbije za 2014. godinu. Zastupljena je u biografskom leksikonu Srpski pisci u rasejanju 1914‒2014, kao i u Antologiji savremenog stvaralaštva za decu srpskih pisaca u rasejanju (2015). Dobitnik je priznanja Najuspešnija i najpopularnija pesnikinja Srbije i dijaspore za 2015. godinu, na osnovu ankete 50 regionalnih lokalnih televizija u Srbiji i na internetu.
Živi i radi u Pragu (Češka Republika).