Međunarodni festival folklora u Bosilegradu

Od Centra kulture ka centru grada, na čelu kola brat i sestra. Boris i Bojana vodili su najduže kolo u Bosilegradu, i najšarenije, generacijski najraznovrsnije. Uz profesionalne igrače i meštani, i gosti Bosilegrada.

"Nešto novo u našem gradu, lepši je nego ikada. Mnogo je dobro bilo, organizacija je dobra, a mi se zabavljamo, to je najvažnije", kažu posetioci.

Igrali su mladi iz Srbije, Bugarske, Crne Gore, Makedonije. Za sve njih birano je jedno, pravo kolo ili horo.

"Mora se voditi računa i o pesmi, ritmu i koracima, da prlagodimo kolo učesnicima koji su iz različitih krajeva", kaže Ljuben Gligrov, organizator Festivala.

"Da pokažemo različitost sa jedne strane i specifičnost, i da se vidi da smo svi sa ovih prostora slični", kaže Vojislav Božilov, direktor Centra kulture.

Želeli su da obogate tradicionalnu manifestaciju, Bosilegradsko krajište igra i peva. U tome im je pomogao Ilija Lukov, koji je 2005. godine u Sofiji organizovao najduže kolo. I za Ginisovu knjigu ostalo je zabeleženo da je tada igralo 11.960 ljudi.

"Svi igraju osmehnuti, oseća se ljubav, to nama treba, kada smo zajedno u kolu nikakvo zlo ne može da prođe", kaže Ilija Lukov iz Bugarske.

Oživi Bosilegrad tokom sedam dana trajanja festivala. U goste dolaze igrači iz Srbije i okruženja.

"Okice se pogledaju, ruke se dodirnu u kolu, rodi se ljubav, ima li šta bolje od toga, nema, to je fantastično", kaže Vladimir Zaharijev, predsednik opštine Bosilegrad.

"Pozitivna poruka širi se odavde, kroz igru i pesmu, očuvanje kulture i tradicije, ima prostora i za razvoj i perspektivu", kaže Ivan Bošnjak, državni sekretar u Ministarstvu za lokalnu samoupravu.

Moto festivala je – rame do ramena, ruka do ruke, srce do srca, zajedno dajemo svetu ljubav. Održavaju se i koncerti na otvorenom, defilei ulicama grada i okolnih sela, biraju najlepše nošnje.

rts.vranje@rts.rs
+381 17 424 945

Kompletan tekst