Policija je izrekla 15.654 kazne na teritoriji cele Srbije od početka primene novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju kaže za Blic nedelje Nedeljko Munjas, zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije za Beograd.
Prema podacima Uprave saobraćajne policije, nešto više od šest hiljada kazni odnosi se samo na Beograd.
– U početku, tačnije do Nove godine, samo smo upozoravali vozače, i to naravno one koji su počinili neki lakši prekršaj. Za one teže prekršaje ni tada nismo upozoravali, nego smo postupali u skladu sa zakonom – objašnjava Munjas.
Među lakšim prekršajima, najviše je bilo prekoračenja brzine, nepostupanja po saobraćajnom znaku, korišćenja mobilnih telefona tokom vožnje… U lakše prekršaje spada i vožnja u žutoj traci koja služi za kretanje gradskog prevoza u Beogradu, pa je od početka primene zakona napisano vozačima čak 2.300 kazni za ove prekršaje.
Međutim, prema rečima našeg sagovornika, bilo je i onih težih prekršaja, poput vožnje 30 kilometara na sat iznad dozvoljene brzine u naseljenim mestima, zatim vožnje pod dejstvom alkohola, nepropisnog preticanja, odnosno bahate i drske vožnje…
– Od 11. decembra, kada je počeo da se primenjuje novi zakon, napisane su 22 kazne za drsku i bahatu vožnju. Za ovaj prekršaj je zaprećena kazna zatvorom, odnosno ovo je najteži prekršaj za koji ne postoji drugačija kazna – kaže Nedeljno Munjas.
Inače, za prvih 14 dana ove godine, prema rečima našeg sagovornika u Beogradu, napisano je ukupno 1.070 zapisnika za pokretanje prekršajnih postupaka. Napravljeno je i 5.000 zapisnika kojim je predviđen fiksni iznos novčane kazne od tri do pet hiljada dinara. Od ovih intervencija, u 220 slučajeva je bila vožnja pod dejstvom alkohola, a 33 osobe su zadržane zato što su imale više od 1,20 promila alkohola u krvi tokom testiranja. Načinjeno je i 330 prekršaja koji se bili prekoračenje brzine i 175 prolazaka na crveno svetlo. Takođe je evidentirano i 110 neregistrovanih vozila.
– Vozači se nisu previše uplašili novog zakona, već su shvatili da je zakon vrlo ozbiljan u delu sankcije. Kazne za prekršaje nisu nimalo male jer minimalni iznos zbog nekog slučajnog prekršaja ne može biti ispod 3.000 dinara – objašnjava Munjas.
Naš sagovornik je još dodao da je ovim zakonom predviđeno i obavezno vezivanje svih putnika u vozilu, dakle i onih na zadnjem sedištu ukoliko su na njima ugrađeni pojasevi. Neće se tolerisati ni vožnja dece mlađe od 12 godina na prednjem sedištu.
– Takođe je novim zakonom predviđen i jedan drugačiji odnos vozača u kontroli saobraćaja. Dakle vozaču nije dozvoljeno izlaženje iz kola, nego on mora da postupa po naređenju ovlašćenog lica. Više se ne toleriše ako vozaču istekne vozačka dozvola, već mora odmah da je zameni, ali i da popuni sve rubrike u njoj i da se potpiše, što se do sada tolerisalo – zaključuje Munjas.
Kazne i za bahatu vožnju
(Prekršaj Broj)
Drska i bahata vožnja 22
Neregistrovano vozilo 110
Prekoračenje brzine 330
Prolazak na crveno svetlo 175
Alkoholisano stanje 33
Pešaci (prelazak van pešačkog,
na crveno…) 455
Vožnja žutom trakom (Bgd) 2.300
Najvažnije vesti za 17. Januar 2010.:
* Policija gledala kako učenika tuku do smrti
* Episkop Lavrentije vodi izbore za patrijarha
* Vlast uvećava broj činovnika na Kosovu
* Srbija jedina vakciniše školarce
* Haiti već dva veka živi s prokletstvom