Posle sedam i po decenija, mezuza, simbol kojim se obeležava jevrejska kuća, ponovo je na vratima sinagoge koja je od prošle godine vlasništvo grada Šapca.
Tokom dva veka, na obali Save, živelo je oko stotinu jevrejskih porodica. Poslednja od njih odselila se u Izrael 1992. godine.
"Jedan od vrlo bitnih momenata za našu priču jeste priča o ‘Kladovskom transportu’, kada je naš grad primio oko 1.200 Jevreja iz Beča i Srednje Evrope koji su krenuli za Palestinu i nisu mogli da nastave svoj put", podseća istoričar Branislav Stanković.
Godine nisu izbrisale sećanje na jevrejske porodice koje su dale značajan doprinos razvoju grada. Dr Avram Vinaver, doneo je prvi rendgen aparat u Šabac i Srbiju. U muzeju sećanja, posebno mesto imaće i uspomene na njegovog sina Stanislava, Batu Koena, Oskara Daviča. Šabac neće zaboraviti ni Jevreje iz "Kladovo transporta" koji su streljani u Zasavici i Beogradu.
"Projekat ‘EUreka’ treba da nam pomogne da potpuno promenimo sliku grada i da našu kulturnu ponudu učinimo bogatijom", ističe gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović.
Predviđeno je da nekadašnja sinagoga postane muzej sećanja i kulturni centar u kojem će biti organizovane tribine, radionice i koncerti.
"Obnova sinagoge je deo projekta koji smo nazvali ‘EUreka sećanja’", kaže Igor Marsenić, rukovodilac projekta "EUreka", "zato što je kultura sećanja veoma važna tema evropske kulturne politike."
"EUreka" je projekat koji Šabac vraća njegovoj reci. Između ostalog podrazumeva pretvaranje stare zgrade na obali Save u centar urbane kulture, proširenje festivalske zone oko tvrđave i transformaciju javnih površina u kreativne prostore i galerije na otvorenom.
rts.sabac@rts.rs