Milka starija od čokoladne marke milka

Krojačica Milka Budimir, koja živi u francuskom gradiću Valans, definitvno je izgubila sudski proces protiv vlasnika čokoladne marke „milka“ – američkog giganta „Kraft fuds“ koji joj je osporio pravo na posedovanje veb-sajta, stranice sa svojim imenom milka.fr. Sud u Versaju potvrdio je odluku nižeg suda u Nanteru koji je polovinom marta osudio Milku Budimir na obavezu da promeni ime svog sajta ukoliko ne želi da plaća kaznu od 150 evra dnevno.
Francuski i švajcarski mediji detaljno su izveštavali o aferi “ Milka protiv ‘milke'“ privučeni hrabrošću skromne krojačice, poreklom iz Vojvodine, koja se usudila da se suprotstavi jednoj od najvećih svetskih kompanija, ujedno i delu „Filip Morisa“.

čokolada starija od babe

Prva sudska rasprava, pored sve ozbiljnosti afere, na momente je delovala nadrealno. Advokat „Kraftfudsa“ pokušao je sudijama da objasni da je marka čokolade „milka “ veoma stara – „rođena“ je 1890. godine. Gospođa Budimir nije ostala dužna – objasnila je da se još njena baba zvala Milka, a i setila se kako je, kada je bila mala, zamalo ubola krava koja se zvala – pogađate kako – Milka, naravno. Milka Budimir je objasnila da je nameravala je da iskoristi svoj sajt na Internetu kako bi preko njega predložila „odeću po meri, popravke i izmene, zavese po meri“, a „Kraft fuds“ u svemu tome pokušava da je obeshrabri.
– Moj rad doprinosi da žene budu lepe, a zbog njih (proizvođača „milke“) žene se debljaju i posle ih njihovi muževi napuštaju – rekla je Milka očigledno nimalo impresionirana veličinom „Kraft fudsa“.

Ceo zaplet počeo je tako što je Milka Budimir za Božić 2001. na poklon od svog sina dobila internet sajt sa adresom www.milka.fr. Nekoliko meseci kasnije „Kraftfuds“ je došao na ideju da takođe otvori sajt za čokoladu „milka“ s potpuno istim imenom. Kako je adresa već bila zauzeta, Amerikanci su pokušali da adresu otkupe za hiljadu evra. Kako prenosi francuski „Liberasion“, Milka Budimir se uvredila i uzela advokata Hasa koji je novinarima izjavio da „sajt nije na prodaju, već je porodični poklon“. Milka ne samo da je odbila ponudu, već je tražila i odštetu od 80.000 evra – zbog uvrede. Argumenti su bili da je upotreba imena za kravu uvredljiva jer „Milka je žena, a ne krava“. Sa druge strane, „Kraftfuds“ je tražio da gospođa Budimir plati 6.500 evra zbog (zlo)upotrebe komercijalnog imena „milka“ koje po njihovom mišljenju pripada njima.

Porodično stablo

„Milka“ kao komercijalno ime za kakao prah na tržište je izbacila švajcarska firma „Suhard“ 1890. godine. Jedanaest godina kasnije pod istim imenom rađa se prva mlečna čokolada na svetu, a krava kao „glavni lik“ pojavljuje se tek 1971 godine. Danas je to vodeća svetska čokoladna marka, kako u Evropi, tako i u zemljama bivše Jugoslavije. U Nemačkoj je svaka treća prodata čokolada „milka“, a u Austriji čak svaka druga.
Suhard, inače prva zvanično zaštićena robna marka u istoriji (1893), godine 1970. se spaja sa Toblerom (ocem čuvene „toblerone“), 1982. sa Jakobsom (ništa manje poznata kafa) a 1990. godine sve to zajedno postaje deo „Kraft fudsa“.

Američki gigant je druga svetska prehrambena firma, sa 94.000 zaposlenih u 175 fabrika u 70 zemalja i prošlogodišnjim neto prihodom od 34 milijarde dolara.

Milka Budimir je u svojoj borbi sa multinacionalnom kompanijom dobila podršku brojnih navijača preko Interneta, poslanika iz njenog departmana, pa i predsednika opštine Valans, ali uzalud – sud je presudio u korist kapitala.