BEOGRAD, LONDON – Poslednjih dana vladavine Slobodana Miloševica iz SRJ su ilegalno iznete zlatne poluge Narodne banke Jugoslavije, piše londonski „Tajms“ pozivajuci se na izveštaj o tajnoj istrazi o Miloševicevim finansijskim malverzacijama. Kako list navodi, pecati sa zlatnih poluga su uklonjeni u jednoj grckoj luci, a zlato je malim camcima prebaceno u Italiju.
Iz SRJ su, prema tvrdnjama lista, uz Miloševicevo znanje krijumcareni i anticki predmeti i umetnine, medu kojima i izuzetno vredni zlatni i srebrni pribori za jelo i tepisi, koji su ili opljackani za vreme ratova na prostoru SFRJ ili su ukradeni u Evropi.
Zlato i druge vrednosti, piše „Tajms“, prebacivani su u Liban, a novac je poveravan pripadnicima srpske vojske. U jednom slucaju je novac donet direktno u kucu Slobodana Miloševica, navodi se izmedu ostalog u izveštaju „Forensik investigejtiv asosijets“ (FIA), londonske agencije koja je po zahtevu Narodne banke Jugoslavije sprovela istragu o putevima kojima je Miloševic iznosio vrednosti iz zemlje.
Kako se u izveštaju navodi, u NBJ su sumnjali da je „bivši predsednik primao ilegalne provizije povezane s kršenjem sankcija“, kao i da „koji god da je bio izvor fondova, istraživanja pokazuju da je Miloševic imao licne finansijske koristi“ i da su „isplate bile direktno njemu date na razne nacine, što je ukljucivalo razlicite ljude i mehanizme isplate“. Isporuku u Bejrut u avgustu 1999, prema nalazima FIA, organizovao je bivši paravojni oficir koji je bio u službi generala Ratka Mladica. Isporuka se sastojala od antikviteta, umetnickih predmeta, zlatnog i srebrnog pribora za jelo i retkih tepiha. Kontejner s predmetima je poslat bogatom trgovcu umetninama, a onda su predmeti rasporedeni dilerima. Prihod od prodaje skupljala su trojica muškaraca s Bliskog istoka, ukljucujuci i jednog zaduženog za pranje novca. Jedan od njih putovao je cetiri puta u Beograd kako bi isporucio novac jednom oficiru VJ. Jednom prilikom oficir je novac odneo direktno Miloševicu u kucu, navodi se u izveštaju.
U januaru 2000. „bile su dve pošiljke u jednu grcku luku, a u oba slucaja sadržaj kontejnera cinile su zlatne šipke s pecatima NBJ“, navodi se u izveštaju koji prenosi „Tajms“.
– Pecati su izbrisani u grckoj luci, a zlato je poslato malim camcima u Italiju. Nakon prodaje zlata, deo prihoda je prebacen u jednu holandsku banku. Tokom 1999. i 2000. godine, grupa za pranje novca, ukljucujuci dva Jugoslovena i jednog Rusa, prebacila je deo novca Miloševicu preko Jugoslavije, Kipra, Grcke i Libana u Švajcarsku, piše u izveštaju. Kako „Blic“ saznaje“, agencija je dostavila NBJ imena pet osoba koje poseduju pozamašne devizne racune na Kipru, ali i spisak imovine porodice Miloševic. Na ime Borislava Miloševica, brata Slobodna Miloševica, FIA je pronašla tri racuna. Otkriveni su i racuni Sonje Kertes, zatim Borke Vucic, na kojem je deponovano oko 100.000 dolara, kao i dva racuna Slobodana Acimovica, direktora „Beogradske banke“ na Kipru. Pronadena su i dva racuna Dragana Tomica, ali FIA nije navela da li se radi o bivšem generalnom direktoru „Jugopetrola“.
Prema saznanjima „Blica“, predstavnici FIA sastali su se sa Zoranom đindicem 10. oktrobra 2000. i predložili mu da njihovi eksperti pomognu malom timu pri NBJ u pronaleženju kanala kojima je bivši režim prebacivao novac van zemlje. Ugovor o konsultantskim uslugama sa FIA potpisao je 2. februara 2001. godine guverner NBJ Mladan Dinkic.
Izvori bliski FIA, koji su želeli da ostanu anonimni, kažu da je potpisivanju sporazuma prisustvovao i britanski ambasador u Beogradu Carls Kraford, koji je dao i preporuku srpskim vlastima za angažovanje FIA, jer su istražitelji agencije pronašli i tajne racune Caušeskua i nigerijskog diktatora Abace.
Naziv operacije u SRJ bio je „Dvoglavi orao“ i u ugovoru je predvideno da se vodi u tri etape. Izvor blizak FIA kaže da je za prvu etapu agenciji isplaceno oko 100.000 funti, a istražitelji su predvidali da bi cela operacija trajala do pet godina i koštala do milion dolara. – Cilj prve etape nije bio da se pronadu racuni, nego samo da se trasira dalja istraga – kaže izbor blizak FIA, naglašavajuci da su Vlada Velike Britanije, kao i Svetska banka, ponudile novac za istragu Miloševicevih racuna, ali da naše vlasti na ponudu nisu odgovorile. Pocetkom jula 2001. godine, FIA je predala NBJ izveštaj o prvoj fazi, u kojem je navedeno do kojih su saznanja došli, kao i preporuke za dalju istragu.
– Od tada FIA ne zna na cemu je jer NBJ nije želela da nastavi, ali o tome nije obavestila FIA jer se plašila da ce to izazvati pritiske Zapada i pitanja zbog cega ne žele da nadu Miloševiceve pare – kaže naš izvor.
Šta više, nedavno su se u medijima pojavili dokumenti poverljive prirode koji se ne mogu objaviti bez odobrenja FIA, pa je agencija odlucila da pokrene postupak pred engleskim sudovima i traži odštetu zbog kršenja ugovora. Naš sagovornik kaže da postoje samo tri kopije dokumenta, od kojih su dve kod Dinkica i đindica.