Turisti koji posete naš glavni grad mogu da kao suvenir ponesu pazare atraktivne olovne figurice, koje su izuzetno cenjene među kolekcionarima
Autori su najpre detaljno istražili kakve su sablje, puške i odore njihovi modeli nosili (Foto A. ćirić)Knez Lazar, vožd Karađorđe, car Dušan i ostali značajni srpski vladari i vojskovođe, čuvaju izlog radnje Sokače u Ulici majke Jevrosime, jedne od retkih suvenirnica u glavnom gradu. Njen vlasnik, turizmolog Milivoj Stevanović, kaže da su ručno izrađene olovne figurice velikana nacionalne istorije, od Stefana Nemanje do vojvode Živojina Mišića, plod znanja i umeća Predraga Dimitrijevića i Nenada Milinkovića. Kako objašnjava, pomenuti umetnici su najpre detaljno istražili kakve su sablje, puške i odore njihovi modeli nosili, kako bi sve te detalje verno preneli na statuice visoke svega deset centimetara. Tako je, na primer, kralj Petar Prvi izvajan i u svečanoj i u ratnoj uniformi.
– Kada ih poređate, uočljivo je da je Car Dušan nadvisio sve ostale. To je potvrda da su autori vodili računa o svakom detalju, tako da i figurica odražava činjenicu da je najveći srpski osvajač bio jedan od najviših ljudi svoga doba – kaže Stevanović, dodajući da Predrag i Nenad svoja dela izlažu i u inostranstvu, a figurice prave i za Bečki muzej.
O tome koliko je u svetu cenjena veština pravljenja olovnih figurica, govori i podatak da u pojedinim zemljama postoje i berze ovih umetničkih minijatura, koje se izrađuju u tačno propisanim dimenzijama. U Sokačetu se, pored figura od olova, nalaze i plastične, sa postoljem i bez njega, zatim ručno bojene…
– Želeli smo da napravimo i porcelanske vojnike, poput tradicionalnih nemačkih i engleskih figura, ali u našoj zemlji nismo pronašli nikoga ko bi umeo da ih izlije – kaže jedan od autora, Predrag Dimitrijević. On dodaje da je u početku sve bilo hobi, koji se nadovezao na dečačku ljubav prema vajanju i sakupljanju figurica od plastelina, a od 2001. se, zajedno sa prijateljem Nenadom, ozbiljnije bavi izradom olovnih figurica.
Indusi oduševljeni vođama ustanaka
– Za figurice se najviše interesuju kolekcionari, poznavaoci nacionalne istorije i naši sunarodnici u dijaspori – kaže Milivoj Stevanović, vlasnik radnje Sokače, ali dodaje da je bilo i prijatnih izuzetaka od ovog pravila:
– Pre otprilike godinu dana, u radnju je došla grupa stomatologa iz Indije, koji su bili u Beogradu na međunarodnom kongresu. Jedan od njih je očigledno odlično poznavao srpsku istoriju, jer je o svakom od vojskovođa čije smo figure izložili ispričao poneku priču. Njegove kolege je posebno oduševila činjenica da su Srbi podigli dva ustanka protiv Turaka, pa su pazarili minijaturnog Karađorđa i Miloša Obrenovića – ispričao je Stevanović.