MINISTARSTVO DIJASPORE NUDI REŠENJE ZA REGRUTE U INOSTRANSTVU
ZA OTKUP VOJNOG ROKA 2.500 EVRA
• Pomoćnik ministra za dijasporu Aleksandar čotrić kaže da je ova suma određena posle konsultacija sa predstavnicima srpskih klubova u rasejanju
Ministarstvo dijaspore predložilo je da cena otkupa vojnog roka bude 2.500 evra. Pomoćnik ministra Aleksandar čotrić kaže da se do ovog iznosa došlo posle konsultacija sa predstavnicima srpskih klubova i udruženja u rasejanju.
– Predložili smo da optimalna cena takse iznosi 2.500 evra. Dalja procedura znaće se posle crnogorskog referenduma – kaže čotrić. Prema njegovim rečima, ovu sumu bi bilo spremno da plati više od 15.000 ovih mladića.
U Ministarstvu odbrane kažu da ne stoje iza predloga visine otkupa vojnog roka i da je sve učinjeno u organizaciji Ministarstva dijaspore. „Vesti“ nezvanično saznaju da je Vlada Srbije sprovela internu anketu kako bi odredila visinu otkupa.
Podsetimo, pomoćnik ministra za dijasporu Miodrag Jakšić rekao je nedavno da će, usvajanjem Predloga zakona o amnestiji u Skupštini Srbije, oko 2.500 naših mladića koji žive u inostranstvu biti oslobođeni odgovornosti za izbegavanje vojne obaveze, ali ih to neće osloboditi služenja vojnog roka.
Prihod – pola vojnog budžeta
Prema čotrićevim podacima, 100.000 srpskih državljana u inostranstvu nije odslužilo vojni rok, što bi značilo da prema sadašnjoj ceni otkupa Vlada Srbije računa na 250 miliona evra, što je skoro polovina godišnjeg budžeta za oružane snage.
Prema vojnim podacima, međutim, registrovano je 14.000 regruta koji nisu odslužili vojsku, pa je u tom slučaju dobitak za državu znatno manji – 35 miliona evra.
– Prema našim procenama, oko 100.000 njih podleže vojnoj obavezi i treba im dati pravo da, po uzoru na ostale zemlje, odluče kako će to da učine. Anketa koju je sprovelo Ministarstvo za dijasporu jeste pokušaj da se pomogne dijaspori da se izjasni o tome koliko bi koštao otkup vojnog roka, ali konačnu reč o tome daće, naravno, Savet ministara – kazao je Jakšić.
Kako je rekao načelnik Uprave za obaveze odbrane pri Ministarstvu odbrane general Petar Radojčić više od 14.000 ljudi u dijaspori nije odslužilo vojni rok, među kojima je i preko 2.500 onih protiv kojih su podnete krivične prijave.
čotrić: I na rate
Aleksandar čotrić izjavio je za „Vesti“ da Ministarstvu dijaspore stižu predlozi brojnih srpskih udruženja iz rasejanja koja smatraju da bi otkup vojnog roka trebalo da bude između 2.000 i 2.500 evra, kao i da se predvidi mogućnost isplate u ratama. Na naše pitanje koliko je svrsishodno uvođenje otkupa s obzirom na to da ministar odbrane SCG najavljuje profesionalizaciju vojske za 2007. godinu, čotrić kaže:
– Kako sada stvari stoje, a imajući u vidu besparicu i tempo kojim se rešavaju pitanja od značaja za vojsku, sumnjam da će do profesionalizacije doći iduće godine. Ali, da ne prejudiciramo i sačekamo da prođe referendum u Crnoj Gori, posle čega će mnoge stvari biti jasnije. Osim toga, sredstva od otkupa mogla bi da posluže za modernizaciju i da doprinesu bržoj profesionalizaciji vojske – rekao je čotrić.
Radojčić kaže da će se otkup vojnog roka kao mogućnost odnositi, pre svih, na one kojima su vojni organi odobrili boravak i na regrute s dvojnim državljanstvom u inostranstvu.
Na posletku, pravni stručnjaci podsećaju i na socijalni momenat u čitavoj priči jer bi shodno vladinom predlogu vojsku služili samo siromašni građani. Dejan Milenković iz Komiteta pravnika za ljudska prava ističe da se prilikom uvođenja otkupa vojnog roka mora biti veoma obazriv kako ne bi došlo do diskriminacije građana na osnovu bogatstva.
– Socijalni kriterijum u tom smislu mora biti prihvaćen, odnosno postavlja se pitanje da li bi onda za svakog građanina praktično morala da bude određivana posebna cena koja bi se odnosila na otkup vojnog roka. To je suština priče. Onda se opet postavlja pitanje jednakosti prava građana – da li bi na taj način građani koji bi dali više i oni koji bi dali manje bili u nejednakom položaju – kaže Milenković.