*
ALEKSANDRIJSKI PJESNIK
Za Miodraga Tripkovića svijet je (život je) pismo, pismo drevno, u ovdašnje doba sve više nepouzdano, ali još uvijek važno, na snazi. On je aleksandrijski pjesnik, s dušom. Pjesnik kao veliki tragač za zlatnom žicom zvuka
Prvu pjesmu napisao je kao sedmogodišnjak, a objavljuje od daleke 1970. godine, kada se oglasio zbirkom pjesama „Potom otići“. Miodraga Tripkovića prepoznajemo po otmenom i ironičnom rukopisu, po zapaženim knjigama poezije, proze, esejistike i publicistike. Dobitnik je brojnih nagrada za svoj književni i novinarski rad. Nedavno je njegova knjiga „Suze i mastilo“ predložena za najviše crnogorsko priznanje — Trinaestojulsku nagradu.
Božo Koprivica je sačinio opsežnu analizu Tripkovićevog stvaralaštva. U redovima koji slijede donosimo izvode iz njegovog studioznog rada o uvaženom pjesniku:
„Sluh je glavni element (instrument) u poeziji Miodraga Tripkovića. Knjiga — izabrane pjesme — počinje distihom: Gle, treperave kapi kiše/ U mome uhu bruje. Gundulićev „Osman“ počinje sa „Ah“ i nekako znam da samo čisti pjesnik može početi knjigu poezije sa „Gle“. Kao da to gle štimuje instrument, ne, ono daje ritam.
Ta prva pjesma „Noćni pejzaž“ završava likovnim čulom, sfumatom i melanholijom koja sjenči knjigu: Zamičemo vrletnom stazom/ U maglu tonuć blago./ Gledamo: tiho nestaje s nama/ Sve što nam bješe drago. To je pjesma iz 1969. Druga pjesma „Jutro“ počinje, opet sluh, rečju treperi: Treperi mlada jova… Ali, ovdje je važna druga strofa. I drugi važan motiv Tripkovićeve mitografije: Narcis. Pjesnički narcis kao narcis s pokrićem, olimpijski narcis: Bude se u lugu ptice,/ Rusalke mreže pletu./ Narcis u jezercetu/ Ogleda svoje lice. Rusalke i jezero-zrcalo navešćuju fantastiku Tripkovićevih pjesama. Jutro, i datum 10. oktobar 2012. Pola stoljeća (kao posvećenje proljeća) odan poeziji: Miodrag Tripković. I melanholiji kao njemački romantičari: kao svaki pjesnik romantizma. Melanholija kao huda volja, kao duša elegije, ili po duši prvi snijeg pada… i studi lisje knjige. Melanholija kao tradicija od Direra do Rilkea, od Branka Radičevića do Crnjanskog, Vojislava Ilića i Ivana V. Lalića, do Lesa Ivanovića i Vita Nikolića.
Vri u Tripkoviću južnjačka krv (i utjeha), jer: Jesi da jesi da mucaš da dišeš (…)/ Evo divnog ploda da jurneš kidišeš/ Preko niske drače do maglenog cilja (Jun 1968.) Ima tu eha iz crnog talasa iz „Buđenja pacova“, „Misterije organizma“ i još s folklornom ironijom: A onaj što te prosoči, kod Udbe i kod Partije/ Sada ti čašom nazdravlja. O kuku i lele da ti je!
Ili: Goniše se tako/ Goniči i žrtve/ Dok ih mrtvi preci/ Ne nađoše mrtve/…
I pjesma „Antigonin plač“ koja je neka vrsta rekvijema novije istorije Crne Gore. Povijesti i pejzaža. Od religiozne himničnosti do tihog razgovora s Gospodom: Na proplanku gdje jagnje spava,/ Usnulo ispod neba Tvog,/ Neka počine i moja glava/ Uz divlju ružu, trn i glog./
Kakva rima Tvog i glog. U tom ritmu (Ah, taj džez) pejzaža Crne Gore gdje će da se stiša, da počine Tripkovićeva glava.
Nekako već duže vrijeme vidim kako nedostaje pjesnička antologija — Crna Gora kao Mediteran — (osim ove u mojoj, ludoj glavi). Tripković je među rijetkim pjesnicima iz Crne Gore koji pjevaju o Mediteranu. Tripković ili Albertijev mornar na kopnu, koji je raspet između epskog zaleđa, zaleđa i nasleđa, i horizonta, beskraja pučine: Starinske bojne njive…/ Zlatom na suncu bljesnu,/ Otkriju vrele grudi/ I odu za talasom…/
Crna Gora kao Irska i V.B. Jejts: Tu je crnogorska lauta/ sa jednom jedinom strunom./ Čiji me zvuk zanosi/ da pevam dušom punom./
Za Tripkovića svijet je (život je) pismo, pismo drevno, u ovo naše doba sve više nepouzdano, ali još uvijek važno, na snazi. Tripković je aleksandrijski pjesnik, s dušom. Ni duša više nije u modi.
Mediteran je fantastika ili zov nestvarnog: O nestati/ S riječima/ Pun muzike…/ Nestati, potom otići, u snu, u snovima rima: Pun Beskraja / Kad s Neznanim More Znano / Skladno Spaja/
U nekim Tripkovićevim stihovima spaja se kameno more s talasima morskim. To je duh, to je srž srži Crne Gore. I pređe Tripković u sjetu gorštaka na pučini morskoj: Vazda se čine, tugo, prisniji, ljubavniji,/ Gledani izdaleka/ Vrhunci zavičajni, oviti oblacima,/ Munjama pamtivijeka!/…
Ali ta sjeta iščili pred beskrajem plavih daljina: Pri svitanju te gledam/ U nedogled se pružaš/ I grliš beskonačnost./… I bude u krupnom kadru detalj koji nosi (i) pokreće ruku pjesnika i omaž Vladici Radu: Grm sitnih plavih ruža veseli oko moje, ta živa mrlja plava, tako da u velikoj mrklini, pjesnik prepozna sjajnu zraku što ruku mu pokreće.
Ima jedan stih, eh jedan stih, zbog koga volim ovu pjesmu: Val nam u mesu čami…/ I to je tajna gorštaka Crne Gore. Tajna i otkrovenje. Ko prepozna taj val, u otkucaju slepoočnice, taj će se otisnuti, taj će izdržati svoj dar.
Pjesma „Igra reči“ je otmjeni omaž Momčilu Nastasijeviću: O ta bolna šûma šuma/ U šûmu što šumu spaja/ O sjaj reči slazi s uma/ Il slazi um s reči sjaja (…)/ I san što sanovan snuje/ U snu svome te ne čuje./
Pjesnik kao veliki tragač za zlatnom žicom zvuka. Tripković nadilazi mit koji se tiče nacionalne istorije, ili kako je, opet, Jejts rekao: „Ja nisam nacionalist, osim u Irskoj i iz prolaznih razloga; Država i Nacija su proizvodi intelekta, kad se uzme u obzir ono što im je prethodilo, kao i što sledi, one, kako reče Viktor Igo, ne znam više kojim povodom, ne vrede jedne travke koju je Bog podario ptici konopljarki za gnezdo.“ I zato Damjanova ruka nadmaša kosovski mit. Na većoj su poetskoj razini Djetinjstvo i Snovi od bilo koje nacionalne povijesti, ili nacionalnog mita i legende.
U poslednjim pjesmama (izbor je načinio sam pjesnik, to je nabolji metod) svijetli lice pjesnika M.T. u dva motiva. Dva važna, najvažnija motiva u njegovom životu — poezija i ljubav. Ili je to kod Tripkovića isto.
Nije veselo pesnik biti, jer je ulog život. I zato njegov prezir prema šmirantima, koji bi malo da živuckaju, a uzgred i da cvrkuću, pevuckaju. To su oni što pjevaju tuđim glasom i što im stih hramlje, a bi, a hoće da budu pjesnici.
Čisti pesnici sami sebi napišu epitaf kao Rilke, kao Jejts, kao Tin, kao Dis, kao Goran, kao Branislav Petrović, kao Vito Nikolić, kao pjesnik knjige Potom otići: Što smo živeli — živeli smo./ Što smo uradili — zaradili smo./ Nismo se žalili, živote moj. (2009)
A ja ću dodati, u boljoj formi, ono slovo iže. Jer znam da će Miodrag Tripković produžiti maraton, nastaviti svoje Pismo. I Cvetajeva na kraju: A kako je često prazan list ili: Moja volja nije ništa drugo do sluh./ Volej i sluh. Jer: Gle, treperave kapi kiše/ U mome uhu bruje“ — naveo je, između ostalog, uvaženi kritičar Božo Koprivica.
R.K.
VELIKA TEMA — LJUBAV Još od ranih pjesama velika tema Tripkovićeve poezije je ljubav. Tu je on, uvijek, romantičar i na rubu fantastike. Ljubav kao bluz i kao biblijski bistrik: I vidjeh ljubav moćnu kao celov žara. Ljubav je moćna i pejzaž da promijeni; Tripković gleda: … boju što otvara puteve tajnovite kroz one čarne gore. Kao eho, daleki eho iz Disovih stihova: I hodih smrtomoran al veselih koluta/ I život što me tače ko da bi snoviđenje…
Tripković se ogleda(o) u gotovo svim pesničkim formama u vezanom i slobodnom stihu, u (maloj) poemi i sonetu, u haiku-stihu u epitafu, u epigramu i protestnoj pesmi, ali i u tužbalici… | Dan on-line