Južnokorejska kompanija Jura obnovila Zastavu elektro, zaposlila 580 mladih i za svega mesec-dva preporodila Raču, koja dugo tavori na nezavidnoj trećoj poziciji po nerazvijenosti u Srbiji
Mister Kim vas čeka, kaže predusretljiva i ozbiljna devojka na kapiji južnokorejske firme u srcu Šumadije – Jura korporacije u Rači. Jura je prva kompanija iz Južne Koreje u Srbiji, a mlada devojka koja nas uvodi u fabriku jedna je od 580 novozaposlenih u nekadašnjoj Zastavi elektro, staroj firmi koja je doživela privatizacioni krah.
Zastavu elektro, koju su poslednjih godina potresali štrajkovi radnika i do te mere ruiniranu da u njoj nije bilo nijedne mašine, danas je moguće prepoznati samo po mestu gde je locirana. Inače, sve drugo je novo. Novi su podovi i plafoni, kancelarije se preuređuju i kreče, a u samom pogonu blistaju nedavno montirane proizvodne linije, na kojima se obučavaju tek pristigli radnici.
– Ko je mister Kim i da li ga tako zovete samo vi ili je u pitanju naredba poslovodstva – pitamo devojku koja nas ostavlja na ulazu u proizvodni pogon.
– Nije naredba, ali ga tako svi zovu – kaže ona, žurno se vraćajući na svoje mesto u portirskoj kućici.
Dok razgledamo pogon u kome se polako kreću linije sa tablama za proizvodnju električnih instalacije za automobile, prilazi nam tajnoviti mister Kim, sa prevodiocem. Služeći se mešavinom srpskog, engleskog i korejskog, saznajemo zanimljive stvari o mladom korejskom inženjeru, po zahtevu vrhovnog menadžmenta poslatog u Srbiju, da pokrene proizvodnju i pokaže kako se radi u ozbiljnoj firmi, koja pravi delove za Kiju, Hjundai i Daevu.
– Generalno sam zadovoljan, ali može i bolje. Najvažnije je da obučimo radnike i da uvedemo malo više radne discipline. Moramo lenje radnike da nateramo da rade. Proizvodnja u ovoj fabrici mora da krene. Ne znam koliko ćemo da proizvodimo, ali ne smemo biti lošiji od našeg pogona u Slovačkoj – kaže Kim, stavljajući do znanja da je zdrava konkurencija unutar same kompanije presudna za uspeh, kao i da dobri rezultati donose napredovanje u hijerarhiji.
Pravo ime mister Kima je Kim Jae Deuk. Pre dolaska u Srbiju, radio je u Kini. U gradu Vejn đin, u sličnoj fabrici i sa istim zadatkom proveo je četiri godine.
– Menadžment iz centra kompanije u gradu čang Džu nas šalje tamo gde smo potrebni, gde otvaramo nove pogone. Privikavanje ide dobro. Trenutno smo smešteni u hotelu u Velikoj Plani. Ipak, uskoro ćemo preći u Raču, pošto je već isplanirana izgradnja zgrade sa stanovima za naše ljude – objašnjava Kim i dodaje da naši radnici zapravo i nisu baš tako lenji, već da je u pitanju samo razlika u kulturi i mentalitetu.
Kim Jae Deuk, kao glavni inženjer Jura korporacije u Rači, daje saglasnost da uzmemo izjave i od radnika.
Nikola Radić, student prava, postao je šef pogona u 21. godini, pre svega zahvaljujući poznavanju engleskog jezika.
– Ovo mi je prvo radno iskustvo, nikada pre nisam bio zaposlen. Ja sam prezadovoljan. Bilo je važno to što dobro govorim engleski. Mislim da su i ostali radnici zadovoljni. Mladi svakako, ovi stariji malo kašljucaju. Valjda misle da su još u starom režimu. Moraće, međutim, i oni da se priviknu, jer ovde važi samo jedno pravilo: red, rad i disciplina, kako kaže mister Kim – priča naš sagovornik, kome je poslovodstvo fabrike, iako je tek prešao dvadesetu, poverilo odgovoran posao.
Ispred fabrike, koja uskoro treba da dobije i svoju kantinu, nalazi se oko stotinak Račana i mladih iz okolnih sela. Svi čekaju prvi razgovor sa poslovodstvom i nadaju se prijemu u stalni radni odnos. Jedna od njih je i osamnaestogodišnja Nevena đurić iz Saranova.
– Završila sam školu za prerađivača prehrambenih proizvoda. Ne znam šta će biti na razgovoru, ali očekujem da me prime. čula sam da se u fabrici gradi kantina. Možda tu, ali bila bih zadovoljna da dobijem bilo koji posao – veli Nevena, jedna od 1.600 nezaposlenih u opštini Rača.
Jura korporacija planira da do kraja godine zaposli 1.200 radnika, kažu u opštinskoj upravi, uveravajući nas da je dolazak ove južnokorejske firme preporodio ceo kraj.
– Mi smo mala opština sa svega 13.000 stanovnika i dolazak ovakve kompanije mnogo znači, pogotovo što je celokupna proizvodnja namenjena izvozu. Rača spada u red 40 najnerazvijenijih opština u Srbiji, a iza nas su samo Doljevac i Bela Palanka. Dolaskom Jure zaustavljen je odlazak mladih iz ovog kraja, to je najvažnije, a očekujemo da se popravi i stanje u budžetu. Naši planirani prihodi su oko 300 miliona dinara i sa tim novcem ne možemo ništa da uradimo. Sve ide na plate i troškove. Zato apelujemo na državu da nas, ako je moguće, izuzme iz priče da porez na plate neće važiti za minimalac. Naime, radnici u Juri primaju minimalac, 195 evra sa toplim obrokom, a ako mi ne možemo da ubiramo porez na tu platu, onda, praktično, nama ništa ne znači to što će Jura zaposliti nove radnike – objašnjava Branislav Milutinović, pomoćnik predsednika opštine za informisanje.
U Rači je nekada uspešno poslovalo sedam preduzeća, koja su zapošljavala 4.500 radnika. Sva su otišla u stečaj ili propala posle loših privatizacija. Obnovljena je jedino Zastava elektro, danas Jura korporacija.
I najduži put, kako se kaže u zemlji iz koje Jura dolazi, počinje prvim korakom.