– U posao sam ušla sa 23 godine, a danas sa još devet koleginica predstavljam Srbiju u EU kao uspešna menadžerka preduzetnik. Ovakvih ambasadora u EU ima 250 – kaže za Blic Sanja Knežević, diplomirani arheolog, vlasnik i direktor etno-sela Latkovac kod Aleksandrovca.
Na pitanje da li su preduzetnici u Evropi u boljoj situaciji nego njihove kolege u Srbiji, naša sagovornica odlučno potvrđuje. Njihova prednost je, kaže, to što imaju mogućnost da za svoje ideje lako dođu do sredstava iz fondova EU. Pomažu ih i države, lako se sporazumevaju sa bankama.
– Zvala sam, pisala i više puta pokušavala da zakažem sastanak u Ministarstvu za ekonomiju Srbije. Nisam tražila novac. Htela sam da uspostavim kontakt, da im kažem čime se bavim, kako to radim, da znaju da postojim jer od toga u krajnjoj liniji korist može da ima i država. Nikada nisam dobila nikakav odgovor svih ovih godina. I dalje su preduzetnicima uglavnom kod nas mnoga vrata zatvorena – priča Kneževićeva.
Kada je počinjala biznis, naša sagovornica kaže da su je svi gledali uz komentar: Važi, dete , ali idi ti kući…
– Ja se nisam dala, verovala sam u cilj i on se lagano ostvaruje. Projekat rekonstrukcije zaseoka Latkovac procenjen je 2006. godine, kada sam počela posao, na 15 miliona dinara. Ja nisam krenula od nule, već ispod nule. Konkurisala sam i dobila tri miliona od Fonda za razvoj i krenula u posao. To je sve što sam dobila sa strane. Adaptacija je trajala nekoliko meseci i jula 2007. stigli su prvi gosti – ponosna je Kneževićeva.
U Srbiji je sada mnogo etno-sela, čak i etno-kafana. Verovala je, međutim, da uz drugačiji pristup njen biznis ima budućnost. Sezonu počinje slikarskom kolonijom, dogodine će biti i stranaca umetnika. Organizuje dečji festival etno-muzike, zatim festival klasične muzike. Gostovao je Emil Karamazov, a dogodine će Stefan Milenković. Svi oni dovode svoje studente i u Latkovcu drže master časove desetak dana, a uveče sviraju na koncertu.
– Ako izuzmem kredit koji još otplaćujem, nadam se da ću uspeti da ga refinansiram, sve ostalo je u redu – kaže Kneževićeva.
Za pet godina projekat Latkovac vidi kao potpuno samoodrživu priču bez podsticaja. Vidi još više dobrih sadržaja i gostiju. Za deset godina smatra da će biti uspešan menadžer koji će upravljati još većim poslom. Latkovac ima četiri kuće stare preko 120 godina, potpuno adaptirane za goste. Poseduje restoran, biblioteku, galerijski prostor, etno-dućan i ambar.