Ko gasi svetlo? Novosađani okupiraju agencije koje nude posao u inostranstvu
Srpska dijaspora u narednom periodu može da očekuje pojačanje“ sačinjeno od nezadovoljnih Novosađana, koji poslednjih meseci bukvalno okupiraju agencije koje nude posao u inostranstvu.
Razočarani stanjem u društvu, posao napolju“ sve češće traže i studenti, koji znanje stečeno u fakultetskim klupama koriste kao vizu za izlazak iz Srbije.
Petar Dragićević, vlasnik novosadske agencije za zapošljavanje Agava“, kaže za Press da je možda rano pričati o povratku devedesetih, ali da je interesovanje od početka godine svakako veće nego što je to bilo ranije“.
Prijavljuju se i stariji
– Zatrpani smo prijavama, traži se mesto više na konkurs za sve profile. Najviše mladih nižih kvalifikacija ide u ugostitelje, varioce i vozače, a dobar deo klijenata se interesuje i za poslove bejbisitera i medicinske sestre – priča Dragićević, i dodaje da mu na vrata često pokucaju i stariji sugrađani.
– Više nema pravila, preko granice bi i starije generacije, sve češće prijave donose stariji od 35 godina – ističe Dragićević.
Kako Press saznaje, sve više mušterija imaju i manje agencije, koje na crno“ nude sezonske poslove u Italiji i Grčkoj, a oni kojima se ukaže prilika čine sve da tromesečni angažman pretvore u stalni. Privatni prevoznik Dragan I., koji organizuje ture za pečalbare, kaže da se situacija znatno promenila u poslednjih godinu i po.
Ne trebaju nam stručnjaci povratnici?!
U poslednjih nekoliko godina, stručnjaci srpskog porekla koji su visoko pozicionirani u evropskim naučnim krugovima izrazili su želju da se vrate u Novi Sad i svojim iskustvima doprinesu radu fakulteta i univerziteta. Ipak, kako je za Press potvrdila Neda Mimica-đukić, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta, povratka eminentnih kadrova nema zbog komplikovanih administrativnih i birokratskih procedura“.
– Već godinama sarađujem sa agencijama koje, uz nadoknadu i procenat, obezbeđuju sezonski posao na crno u Grčkoj i Italiji. Prvo, u poslednjih 18 meseci sve je više mladih u tim turama, koje su ranije bile rezervisane za sugrađane srednjih godina. Takođe, do jula 2010. godine smo imali dve ili tri ture mesečno, a sada isto toliko imamo na nedeljnom nivou! – priča ovaj privatni prevoznik.
Menjam indeks za vizu
Želja da napuste Srbiju sve je prisutnija i kod visokoobrazovanih kadrova, a poslednji trendovi na Novosadskom univerzitetu pokazuju da je parola iz ere devedesetih Menjam indeks za vizu“ ponovo aktuelna. Aleksandra Gak iz marketinške službe Fakulteta tehničkih nauka kaže da je porast potražnje posla u inostranstvu kod studenata sve veći u poslednje vreme“.
– Studentima iz tehničkih delatnosti, po pravilu, lakše je da nađu posao, a u poslednje vreme su se pojačale međunarodna saradnja i mogućnost usavršavanja na stranim univerziteta. Mnogi naši studenti odlaze na razmenu studenata, pohađaju jedan semestar u inostranstvu ili odlaze na master i doktorske studije na druge evropske fakultete. Tokom tog boravka, većina pokušava da pronađe posao i ostane tamo, kao naučni saradnik ili deo istraživačkih timova velikih firmi koje sarađuju sa tim fakultetima – kaže sagovornica Pressa, i dodaje da i brucoši po indekse sve češće dolaze u nadi da će im upravo oni predstavljati kartu za izlazak iz zemlje.