Privrednik godišnje u proseku stipendira više od 50 učenika i studenata, a ove školske/akademske godine stipendira ukupno 63 učenika i studenta iz svih krajeva Republike Hrvatske, a najviše iz zapostavljenih i ekonomski slabo razvijenih područja. Studentska stipendija iz fonda "Vladimir Matijević" iznosi 800, a učenička 400 kuna. Stipendija iz fonda "Ivana Vujnović" za odličnog studenta iznose 1.000 kuna. Na svečanosti su novoj generaciji Privrednikovih stipendista uručeni ugovori o stipendiranju, ukupno 63 ugovora o stipendiranju, piše u saopštenju društva "Privrednik".
"U svakom normalnom i humanom društvu za svakog njegovog pojedinca mora biti dovoljno mjesta i slobode, mora biti dovoljno mjesta i slobode i za Jovana i Miloša i Dušana u hrvatskom društvu", rekao je predsednik Privrednika Nikola Lunić i dodao da sve ove godine Privrednik pomaže najugroženije pripadnike zajednice, decu i omladinu čije su škole udaljene nekoliko desetaka kilometara od mesta stanovanja. Studente čija su obiteljska primanja po članu ispod 500 kuna.
"Naši bivši stipendisti danas su aktivni i korisni članovi društva i srpske zajednice s veoma razvijenim osjećajem solidarnosti, a to potvrđuju i pomažući preko Privrednika nove generacije koje dolaze", rekao je Lunić.
Podsetio je da Privrednik u zadnjih desetak godina samo u vidu stipendija dodelio gotovo dva miliona kuna. U našoj bazi podataka nalazi se preko 1.000 prijava za takmičenja i preko 300 godišnjih stipendija.
Naglasio je da su Država Srbija, SNV i Srpska pravoslavna crkva najveći donatori sredstava, ali i opštine Erdut, Biskupija, Vojnić i Krnjak, kao i brojni pojedinci, izrazivši uverenje da će se akciji priključiti još njih.
"Ovo Privrednik ne radi samo danas. To je njegova tradicija stara preko 120 godina, unatoč zabranama, ukidanjima i pljački njegove imovine. U nekoliko navrata ova misija se pokušala i zatrti i onemogućiti. I danas postoje takvi pokušaji da se Privredniku ne vrati imovina pod egidom zakona koji je diskriminacijski i nepošten. Ili naprosto zbog toga što se nema sluha za druge i drugačije", upozorio je Lunić.
U panel diskusiji o položaju mladih u društvu i podelama koje na njih utiču govorili su Dejan Jović sa Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, Marija Selak s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Vedrana Pribičević iz Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta, Entoni Šeperić, doktorand na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i Dušan Cvetanović iz Srpskog privrednog društva Privrednik.
Učesnici panel rasprave na temu "Mladi između mi i oni" pokušali su odgovoriti na pitanje kako ukloniti ili barem ublažiti podele i podozrivost prema mladima, pripadnicima nacionalnih manjina koji se prečesto suočavaju s različitim oblicima diskriminacije samo zbog svoje nacionalne pripadnosti. Učesnici rasprave poslali su poruku mladima da se ne prepuštaju razočaranju i da rade na sebi kako bi svojom stručnošću i radom pobedili diskriminaciju te da se bore za svoja prava na rad i sudelovanje u društvenom životu.
Kongres je započeo premijernom projekcijom kratkog dokumentarnog filma o doprinosima Srba Zagrebu koji je nastao u produkciji Privrednikovog informativnog P-portala, a njegovu izradu je financiralo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije. Stihove velikog srpskog pjesnika Branka Miljkovića kazivao je hrvatski glumac Ivica Gunjača, a prisutni su uživali i u nastupu gudačkog kvarteta Vortedž strings.
Prisutnima su se obratili i mitropolit zagrebačko-ljubljanski gospodin Porfirije, predstavnici Ambasade Republike Srbije u Zagrebu, gospođa Bogdanka Vulpe Srdić kao izaslanica gospodina Milana Bandića, gradonačelnika Grada Zagreba, Miodrag Linta narodni poslanik i predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Narodne Skupštine Republike Srbije, kao i Boris Milošević saborski zastupnik i predsednik Kluba zastupnika SDSS-a u hrvatskom Saboru.