Mnogo uslova za beli šengen

Novi pasoši, izrađeni po najsavremenijim svetskim standardima, biće neophodni kad se jednog dana Srbija i Crna Gora upiše na belu šengensku listu, ali sve do tada neće automatski omogućiti da njeni državljani, kao nekada građani bivše SFRJ, slobodno putuju po svetu – bez viza. Da bi SCG dospela na tu listu, koja je neka vrsta privilegije za zemlje koje su krenule putem uključivanja u Evropsku uniju, prethodno mora da se ispuni niz uslova.
Neke od njih, sadržane već u Studiji o izvodljivosti kojom je SCG prihvaćena kao pregovarački partner EU, Srbija i Crna Gora delimično je počela da ispunjava, ali će njihov obim i rokovi za potpunu transformaciju u skladu sa standardima Unije biti utvrđeni tek tokom predstojećih pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i u samom tom dokumentu.
Ti uslovi se dele na političke i tehničke. Prvu grupu treba da ispune zakonodavci, promenom niza zakona i propisa koji se tiču režima viza, kontrole granica, azila i migracije, a drugu – državni organi i službe, nadležni za svaku od tih oblasti.
Poseban uslov predstavlja usklađivanje propisa o tzv. readmisiji – režimu vraćanja izbeglica i drugih osoba koje su bilo legalno bilo ilegalno stigle u SCG, ali neće moći da dobiju pravo boravka. Prema stavu EU, to će biti centralni element saradnje na planu sprečavanja ilegalne migracije.
U Studiji je pred parlament SCG postavljen zadatak da što pre usvoji zakone kojima će se regulisati politika imigracije, azila, viznog režima i (što je od posebnog značaja) integrisanog upravljanja granicom, u skladu sa standardima Evropske unije.
Prvi praktičan korak u napredvanju SCG na putu ka Evropi, kad je reč o mogućnosti njenih građana da putuju bez viza, načinjen je kad je osnovana radna grupa koja treba da sačini Akcioni plan s ciljem da Srbija i Crna Gora (kao državna zajednica) dospe na belu Šengen listu. Rad ove grupe trenutno je zamro zbog, kako su ocenili i predstavnici EU, nedostatka saradnje crnogorske strane!
U kasnijoj fazi svog evropskog puta, SCG će morati da reši i granične sporove sa susedima. U ovom trenutku, pored načelne saglasnosti Beograda i Zagreba da problem Prevlake reše pregovorima i manje-više rešene granice na Dunavu, relativno ozbiljan problem SCG ima sa Albanijom – zbog Unmika, koji smatra da je samo on nadležan, jer je reč o delu granice sa Kosmetom.
Kada se svi ovi uslovi ispune, a optimisti predviđaju da će za to biti dovoljne dve godine, Komisija EU može da preporuči Savetu ministara da se Srbiji i Crnoj Gori omogući bezvizni režim sa zemljama potpisnicama Šengenskog sporazuma, to jest da državna zajednica bude uključena u belu šengensku listu.
LJ. IVANOVIć

Stavke

Uporedo sa pregovorima o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, SCG će morati:
• da donese Zakon o vizama kojim će postaviti osnovne principe i proceduru
• da obezbedi efikasan, harmonizovan i jedinstven vizni režim na celoj teritoriji Srbije i Crne Gore (što podrazumeva uvođenje viza za građane država od kojih to traže i zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma, a koji do sada nisu morali da imaju vize za ulazak u SCG)
• da uspostavi tzv. integrisano upravljanje granicom, što podrazumeva ne samo da policija, pored kontrole graničnih prelaza, preuzme i kontrolu svih granica (sada postoji samo na delu sa Mađarskom), već i da se uspostavi jedno telo nadležno za upravljanje granicom. Ovaj centar će biti neposredno povezan sa Interpolom i Europolom
• da Ministarstvo unutrašnjih poslova pripremi nacionalnu strategiju za upravljanje službama bezbednosti i kontrolu graničnih prelaza.

Jedan ulazak

Ulazak na takozvanu belu šengensku listu ne znači kretanje po državama EU bez ikakvih ograničenja. Državljani zemalja koje su na beloj listi mogu da uđu samo u jednu od tih država bez vize, s pravom boravka najviše 90 dana. Ukoliko neko to prekrši, postaje ilegalni emigrant. U tom slučaju, preti mu višegodišnja ili čak trajna zabrana ulaska u zemlje EU.

Saglasnost cele EU

Na belu šengensku listu SCG neće ući automatski posle preporuke Evropske komisije, jer će biti potrebno da s njom saglase ministri unutrašnjih poslova svih članica EU.
Oni će se saglasiti ako im Komisija, u obrazloženju, potvrdi da SCG ispunjava sve uslove – da su obezbeđeni ekonomska i politička stabilnost u zemlji, uspešna kontrola granica i suzbijanje organizovanog kriminala.
Na odluku svake zemlje uticaće i njena sopstvena politika prema SCG, pa nije isključeno da neka, iako u principu postoji opšteprihvaćena pozitivna ocena, iz svojih posebnih interesa kaže da SCG ne ispuni standarde EU.