MOBA 2002-2004 – geneza –

OMLADINA IZ RASEJANJA I OTADŽBINE U ZAJEDNIčKOJ AKCIJI

„MOBA“ I OVOG LETA

Vladika Lavrentije

U organizaciji SPC i u saradnji sa državnim i društvenim institucijama SRJ i Srbije, nesvakidašnja akcija susreta mladih dijaspore i otadžbine pod nazivom „MOBA 2002“, juče je najavljena u Ministarstvu vera Republike Srbije.
Prema rečima članova Organizacionog odbora vladike šabačko-valjevskog Lavrentija i Koste Pavlovića iz Melburna, planira se oko 400 učesnika između 15 i 30 godina starosti, koji bi radili na obnovi crkvenih svetinja u otadžbini od 7. jula do 7. avgusta. Dve trećine omladinaca bili bi iz svetskog rasejanja, a jedna trećina iz SRJ i bivših jugoslovenskih republika. Pokrovitelj ovogodišnje mobe je i prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević, a već tradicionalni sponzor je JAT koji će pod najpovoljnijim uslovima obezbediti povratne karte. Učesnici mobe sami plaćaju prevoz i nose sredstva za džeparac. Srpska crkva im obezbeđuje stan i hranu za mesec dana boravka u otadžbini, a državne i društvene organizacije u otadžbini trebalo bi da obezbede besplatne vize za učesnike koji nemaju pasoš SRJ, zatim edukativne, kulturne i rekreativne sadržaje. Organizatori „Mobe 2002“ očekuju da se u akciju uključi i novoimenovani Savet dijaspore pri Vladi SRJ.
Kao i na prošlogodišnjoj mobi i ove godine za „Mobu 2002“, medijski pokrovitelji, koji će u dijaspori afirmisati i pratiti ovu plemenitu akciju, biće Radio Beograd – prvi program i naš list „Vesti“.

Osam eprhija prima goste

S obzirom na to da je prošlogodišnja, prva MOBA, po uspehu prevazišla sva očekivanja i pokazala se višestruko korisnom, Sveti sinod SPC je odlučio da se sa ovim projektom nastavi i ubuduće. Za razliku od prošlogodišnje mobe koja je održana samo u sremskoj i šabačko-valjevskoj eparhiji SPC, ove godine je zainteresovano osam eparhija u otadžbini da primi našu omladinu iz dijaspore. U evropskoj i prekomorskoj dijaspori uskoro bi trebalo da bude organizovano sedam punktova koji će primati prijave, najavio je vladika Lavrentije.

R. Lončar

VESTI, sva izdanja, obj.26.04.2002.

„MOBA 2002“ OVOG LETA U PET EPARHIJA SPC

OBNOVA SVETINJA U AVGUSTU

Vladika Lavrentije sa čedomirom Nestorovićem i Milanom Kljajevićem

Nesvakidašnja akcija susreta naše omladine iz dijaspore i otadžbine, pod nazivom „MOBA“, započeta prošle godine u organizaciji Srpske pravoslavne crkve na lokalitetima šabačko- valjevske i sremske eparhije, nastavlja se i ovog leta u saradnji SPC, Saveta dijaspore Vlade SRJ i Sektora za dijasporu SMIP.
Juče je u Beogradu održana konstitutivna sednica Komisije „MOBA 2002“, kojom su predsedavali čedomir Nestorović iz Francuske, predsednik Saveta dijaspore i vladika šabačko-valjevski Lavrentije, predsednik Komisije.
Ove godine, kako je planirano, od 7. jula do 7. avgusta, pet eparhija SPC u otadžbini prihvatiće grupe od 25 do 50 punoletne srpske dece iz zapadnoevropske i prekomorske dijaspore, kao i iz zemalja u okruženju SRJ. Mladi će raditi na obnovi crkvenih svetinja.
Učesnicima „Mobe“ biće organizovan obrazovni, sportski i duhovno-kulturni program. Učesnici sami plaćaju povratnu kartu do Beograda i obezbeđuju sredstva za džeparac. Otadžbinske eparhije SPC pobrinuće se za smeštaj, hranu i prateće sadržaje, dok bi Diplomatsko-konzularna predstavništva SRJ trebalo da obezbede besplatne vize za one koji nemaju jugoslovenski pasoš.
Učesnike „Mobe“ ovog leta prihvatiće eparhije vranjska, šabačko-valjevska, žička i mileševska u Srbiji, kao i budimljansko- nikšićka u Crnoj Gori.

R. Lončar

VESTI, sva izdanja, obj. 06.05.2002.

PROGRAM „MOBA 2002“ ZA OMLADINU IZ DIJASPORE – VRANJSKA I MILEŠEVSKA EPARHIJA SPC (1)

UPOZNAVANJE OTADŽBINE UZ OBNOVU SVETINJA

Nesvakidašnja jednomesečna akcija upoznavanja otadžbine koju za našu punoletnu omladinu iz svetskog rasejanja ove godine zajednički organizuju država SRJ, Srpska pravoslavna crkva i dijaspora, pod nazivom „MOBA 2002“, trebalo bi da počne 6. jula u Srbiji i Crnoj Gori, i da traje do 6. avgusta. Ovu plemenitu akciju pokrenuo je Sveti arhijerejski sinod SPC, i u prošlogodišnjoj prvoj mobi u šabačko-valjevskoj i sremskoj eparhiji, koja je po kvalitetu prevazišla sva očekivanja, učestvovalo je stotinak naše dece gotovo sa svih kontinenata.
Za ovo leto planira se oko 300 omladinaca iz svih krajeva sveta gde Srbi žive. Oni će raditi na obnovi srpskih crkava i manastira u otadžbini, družiti se sa vršnjacima iz matice, a biće im organizovani i duhovni, kulturno-umetnički, obrazovni, zabavni i sportski programi, kao i izleti. Programe aktivnosti u pet zainteresovanih otadžbinskih eparhija SPC, koje obezbeđuju smeštaj i hranu učesnicima mobe, objavljuju „Vesti“ .

Uređenje prilaza

Manastir Sveti Prohor Pčinjski izgradio je vizantijski car Roman četvrti Diogen u 11. veku, u podnožju planine Kozjak na obali reke Pčinje. Srpski kralj Milutin ga je obnovio u 14. veku, a svoj današnji izgled manastir je dobio početkom 19. veka. Najveća manastirska svetinja su mirotočive mošti svetog Prohora Pčinjskog, koje su već čitav milenijum izvor čudotvornog mira. Ovaj svetitelj je svoj ovozemaljski život proveo u isposnici -pećini na planini Kozjak, a učesnici mobe bi uredili isposnicu i prilazni put.

Učesnike „Mobe 2002“ ugostiće, po predviđenim grupama, šabačko-valjevska, vranjska, mileševska, budimljansko-nikšićka i žička eparhija Srpske pravoslavne crkve. Biće im osmišljen i program zajedničkog druženja u Beogradu, gde će ih blagosloviti patrijarh Pavle, a prethodno i na Zlatiboru, gde bi 26. i 27. jula trebalo da prisustvuju manifestaciji „Zlatiborska truba“.
Učesnici, kao i prošle godine, sami plaćaju povratnu kartu do Beograda, obezbeđuju sebi zdravstveno osiguranje i nose novac za džeparac, a pomenute eparhije u saradnji sa državom pobrinuće se za njihov smeštaj, ishranu i pomenute sadržaje za mesec dana boravka u otadžbini, kao i za vize onima koji nemaju jugoslovenski pasoš.
Po okvirnom programu, Eparhija vranjska trebalo bi da prihvati 50 srpskih omladinaca i omladinki iz Amerike, kao i po petoro iz Makedonije i sa Kosmeta. Prema planu ove eparhije, radne aktivnosti su predviđene svakog radnog dana od 8.30 do 13.30 sati, a zatim sledi kraći odmor. Popodnevni časovi srpskog jezika, veronauke, istorije, slobodne aktivnosti, celodnevni izleti po eparhiji, ali i u susednu Makedoniju, podeljeni su po odgovarajućim danima u sedmici. Učesnici mobe u vranjskoj eparhiji biće u jedinstvenoj prilici da upoznaju manastir Sveti Prohor Pčinjski i druge svetinje ove eparhije, obiđu Vlasinsko jezero, grad Vranje, a u Makedoniji Staro Nagoričino i Kumanovo.
U Eparhiji mileševskoj trebalo bi da bude 25 (ili po 10) učesnika mobe iz Francuske, Velike Britanije i Kanade, i po petoro sa Kosova i iz Slovenije. U mileševskoj eparhiji su radne aktivnosti predviđene od 9 do 12.30 sati svakog radnog dana, a u popodnevnim satima, nakon predaha, kao i vikendom, biće organizovani duhovni, kulturno-obrazovni, zabavni i sportski sadržaji, druženje sa vojnicima VJ, kao i obilazak svetinja i gradova u mileševskoj eparhiji Svetoga Save.

R. Lončar

VESTI, sva izdanja, obj. 07.05.2002.

PROGRAM „MOBA 2002“ ZA OMLADINU IZ DIJASPORE – EPARHIJE ŠABAčKO- VALJEVSKA, BUDIMLJANSKO-NIKŠIćKA I ŽIčKA (2)

MANASTIRIMA U POHODE

• Uz rad planirani verski, sportski i ostali sadržaji • Vikendi za ekskurzije

Akcija pod nazivom „MOBA 2002“ čiji je cilj upoznavanje naše punoletne omladine, rođene ili stasale u dijaspori, sa zemljom svojih predaka i očuvanje identiteta, održaće se od 6. jula do 6. avgusta, u pet eparhija Srpske pravoslavne crkve u Srbiji i Crnoj Gori, u saradnji Crkve sa državom SR Jugoslavijom i Savetom dijaspore, savetodavnim telom jugoslovenske vlade.
Oko 300 omladinaca i omladinki iz dijaspore koji će ovog leta mesec dana raditi na obnovi drevnih otadžbinskih crkvenih svetinja prihvatiće vranjska, mileševska, šabačko-valjevska, žička i budimljansko-nikšićka eparhija.
„Vesti“ su juče objavile program vranjske i mileševske eparhije, a danas objavljujemo plan ostale tri eparhije u kojima će se odvijati ovogodišnja MOBA.

Druženje sa zemljacima

Planirano je da u „Mobi 2002“ uzme učešća i omladina iz otadžbine, a o njihovom broju odlučiće pojedinačno svaka eparhija u kojoj će se odvijati aktivnosti.

Eparhija šabačko-valjevska planira da ugosti 25 mladih iz Australije i isto toliko iz Švedske, kao i po petoro naših omladinaca i omladinki sa Kosmeta, iz Hrvatske, Rumunije i Mađarske. Budimljansko-nikšićka eparhija prihvatiće 25 mladih iz Austrije, Švajcarske i Nemačke, kao i petoro učesnika sa Kosova i isto toliko iz Albanije koji su srpskog porekla. Eparhija žička biće domaćin za 25 naših omladinaca i omladinki iz Nemačke i još po pet, takođe, učesnika „Mobe 2002“, iz Republike Srpske i sa Kosova i Metohije.
U šabačko-valjevskoj eparhiji, kolevci mobe, radne aktivnosti na gradilištu planiraju se, kao i u ostalim eparhijama posle doručka, od 9 do 13 časova radnim danima, a nakon ručka i kraćeg odmora, u popodnevnim satima biće organizovan kulturno- prosvetni program, ili poludnevni obilasci znamenitosti eparhije, dok su vikendi, kao i u ostale četiri eparhije, planirani za ekskurzije. Učesnici mobe biće smešteni u manastiru Svetog oca Nikolaja podno Soko-grada kodLJubovije.
I Eparhija budimljansko-nikšićka, osim radnog dela mobe, punu pažnju posvetiće šarolikim sadržajima.
Smeštaj učesnika mobe planiran je u Mojkovcu, a gosti iz dijaspore obići će i više gradova u Crnoj Gori, kao i sedište Mitropolije crnogorsko-primorske, manastir Ostrog i Svetog Petra Cetinjskog…
Eparhija žička planira da „Mobu 2002“ organizuje u užičkom namesništvu, odnosno na Zlatiboru i u Mokroj Gori. Pored prepodnevnih radnih aktivnosti naša omladina iz dijaspore imaće priliku da poseti znamenitosti ove eparhije, a biće joj organizovani i razni programi edukativnog, kulturnog, verskog, zabavnog i sportskog karaktera.

R. Lončar

VESTI, australijsko izdanje, obj. 01.06.2002.

MLADIM SRBIMA IZ AUSTRALIJE UPUćEN POZIV DA POSETE OTADŽBINU

MOBA U MANASTIRIMA I OVE GODINE

Prošlogodišnji učesnik Mobe: Jasmina Stepanović

Mladima Australije upućen je i ove godine poziv za učešće u projektu „MOBA“ koji se, po drugi put, organizuje u Srbiji i Crnoj Gori, a namenjen je mladima od 18 do 30 godina starosti.
Organizatori poručuju da su učešće već prijavili mladi iz Kanade, Amerike, Velike Britanije, Švajcarske, Nemačke, Francuske, Austrije i Švedske.
Za sve učesnike, navodi se, obezbeđeni su besplatan smeštaj i hrana, te transport u Srbiji, dok oni sami plaćaju prevoz do Beograda.
– Predviđeno je četiri do pet sati rada dnevno, i to samo radnim danima, a sve ostalo vreme biće utrošeno na posete i obilaske znamenitosti. Međutim, pored samog radnog doprinosa na mobi, postoji daleko dublji smisao ove akcije – a on je da se nešto pokloni svojoj otadžbini i njenom narodu – poručuje svojoj generaciji Jasmina Stepanović iz Sidneja koja je bila učesnik prošlogodišnje Mobe.
Za sve koji su zainteresovani da putuju, Jasmina daje svoj telefon: 0402 386 686 ili email adresu: MOBA- australia@hotmail.com.

S. P.

VESTI, sva izdanja, obj. 19.06.2002.

OD 6. JULA DO 7. AVGUSTA „MOBA 2002“ U OTADŽBINSKIM EPARHIJAMA SPC

POMAŽU I UčE U ZEMLJI PREDAKA

• Srpska pravoslavna crkva u saradnji sa državom SRJ ove godine organizuje boravak oko 200 mladih ljudi iz dijaspore koji bi deo dana radili na obnovi svetinja u pet eparhija, a ostatak vremena provodili u upoznavanju zemlje i jezika roditelja

Tradicija druženja srpske omladine iz dijaspore i matice u okviru akcije Svetog sinoda SPC pod nazivom „MOBA“, održaće se i ove godine od 6. jula do 7. avgusta, u saradnji Srpske pravoslavne crkve sa državom SRJ. Ovogodišnju mobu, za koju su pripreme u punom jeku, svojim potpisima blagoslovilo je i 16 srpskih vladika iz otadžbine i rasejanja, članovi Svetog arhijerejskog sabora SPC, izjavio je Kosta Pavlović koordinator mobe.
Prema najavljenom programu, kaže Pavlović, „MOBA 2002“ trebalo bi da se odvija na gradilištima pet eparhija SPC: mileševskoj, vranjskoj, žičkoj, budimljansko-nikšićkoj i šabačko-valjevskoj. Očekuje se učešće oko 200 srpskih omladinaca i omladinki iz dijaspore koji sami treba da obezbede kartu zdravstvenog osiguranja, sami plaćaju povratnu kartu do Beograda i nose sredstva za džeparac, dok im pomenute eparhije domaćini obezbnjeđuju smeštaj i hranu za mesec dana boravka.

Preko interneta

Svi zainteresovani omladinci i omladinke iz srpskog rasejanja za učešće u ovogodišnjoj mobi mogu se prijaviti i preko Interneta na e-mail adresu: MOBA2002ŽEUnet.yu – kaže Kosta Pavlović. Internet prezentacija „MOBA 2002“ nalazi se ne adresi www.MOBA2002.spc.org.yu gde je postavljen i kompletan program aktivnosti, kao i obrazac za prijavu. Koordinator mobe apeluje na zainteresovanu srpsku omladinu da požuri sa prijavama.

Jugoslovenski aerotransport trebalo bi da omogući povlastice za letove do Beograda i nazad, a Ministarstvo inostranih poslova SRJ da obezbedi besplatne jugoslovenske vize onima kojima to bude potrebno, dok će Ministarstva za kulturu, sport i prosvetu pomoći kulturne, prosvetne i sportske aktivnosti u okviru mobe.
Predviđeno je da učesnici mobe radnim danima pre podne rade na obnovi crkvenih svetinja, a svo ostalo vreme biće im organizovano s ciljem da što bolje upoznaju zemlju svojih predaka, veru i jezik svojih roditelja i da se druže sa vršnjacima u matici.

R. Lončar

VESTI, sva izdanja, obj.04.07.2002.

OD 6. JULA DO 6. AVGUSTA OMLADINA IZ DIJASPORE NA „MOBI 2002“ U OTADŽBINI

OBNAVLJAJU SVETINJE, GRADE PRIJATELJSTVA

Tradicionalna akcija pod nazivom „MOBA 2002“ koju organizuju Srpska pravoslavna crkva, Vlada SRJ i Kraljevski dom Karađorđevića počinje 6. juna na pet lokacija u pet eparhija Srpske pravoslavne crkve.
U ovoj nesvakidašnjoj akciji druženja srpske omladine iz dijaspore i otadžbine uzeće učešće 120 omladinaca iz Australije, Nemačke, Švedske, Velike Britanije i Rumunije, kao i grupa mladih Belorusa, saopštio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare vladika šabačko-valjevski Lavrentije. Pored njih učestvovaće i srpska omladina iz Makedonije, Republike Srpske i sa Kosova i Metohije.
Prema njegovim rečima cilj je da se kroz zajednički rad na izgradnji i obnovi srpskih pravoslavnih svetinja u eparhijama SPC u Srbiji i Crnoj Gori, kao i kroz zajedničku svakodnevnu molitvu, mladi bolje upoznaju.
Svi učesnici mobe naći će se zajedno na Zlatiboru 26. i 27. jula gde će za njih biti priređen prigodan program.
Ovogodišnja MOBA koja će trajati od 6. jula do 6. avgusta odvijaće seu eparhiji budimljansko-nikšićkoj na lokalitetu Mojkovac u Mileševi, na Zlatiboru u manastiru Prohor Pčinjski kao i u manastiru Svetog oca Nikolaja na Soko gradu.

Okupljanje

Okupljanje učesnika ovogodišnje mobe planirano je na Ivandan 7. jula ispred Saborne crkve u Beogradu, preko puta Patrijaršije SPC. Nakon praznične liturgije i blagoslova srpska omladina iz rasejanja poći će na određena gradilišta.

R. Lončar

VESTI, sva izdanja, obj.08.07.2002.

JUčE POčELA „MOBA 2002“ MLADIH IZ DIJASPORE I MATICE

UPOZNAJU OTADŽBINU

Susreti srpske omladine iz matice i dijaspore „MOBA 2002“ počeli su juče u pet eparhija SPC.
Posle praznične liturgije povodom Ivanjdana u Sabornoj crkvi u Beogradu, više od 100 omladinaca i omladinki iz našeg evropskog i prekomorskog rasejanja i isto toliko iz centralne Srbije, sa Kosova i Republike Srpske, otišli su put budimljansko-nikšićke, mileševske, žičke, vranjske i šabačko-valjevske eparhije. NJima se pridružilo i 12 učesnika mobe iz Belorusije, a do kraja ove sedmice očekuje se dolazak tridesetak mladih iz Rusije i još dvadesetoro naših omladinaca iz Zapadne Evrope.
Ova plemenita akcija u organizaciji SPC, Saveta dijaspore Vlade SRJ i pod pokroviteljstvom prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića, trajaće do 7. avgusta. Mladima će, uz rad na obnovi crkvenih svetinja, biti organizovane i brojne kulturne, edukativne, sportske i zabavne manifestacije, kao i izleti po okolini.

Učesnici „Mobe“ pred Sabornom crkvom u Beogradu

R. L.

VESTI, sva izdanja, obj.17.07.2002.

„MOBA 2002“ STIGLA I NA SEVER CRNE GORE

MLADI NA TRAGU NEMANJIćA

• Većina nije ni znala za nekadašnje brojne manastire u ovim predelima, kaže vladika Joanikije, ali đaci i studenti sada vredno rade na obnovi konaka manastira Dobrilovina kod Mojkovca

Borka Grdinić iz Mojkovca sa gošćama

Sa „Mobom 2002“ na sever Crne Gore stigi su đaci i studenti iz Beograda, Novog Sada, iz Republike Srpske i sa Kosmeta. Kako kaže episkop Joanikije, većina njih nije ni znala da je na ovim prostorima nekada bilo na stotine crkava i manastira, ali sada vredno rade na obnovi konaka manastira Dobrilovina, kod Mojkovca.
– Cenim da je to trebalo učiniti i pre – kaže preosvećeni Joanikije. – Svi oni treba da znaju da su ovo prostori na kojima su stanovali Nemanjići, a da je u crkvi Svetog Petra u Bijelom Polju pisano čuveno Miroslavljevo jevanđelje. čim budu gotovi radovi u Dobrilovini grupa će se preseliti u Berane, jer ih tamo čeka posao na čuvenim đurđevim stupovima. Među učesnicima su profesor iz Beograda Vesko Drašković i njegova supruga Gordana, a doveli su svoju decu Mariju, Matiju i Milana.

Puna kuća devojaka

Brigu o ovim mladim ljudima u Mojkovcu vodi ovdašnje Kolo srpskih sestara na čelu sa Marinom Popović i Borkom Rmandić.
– Kod mene u kući je pet devojaka iz Novog Sada. Volim ih kao svoju decu. Nema ništa lepše na svetu nego pomoći obnovu pravoslavnih hramova, pogotovo kad su uključeni mladi ljudi – kaže Borka Rmandić.

Na litiji za Petrovdan u Bijelom Polju među brojnim vernicima bili su i mladi koji pomažu obnovu pravoslavnih hramova na severu Crne Gore.
– Lepo nam je u Mojkovcu. Družimo se i radimo koliko možemo. Konak manastira Dobrilovina je nešto što se mora videti. Malo je takvih na prostorima Srbije i Crne Gore – veli Aleksandar Simetić, student iz Novog Sada.
Pridružuju se njegovi sugrađani, srednjoškolci Borislava Krstić, Jovana Pejčinović, Nikola Barbul, Slobodanka Kašiković i Ana Senderak. Među MOBArima je Gordana Mikić koja je pre neki dan napunila 15 godina, učenica mašinske škole u Beogradu:
– Presrećna sam što sam se odazvala akciji uređenja naših svetinja. Kad god bude trebalo sa svojim vršnjacima doći ću u Crnu Goru da pomognem.
Tijana Staparac, godinu dana starija, poreklom je iz Hrvatske, a na mobi je, kako reče, da nešto više sazna o korenima svojih roditelja, koji potiču sa ovih prostora. Na obnovi konaka rade i Vladimir Lazović, Gordana DŽolić, Stevica Pejčinović, Gordana Minić, Svetlana LJušić i Ivana Vujičić sa Kosova, te Milanka đokanović, Milena Mirović i Zorica Cvjetičanin iz Republike Srpske.

Grupa učesnika koji rade u Dobrilovini

V. đokić

VESTI, sva izdanja, obj.28.07.2002..

NA ZLATIBORU SE JUčE OKUPILI SVI UčESNICI „MOBE 2002“

I DIJASPORA POMAŽE GRADNJU MANASTIRA

Tmurni kišni oblaci na Zlatiboru nisu juče pokvarili susret svih 140 učesnika ovogodišnje „Mobe“, drugog po redu susreta mladića iz Srbije sa svojim vršnjacima iz sveta, a sve u okviru akcije koju su zajednički organizovali srpska država, crkva i dijaspora sa idejom da mladi kroz druženje i rad pomognu obnovu i gradnju manastira i hramova u Srbiji.
Svi učesnici mobe u Soko-gradu, Mojkovcu, Prijepolju i na Zlatiboru okupili su se juče u podne u zlatiborskom hotelu „Lovac“ gde su ih pozdravili vladika Lavrentije, predsednik Saveta dijaspore pri Saveznoj vladi čedomir Nestorović i užički prota Blagoje Dodić.
Glavni koordinator Mobe 2002. godine Kosta Pavlović rekao je „Vestima“ da je ovogodišnja „MOBA“ uspela uprkos nekoliko problema u organizaciji smeštaja grupa „MOBAša“ u Mojkovcu i manastiru Mileševa.

Z. T.

VESTI,sva izdanja, obj.29.07.2002.

REPORTERI „VESTI“ SA UčESNICIMA „MOBE 2002“ NA ZLATIBORU

VIŠE LJUBAVI NEGO ŽULJEVA

• Sto četrdeset mladića i devojaka iz Australije, Nemačke, Belorusije, Francuske i Engleske, Srbije, RS i Hrvatske malo radilo, a malo više uživalo u druženju • Na pomolu i jedan brak • Gotovo svi gosti iz dijaspore tvrde da će doći i iduće godine

Vladika Lavrentije i čedomir Nestorović

Velika restoranska sala zlatiborskog hotel „Lovac“ bila je u subotu iza podneva jedno od najlepših i najveselijih mesta u Srbiji. Posrećilo se hotelu „Lovac“, skoro kao i vladiki srpskom, gospodinu Lavrentiju, proti užičkom, Blagoju Dodiću, predsedniku Saveta dijaspore pri Saveznoj vladi čedomiru Nestoroviću, a ponajviše Vladimiru Lazoviću iz Peći i Ani Senderak iz Srema, mladiću i devojci koji će, kako rekoše, uskoro stati na ludi kamen.
A upoznali su se na kamenju podno Mojkovca, na jednom od četiri mesta u Crnoj Gori i Srbiji gde je ove godine 140 mladića i devojaka iz Australije, Nemačke, Belorusije, Francuske i Engleske, Srbije, Republike Srpske i Hrvatske malo radilo, a malo više uživalo u darovima druge po redu radno-zabavne akcije zvane „MOBA“.

Ljubav „Mobe 2002“: Vlada i Ana

Ni kiša nije smetala

Sudeći po subotnjem žamoru, smehu, pesmi i, pogotovo, lepoti u restoranu „Lovac“, organizatori ovogodišnje „Mobe“ – srpska država, crkva i dijaspora – mogu da se pohvale kako je njihova želja ispunjena: mladi iz celog sveta su se okupili na „Mobi“ i sledećih mesec dana radili na obnovi i izgradnji srpskih manastira i hramova i, istovremeno, upoznavali srpsku istoriju i gradili prijateljstva za ceo život.
Potom su se, kako „MOBA“ nalaže, svi okupili na jednom mestu, da saberu utiske i obećaju da će ponovo doći. „Dolazim ponovo, po treći put… Samo ako me pozovu“, reče i dvostruki učesnik „Mobe“, Nikolaj Radoičić iz Derbija kod Londona. NJegovo oveće društvo za stolom potvrdno klimnu glavom.
– Ove godine MOBArilo se na Zlatiboru, Mojkovcu, Soko-gradu i Mileševi kod Prijepolja, a iduće godine „MOBA“ će biti još veća i, verujem, da će ponovo deca biti bolja od organizatora – priznade Kosta Pavlović, idejni tvorac „Mobe“, dodajući par priča o finansijskim problemima „Mobe“ i nevolje oko organizacije smeštaja jedne grupe „mobenika“.

Kad vladika dohvati gusle

„Mobenici“ iz Soko-grada, sa Zlatibora, pogotovo Mojkovca, takmičili su se u pohvalama na račun vladika Lavrentija, prote Blagoja Dodića i pogotovo vladike Joanija.
Vladica Milošević iz Gnjilana je ispričao kako su on i njegovi drugovi, uz blagoslov i gusle vladike Joanija imali sjajno oproštajno veče u konaku manastira kod Berana:
– Vladika je u jednom trenutku uzeo gusle i zapevao o Kosovu, a mi smo mu pomagali. Naravno, bilo je i pića i drugih pesama. Ostali smo do ranih jutarnjih sati… Zaista, sve vreme imali smo provod za čistu desetku. Nije nam predstavljalo ni problem što je u grupi bilo 13 devojaka i sedam muškaraca – nasmeja se Vladica, opomenut kako su „to bili slatki problemi“.
NJegov drug Miloš reče da su jedini pravi problem imali sa vozačem autobusa koji se naljutio i zaustavio autobus kad su svi uglas pevali: „Gledali smo na Mojkovcu gde dvojica muzu ovcu“.

Milujući učesnike „Mobe“ toplim pogledom i krstom, vladika Lavrentije u pozdravnom govoru reče da mu je puno srce radosti i da će sve učesnike Mobe dočekati i sa njima provesti narednih sedam dana u Soko-gradu. I dok je napolju, kad joj vreme nije, lila kiša kao iz kabla, vladika prekide aplauz:
– … I nemojte se ljutiti na kišu, jer kiša je jako potrebna usevima zbog duge suše. Otuda je i kiša najveće blago koje je nebo moglo da da našem podneblju… I još jednom, u ime Gospoda koji o nama brine kao o deci svojoj, ja vas pozdravljam.
Užički prota, Blagoje Dodić, organizator „Mobe“ na Zlatiboru, na gradnji hrama Svetog Preobraženja Gospodnjeg, reče da je njegova omladina iz Minska, Beograda i Berlina bila radna i znatiželjna da upozna sve lepote zlatiborskog kraja.
– Bili smo u Sirogojnu, u selu Mokra Gora, bili smo na srpskoj slavi, bili smo još na mnogim drugim mestima i verujem da je su ova draga deca upoznala jednu divnu istoriju i ako Bog da, doći će opet i upoznati još više…

Razočaranje u Mileševi

Draga Sentić reče, međutim, da je razočarana boravkom u manastiru Mileševa kod Prijepolja.
– Na početku nas je bilo 21, a ostalo je samo sedmoro jer su uslovi smeštaja i sve drugo bili jako loši. Devojke su po ceo dan radile u kuhinji, a dečaci plastili seno. Vladika Filaret se nije intresovao za nas, pa čak i pred naš polazak na Zlatibor nije ga interesovalo imamo li prevoz. Sad, kad čujem, kako su se sjajno provodili naši drugovi na Zlatiboru, Mojkovcu i Soko-gradu mislim da smo mi bili robovi u Mileševi – reče Draga.

Voleo bih, draga deco, da u vaše krajeve prenesete vest da se na Zlatiboru ne gradi samo crkva, nego duhovni centar koji će imati 100 ležaja, salu sa 800 sedišta, biblioteku za stotinu čitalaca… Ako dobri ljudi pomognu uskoro će to biti objekat za svet… Hvala vam, draga deco i da vam Bog da svaku sreću – pomolio se prota Blagoje.
Predstavljen kako veliki gost, predsednik Saveta srpske dijaspore, najzaslužniji za „Mobu“ i čovek koji je došao na Zlatibor direktno iz Pariza čedomir Nestorvić takođe je pozdravio učesnike „Mobe“:
– Draga deco, u Francuskoj živim već 32 godine, a kada sam bio u vašim godinama i ja sam sa svojim vršnjacima dolazio organizovano u zemlju i tada smo sklopili poznanstva koja i danas traju. To želim i vama da pomognete ovoj zemlji, naročito da se družite, očuvate jezik, sve naše običaje… Mi smo na Savetu dijaspore odlučili da pozdravimo i pomognemo akciju „MOBA“ i nadam se da će tako biti i ubuduće. Želim vam sve najbolje.
A „mobenici“? Većinom prezadovoljni „Mobom“, pogotovo Vladimir i Ana.
– Bilo nas je 20 u Mojkovcu, u konaku manstira Dobrilovina. Domaćin nam je bio veliki čovek – vladika Joanije. Išli smo svuda, upoznali mnoge hramove u Crnoj Gori, a posebno bih izdvojio posetu Ostrogu – hvalio se Vladimir, priznajući da ga ipak najviše raduje upoznavanje Ane.
– … Da, nastavićemo ovo i, videćemo, možda se uskoro Kosovar i Sremica nađu pod jednim, zajdničkim krovom – dodade Ana.

Draga Sentić i Nikolaj Radoičić

Devojke iz Minska

– U Soko-gradu smo radili na uređenju stare tvrđave. Kopali smo, ali nismo našli nikakve turske ćupove sa blagom, već samo prazne čaure iz 1918. godine i još neke bezvredne sitnice koje Turci nisu poneli kad su napuštali tvrđavu… Ma, bilo je super… Živim u blizini Londona i studiram međunarodni biznis i menadžment…. – reče Nikolaj Radoičić.
Najvredniji na Zlatiboru bili su „mobenici“, đura Španović i Marko Mitrovski, drugovi iz Berlina, a nisu zaostajale ni devojke i mladići iz beloruske preostonice Minsk, od kojih su mnogi savladali dosta reči srpskog jezika. čak dovoljno da Kaća Konjuh-Sinjica i Jelena Savčenko jednoglasno zaključe: – Zlatibor vrlo lep mesto, a lepo posebno ljudi. Dolazimo opet.
Na pitanje damama i Minska da možda nisu pronašle neku simpatiju na Zlatiboru, usledilo je nevešto pravdanje da ne razumeju pitanje, a potom smeh i jedno priznanje: „Mnogo lep Saša“.
„MOBA“ je trajala 20 dana. I još će nekoliko dana u Soko-gradu. I opet će iduće godine.
– „MOBA“ se u našim krajevima organizovala i pre stotinu godina, mada je u poslednje vreme izgubila svoj značaj, ali ovim druženjem ponovo se MOBA vraća u naš narod. To sve znači da ovom mobom treba da pomognemo onima kojima je pomoć potrebna, ali u isto vreme da i sebi pomognemo, da se duhovno nadogradimo, a takođe i da kulturološki uznapredujemo – pojasnio je užički prota Blagoje Dodić.

Tekst i fotografije: Zoran Tmušić

VESTI, sva izdanja, obj. 05.08.2002.

ZAVRŠENA AKCIJA SPC I SAVETA DIJASPORE VLADE SRJ

NA MOBU I IDUćE GODINE

• Na nesvakidašnjoj akciji zbližavanja dijasporske i otadžbinske omladine kroz rad na obnovi srpskih crkvenih svetinja, učestvovalo oko 200 mladih iz Srbije, RS, Hrvatske, evropskog i prekomorskog rasejanja, kao i grupa beloruskih devojaka • Gotovo svi kažu da žele da dođu i iduće godine

Obilaskom hidroelektrane u Malom Zvorniku, izletom u manastire Papraću i Lovnicu u Republici Srpskoj, kao i završnim svečanostima na Drini u LJuboviji, te u manastiru Svetog oca Nikolaja na Soko-gradu, minulog vikenda privedena je kraju i ovogodišnja MOBA, u razdraganoj atmosferi druženja i zaklinjanja da se stečena prijateljstva neće prekinuti.
Na ovoj nesvakidašnjoj akciji zbližavanja dijasporske i otadžbinske omladine kroz rad na obnovi srpskih crkvenih svetinja, koja je u SPC ustanovljena prošle godine, učestvovalo oko 200 mladih iz Srbije, Republike Srpske, Hrvatske, evropskog i prekomorskog rasejanja, kao i grupa beloruskih devojaka iz Minska. Organizatori su bili Srpska pravoslavna crkva i Savet dijaspore Vlade SRJ. Omladina je mesec dana radila, družila se i upoznavala zemlju svojih predaka na Zlatiboru, u Mileševi, Mojkovcu i Soko-gradu.
– Bilo je fantastično! Nezaboravno! Vladike Lavrentije i Joanikije ostaju nam zauvek u srcu! – uglas kažu mobenici. Gotovosvi bi želeli da dođu i iduće godine, a naročito veterani: brat i sestra Pavle i Paula Martinoski iz Švedske, Dragan Spasojević i Darko Lolić iz Banjaluke, koji su i prošle godine učestvovali na prvoj mobi.

Skup za oproštaj: Učesnici „Mobe 2002“

Kao kopači u Australiji

– Urađeno je više od očekivanog. Svake godine MOBA je sve uspešnija. Sve je bilo dobro, a veliko zadovoljstvo je bilo poslednjih dana kada su mladi došli do arheoloških otkrića na tvrđavi u Soko-gradu. Toliko su grozničavo radili, da su me podsetili na kopače opala u Australiji – kaže nam Kosta Pavlović iz Melburna, inicijator i koordinator mobe, dodajući da „MOBA 2003“ startuje sa pripremama već od 6. avgusta.

– Sa profesorom Milivojem Vasiljevićem, na Soko-gradu smo radili u arheološkom nalazištu stare turske tvrđave. Otkrili smo kapiju, temelje dve građevine, delove keramike, potkovice, i sve pripremili za konzervaciju – razdragano nam pričaju Milica Vujisić iz Peći i Kosta ćatović iz Sombora, koji sa sebe nije skidao majicu sa likom đenerala Draže Mihailovića.
Oduševljene Srbijom, ponovno učešće na mobi najavljuju i 11 Beloruskinja, sve studentkinje srpskog jezika, jer kako kažu mladi u Srbiji su otvoreni i srdačni, izuzetno druželjubivi i gostoljubivi.
Irina Dobrovljskoja i Kaća Sinjica u šali vele da moraju doći bar još jednom da bi napravile uži izbor simpatija, a i „srpski momci su im lepši i temperamentiji od beloruskih“.
Završne manifestacije i svečani oproštajni program mobenicima su priredili KUD „Azbukovica“ i KUD „Gradac“ iz LJubovije, Kolo srpskih sestara iz Malog Zvornika i vladika Lavrentije, a u okviru kulturnog programa nastupilo je više dramskih umetnika.Učesnike mobe danas će primiti i patrijarh Pavle, a obilaskom znamenitosti Beograda „MOBA 2002“ je završena.

R. Lončar

VESTI, sva izdanja, obj. 06.08.2002.

PATRIJARH PAVLE OBRATIO SE UčESNICIMA „MOBE 2002“

SVI POTIčEMO OD ISTIH PREDAKA

Upoznali otadžbinu: Učesnici „Mobe“ kod patrijarha

Prijemom kod patrijarha Pavla, kod premijera Zorana đinđića i ministra vera Vojislava Milovanovića, te obilaskom znamenitosti Beograda i razgledanjem srpske prestonice sa reke, ploveći Dunavom i Savom oko grada, juče je završena „MOBA 2002“.
– Pozdravljam vaš rad i vašu želju da upoznate zemlju svojih otaca, svoj narod i svoje vršnjake u otadžbini, da osetite da svi potičemo od istih predaka i da svi težimo jednom cilju, carstvu nebeskom. Hvala vam i prenesite pozdrave vašim roditeljima. Bog vas blagoslovio i svako vam dobro darovao – istakao je patrijarh Pavle u obraćanju mobenicima.
NJegova svetost je potom pojedinačno blagosiljao učesnike mobe darivajući svakome po jednu ikonicu Majke božje sa Isusom u naručju.
U ovoj plemenitoj akciji zbližavanja srpske omladine iz dijaspore i otadžbine kroz rad na obnovi crkvenih svetinja u otadžbinskim eparhijama SPC, kao i kroz obrazovne, duhovne, kulturne, sports