Blagoslovom patrijarha srpskog gospodina Pavla, i ovog leta od 20. jula do 19. avgusta, treću godinu za redom, u organizaciji Srpske pravoslavna crkve, uz pomoć vlasti Srbije i SCG, a pod pokroviteljstvom prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića, održava se rodoljubiva i humana manifestacija „Moba 2003“.
Reč je o tridesetodnevnom druženju i zajedničkom radu srpske omladine iz evropske i prekomorske dijaspore, Srbije i Crne Gore kao i bivših republika nekadašnje SFRJ.
Cilj „Mobe“, na kojoj će učešće uzeti 300 mladih iz otadžbine i dijaspore i koji će se okupiti u manastiru Svetog oca Nikolaja podno Soko-grada kod LJubovije, jeste da se kroz zajednički rad i svakodnevno druženje zbliže, a oni iz rasejanja i da bolje upoznaju jezik, veru, istoriju i kulturu zemlje svojih predaka, najavio je domaćin, vladika šabačko-valjevski Lavrentije Trifunović.
Iz svih delova sveta
Kosta Pavlović ističe da će i ovog leta doći mladi iz Australije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Velike Britanije, Francuske, Hrvatske, Makedonije, Slovenije, Nemačke, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Mađarske, Rumunije, Švajcarske, Danske i Švedske. Rečju, iz svih delova sveta gde je veća koncentracija srpske dijaspore.
– ‘Moba’ je sastavni deo mog života, jer sam služeći u dijaspori, shvatio neophodnost da naši mladi naraštaji očuvaju identitet, da im pomognemo da se što duže odloži asimilacija i učinimo sve što možemo da se zaustavi proces odnarođivanja. Stolujući kao episkop u rasejanju, spoznao sam i koliko se napora tamo čini da se očuva identitet mladih Srba, a koliko matična zemlja o tome nije brinula na pravi način – kaže vladika Lavrentije.
On je sa episkopima sremskim Vasilijem Vadićem i australijsko- novozelandskim Nikanorom Bogunovićem, kao i sa i profesorom Kostom Pavlovićem iz Sidneja, bio inicijator i pokretač ove nesvakidašnje plemenite akcije, 2001. godine. Nakon što su Sveti arhijerejski sabor i Sveti sinod SPC dali svoj blagoslov, vladika Lavrentije i Kosta Pavlović su, u vreme začetka ideje o „Mobi 2001“, posetili beogradsko Dopisništvo „Vesti“ i predložili da naš list bude medijski pokrovitelj ove akcije za dijasporu. Predsednik kompanije NIDDA Verlag i izdavač „Vesti“ Dušan Vidaković prihvatio je to, na korist mladih srpskih naraštaja u rasejanju, i to ne samo za prvu već i za potonje „Mobe“.
Te 2001. godine, prva akcija se odvijala od 21. jula do 20. avgusta, po 15 dana u šabačko-valjevskoj i sremskoj eparhiji: na Soko-gradu i u manastiru Divoš.
Bogat plan aktivnosti
Za razliku od prethodne dve godine, „Moba“ se ovog leta odvija samo u manastiru na Sokolu, jer je tako želelo više od 90 odsto učesnika iz rasejanja. Mladi iz dijaspore ostaju na „Mobi“ mesec dana, dok su učesnici iz otadžbine podeljeni u dve grupe: prva od 20. jula a druga od 4. avgusta. Mobari će radnim danima pre podne, po četiri sata, biti angažovani na istraživanju arheološkog lokaliteta Soko-grada. Ostalo vreme je rezervisano za obrazovne, duhovne, zabavne, kulturne i sportske sadržaje, za druženja i vikend izlete po Srbiji i Crnoj Gori, kako bi što bolje upoznali zemlju svojih otaca.
Pored otadžbinskih mladića i devojaka, iz dijaspore je pristigla grupa mladih iz Australije, Velike Britanije, Švajcarske, Nemačke, Italije, Hrvatske i Republike Srpske. Učesnike „Mobe 2001“, primili su i akciju podržali patrijarh Pavle, predsednik SRJ Vojislav Koštunica i prestolonaslednik Aleksandar.
Naredne, 2002. godine „Moba“ se proširuje na četiri gradilišta u eparhijama: mileševskoj, šabačko-valjevskoj, žičkoj i budimljansko-nikšićkoj. Učesnici su ponovo gosti patrijarha Pavla, prestolonaslednika Aleksandra, premijera Srbije Zorana đinđića. Po završetku te „Mobe“, na kojoj je učestvovala naša omladina iz evropske i prekomorske dijaspore, takođe stižu sjajna pisma zahvalnosti učesnika i njihovih roditelja upućena vladiki Lavrentiju i Kosti Pavloviću, koordinatoru „Mobe“.
Na obe ove „Mobe“, po oceni organizatora, svi postavljeni zadaci su bili izvršeni. Učesnici iz dijaspore stekli su nova saznanja i iskustva o svom duhovnom i nacionalnom identitetu. Domaćini iorganizatori su saglasni da „Moba“ treba postati tradicionalna akcija. – Najvrednije što danas možete dobiti iz naše dijaspore su mladi, a kada su oni srećni i zadovoljni onda i roditelji sa puno entuzijazma i ljubavi idu za decom, spremni da pomognu svoju otadžbinu svim srcem. Mnogi nezaboravni doživljaji, prijateljstva za ceo život, prve simpatije i ljubavi, kao i kumstva stečena na ‘Mobi’, pa čak i jedan australijsko-srpski brak, ostaju zabeleženi u srcima i letopisima ‘Mobe’ – priča Kosta Pavlović.