Moguće ukidanje Ministarstva za dijasporu
Dvadeset i pet ministarstava u Vladi Srbije zaduženo je za sedam miliona državljanina u matici, a Ministarstvo dijaspore brine o četiri miliona Srba i državljana Srbije koji žive u rasejanju, reči su ministra prof. dr Vojislava Vukčevića, koji na sajtu ovog ministarstva ovako „opravdava“ postojanje Ministarstva za dijasporu. Međutim, sve češće šuškanje o ukidanju Ministarstva za dijasporu dovodi se u vezu sa eventualnom promenom vlade, odnosno zahtevima Evropske unije.
– Jedini razlog za ukidanje ovog ministarstva može biti činjenica da ovakvo ministarstvo ne postoji u drugim zemljama u tranziciji, osim kod nas, tako da se u perspektivi može očekivati preporuka EU da se ovo ministarstvo stavi na nivo, recimo, Agencije za dijasporu ili nekog drugog, sličnog, organa koji će biti istog nivoa i to nije ništa dramatično – ističe pomoćnim ministra za dijasporu Miodrag Jakšić, koji je uveren da će ovo ministarstvo postojati dok je ove vlade.
– Raspoloženje ove vlade i premijera je da treba da postoji ovo ministarstvo, a sve drugo je stvar kasnijeg razvoja i političkih procesa koji su oko nas. Prema rečima Jakšića, „besmisleno je da ministarstvo koje ima jako mali budžet i vrlo male upravne nadležnosti može nekom da zasmeta“.
– Ovakvo ministarstvo može samo da bude od koristi, ma ko ga bude vodio. Treba da postoji takav organ koji će na najvišem nivou raditi s našim ljudima u dijaspori jer smo do sada uradili mnogo i postavili odlične temelje za dalji rad u toj oblasti, čak i ako ne bude postojalo ovo ministarstvo u perspektivi – smatra naš sagovornik i ističe da će odluka o (p)ostajanju Ministarstva za dijasporu „zavisiti isključivo od mandatara sledeće vlade“.
– Ono što je izvesno je to da nas do kraja godine očekuje usvajanje Zakona o popisu dijaspore i kao kruna svega usvajanje Zakona o dijaspori, odnosno o državljanima Srbije koji žive u inostranstvu. Kada se usvoje ti zakoni, zatvoriće se taj krug i kompletan paket zakona koji se tiču pitanja naše dijaspore i dobićemo zakonski okvir u okviru kojeg će država moći da radi sa svojom dijasporom, odnosno imaće određene obaveze prema svojoj dijaspori, što do sada nije bio slučaj. Znači neko će, ipak, morati, bilo ministarstvo ili neki drugi snažan organ, kasnije da sprovodi te zakone koji su do sada doneti i koji će do kraja godine biti doneti – objašnjava Jakšić.