Proslavom u Bonirigu, na kojoj je učestovalo više od 400 zvanica, „Beo-eksport“ iz Sidneja započeo je u subotu obeležavanje 10-godišnjice postojanja. Nakon prigodnih reči, uručena su priznanja zaslužnim pojedincima i organizacijama.
Prve čestitke, posle molitve, uputio je protojerej đuro đurđević, eparhijski sekretar, a u ime vladike Milutina i u ime Srpske pravoslavne crkve „koju ste vi nesebično pomagali i pomoć davali“.
U tom trenutku zazvonio je telefon. Na drugoj strani linije, u Kanberi, bio je upravo episkop australijsko-novozelandski koji je, sprečen da dođe, želeo da na taj način prenese najbolje želje kompaniji i njenim zaposlenima. Ovaj gest propraćen je u sali snažnim aplauzom.
Zahvalnice i priznanja
Zahvalnice za pomoć u prvim danima uručene su Miši Zariću za CŠO „Sveti knez Lazar“ iz Aleksandrije, Miladinu Janjetoviću za Srpski centar „Bonirig“ i Žiki Jevtiću za „Slogu-Pacifik“ iz Botanija. Priznanje je odano i Iliji Glišiću, Budmiru Steviću, te Omeru Gagiću za fudbalsku ekipu „Ravni kotari“. Pridružujući se čestitkama, generalni konzul SCG Slobodan Bajić uz ostalo je rekao da je “ ‘Beo-eksport’ izrastao u firmu čiji je ugled danas vredan svakog poštovanja. To je upravo ono što nam je potrebno: što veći broj uspešnih srpskih poslovnih ljudi i srpskih preduzeća kako u Srbiji i Crnoj Gori, tako i ovde u Australiji, ali i širom sveta.“
Vaso Despotović, direktor i autor celog projekta na kome danas radi „Beo-eksport“ zatim je podsetio na prve dane svoje firme:
– Počeli smo pre deset leta da se bavimo humanitarnim poslovima, sa željom da pomognemo ugroženom narodu u našoj otadžbini. U teškim vremenima koja su nastupila nikome nije bilo lako, ni našim klijentima, a ni nama, koji smo na sebe preuzeli jedan težak i odgovoran zadatak – da spojimo naše ljude sa dva najudaljenija kontinenta. Radili smo mukotrpno, a firmu smo gradili sa mnogo elana. „Beo-eksport“ je u toj deceniji svog izrastanja postao most koji spaja naš narod na gotovo svim meridijanima. Zato mogu da kažem da smo, uprkos svemu, uspeli u našoj poslovnoj misiji. I zato sa ponosom izlazimo pred vas.
Decenija vernosti
Uručena su priznanja i nagrade predstavnicima koji su sa „Beo-eksportom“ celu deceniju. To su Petra Panić, doputovala iz Bijeljine za ovu priliku, Milan Rakonjac iz Perta, Sava Nikić iz NJukasla i Mile Ilić iz Sidneja.
Zahvalnice su dodeljene i Mihajlu Diniću iz Adelejda, Miri Margetić iz DŽilonga, Predragu Jovanoviću iz Kanbere, Milki Grmuši iz Volongonga, Aci Tadiću iz Penrita i Blagi Krstoskoj iz NJutauna.
Despotović je zatim naglasio da, povodom jubileja, „Beo-eksport“ na poseban način, zahvalnicama i poklonima, želi da se oduži ne samo svojim zaposlenim, već i vanjskim saradnicima, te srpskim organizacijama i pojedincima koji su kompaniji pomogli da stane na svoje noge.
Devet zaposlenih „Beo-eksporta“ u Sidneju primilo je zahvalnice, a oni sa dužim stažom i prigodne poklone.
Zatim su uručena priznanja i nagrade predstavnicima koji su sa „Beo-eksportom“ celu deceniju. To su Petra Panić, doputovala iz Bijeljine za ovu priliku, Milan Rakonjac iz Perta, Sava Nikić iz NJukasla i Mile Ilić iz Sidneja.
Zahvalnice su dodeljene i Mihajlu Diniću iz Adelejda, Miri Margetić iz DŽilonga, Predragu Jovanoviću iz Kanbere, Milki Grmuši iz Volongonga, Aci Tadiću iz Penrita i Blagi Krstoskoj iz NJutauna.
Despotović je predstavio i svog brata Branka koji, sa sedištem u Bijeljini, predstavlja, kako je rečeno „desnu ruku u otadžbini“.
U zabavnom delu programa nastupili su Ana Bekuta, Marinko Rokvić, trubači „Crnog voza“, Maja Petrovska na violini i brazilski plesni ansambl.
Povodom jubileja biće održano još sedam koncerata, za koje je „Beo-eksport“ svojim klijentima podelio hiljadu besplatnih ulaznica.