Očekuje se da će se zastava Srbije i Crne Gore zavijoriti početkom novembra ove godine na aerodromu glavnog grada Avganistana Kabulu, kada bi trebalo da stigne oficirska posmatračka misija, saznaju „Vesti“ u Generalštabu VSCG.
Ponudu da nekoliko oficira VSCG, u okviru belgijskog kontingenta, u ulozi posmatrača, bude stacionirani u Kabulu, izneo je belgijski ministar odbrane Andrea Flao svom kolegi Prvoslavu Daviniću novembra prošle godine, tokom zvanične posete Beogradu. Prošle nedelje načelan dogovor na relaciji Brisel-Beograd je postignut.
Misija u Avganistanu (ISAF) je pod mandatom UN, a NATO je samo „izvođač radova“ na uspostavljanju normalnog života, u skladu sa demokratskim principima i nema zakonskih prepreka da se „plavci“ iz SCG uključe u međunarodne snage.
– Očekuje se da će ove godine i petorica oficira VSCG krenuti u posmatračku misiju u Sudan, gde je u okviru masivne akcije UN-a potrebno oko 800 posmatrača.
Od osiguranja 20.000 evra
Iako će visina plate i druge prinadležnosti tek biti utvrđene, činjenica je da se primanja drugih mirovnjaka kreću od 1.000 dolara za vojnike do 3.000 dolara za oficire.
Dodatni motiv je da izbegne mogućnost da zbog diskrecionog prava pretpostavljenog ili nove sistematizacije bude žrtva reforme sistema odbrane i proglašen za „tehnološki višak“. Nije zanemarljivo ni da se vreme provedeno u misijama računa dvostruko u penzijski staž. Naplata osiguranja u slučaju ranjavanja ili smrti još nije definisana, ali se procenjuje da bi za ljute rane vojnici dobijali više od 20.000 evra
Među izabranima, verovatno, će se naći i neki od kandidata koji su se javili na nedavno javni konkurs Ministarstva odbrane za posmatrače u mirovnim misijama.
Uslov je da je kandidat čina poručnik-major, da ima između 25 i 50 godina, zna engleski po NATO standardu i poseduje vozačku dozvolu. Jedan od težih uslova, posebno za starije činove je najmanje „4“ dobijena na proveri fizičkih sposobnosti – objašnjava sagovornik „Vesti“.
Po njegovim rečima kao plus računa se poznavanje još jednog stranog jezika kao što je ruski, francuski, arapski, španski ili kineski.
Trenutno se u posmatračkoj misiji u Liberiji nalazi šest pripadnika Vojske, trojica su na Obali Slonovače, u Burundiju su dvojica, a šestočlani sanitetski tim je u Kongu.
Nekoliko stotina profesionalnih pripadnika Vojske Srbije i Crne Gore (VSCG) započelo je sredinom marta obuku za učešće u mirovnim misijama, a glavni motiv kod većine bio je, sudeći po prošlogodišnjoj blic anketi, dobra zarada, što je, istovremeno, motiv i kod većine „plavaca“ drugih armija.