Sezona godišnjih odmora počela je i veliki broj građana iz dijaspore i ovog vikenda je pohrlio u Srbiju, gde će provesti leto sa svojim rođacima i prijateljima. S obzirom na to da su prethodnog vikenda zabeležene velike gužve na svim graničnim prelazima, reporteri „Vesti“ su obišli granicu sa Hrvatskom na Batrovcima u nameri da istraže razloge velikih zastoja na ulasku u zemlju. Situacija, međutim, nije bila ni nalik onoj od prethodnog vikenda kada se na ulazak u Srbiju čekalo od pet do sedam sati.
Iako je pogranični prostor bio preplavljen putnicima iz dijaspore i građanima Turske koji na svom putu samo prolaze kroz Srbiju, carinska i policijska kontrola trajala je u proseku desetak minuta, a putnici su bez dužih zadržavanja nastavljali put. Kako „Vesti“ nezvanično saznaju, saobraćaj se brže odvija jer se radovi na rekonstrukciji graničnog prelaza ubrzano privode kraju, pa su u petak uveče otvorene nove trake i putnički saobraćaj je odvojen od teretnog. U međuvremenu su i Hrvati završili deonicu autoputa od Vinkovaca do Bajakova, odnosno do granice. Tako se sada automobili kreću u osam traka, dok su za teretnjake predviđene četiri zasebne trake.
Urodila kritika
Majstori su bez vikend odmora ubrzano radili na završetku radova na Batrovcima. Postavljao se asfalt na preostale četiri trake i kako nezvanično saznajemo, sve će biti završeno do 13. jula kada su Hrvati najavili otvaranje svog dela graničnog prelaza.
Da li zbog svečanosti kada bi na Batrovcima trebalo svečano da se pojave premijeri Srbije i Hrvatske, Vojislav Koštunica i Ivo Sanader, ili zbog nedavne pretnje srpskog ministra za kapitalne investicije Velimira Ilića da će izvođaču radova „Integralu“ iz Banjaluke oduzeti posao, izgleda da će prelaz zaista biti završen u predviđenom roku.
Potvrdu ove informacije smo dobili i od carinika Predraga Milakare, koji kaže da na Batrovcima više nema gužve, da prelaz otvaranjem novih traka ima veću propusnu moć, pa samim tim nema dužih zadržavanja.
– Prošlog vikenda se na granici čekalo od pet do sedam sati, jer se kompletan putnički i teretni saobraćaj odvijao u tri trake, a i Hrvati su radili na rekonstrukciji autoputa. Pretpostavljam da će sve biti gotovo do 13. jula, osim postavljanja signalizacije, jer smo je kasno dobili. Međutim, to neće u bitnoj meri usporavati saobraćaj. Na Batrovcima, inače, ima vrlo malo prekršaja, a najčešće otkrivamo švercere cigareta i to na izlasku iz Srbije. Ovuda najčešće prolaze Turci u tranzitu, koji zaista ne nose ništa osim ličnih stvari – kaže Milakara.
Prolaz preko granice jeste ubrzan, međutim, ostaju neki nerešeni problemi koji i dalje muče putnike. Jedan od njih je što od ulaska u Srbiju iz Hrvatske do samog Beograda uz autoput ne postoje menjačnice. Veliki broj putnika raspitivaose čak i kod reportera „Vesti“ gde bi mogli da zamene novac. Pored puta do Beograda, nažalost, postoje samo dve „OMV“ pumpe i motel „Sava“, u kojima nema menjačnica. Na naplatnoj rampi putarina se može platiti u evrima, s tim što se kusur vraća u dinarima i naplaćuje se provizija od sedam odsto. Nismo uspeli da saznamo po kom kursu menjaju evre, međutim, od putnika se moglo čuti da se za jedan evro dobija nešto više od 84 dinara.
Mesta za predah takođe ima malo, pored pomenutih pumpi gde postoje kafići i prodaje se sveže pecivo i motela „Sava“ gde može i da se zanoći, ne postoje restorani uz put do Beograda. Problem je i to što nema toaleta. Svi montažni toaleti koji su nekada postojali, sklonjeni su, tako da putnici mogu da koriste samo one na „OMV“ pumpama. Jedino pozitivno je to što su zaista čisti, sve funkcioniše na senzor, uvek ima toalet papira i ubrusa.
Od same granice, pored puta, do Beograda ima i vrlo malo kanti za otpatke, tako da putnicima ne preostaje ništa drugo do da smeće ostavljaju gde stignu.