Tim jugoslovenskih pravnika koji zastupaju SRJ u procesu pred Medunarodnim sudom pravde u Hagu predložio je bosanskoj strani vansudsko rešenje spora koji je pokrenula BiH 1993. tužeci SRJ za genocid.
Treceg dana rasprave o zahtevu SRJ za revizijom odluke suda o nadležnosti u ovom sporu, Tibor Varadi, glavni pravni zastupnik SRJ, naglasio je da ovaj zahtev SRJ ni na koji nacin ne utice na spremnost SRJ da reši proces van suda. Prema vestima koje stižu iz Haga, bosanska strana ovaj predlog kategoricki odbija. – Kada se prica o vansudskom poravnanju, onda se misli na novcanu nadoknadu, odnosno odredeno finansijsko poravnanje. Jugoslovenska strana ne sme da prihvati nikakvu nagodbu iz nekoliko razloga.
Jankovic: Platiti odštetu!
Ivan Jankovic smatra da SRJ mora da plati ratnu odštetu BiH.
– Jugoslavija treba da nadoknadi štetu koju je izazvala tokom ratova, ne samo u BiH, vec i u drugim republikama. Važno je pokazati dobru volju i kroz materijalna davanja u skladu sa mogucnostima pružiti i moralnu satisfakciju za stradale.
Pre svega u gradanskom ratu kategorija ratne odštete ne postoji. Dalje, ratnu odštetu placa agresor, a Jugoslavija ni u jednom dokumentu, od Dejtonskog sporazuma do svih rezolucija u UN nije eksplicitno proglašena agresorom – objašnjava Radoslav Stojanovic, profesor medunarodnog prava.
Toma Fila tvrdi da nagodba niti je moguca, niti predstavlja pravi put za rešenje spora BiH i SRJ.
– Nisam siguran da su pravnici na celu sa Varadijem izabrali dobar put. Mislim da je trebalo da igramo na kartu da 1993. godine BiH nije bila dvoentitetska država i da ne mogu muslimani u ime svih gradana da optuže SRJ za genocid – naglašava Fila.
Beogradski advokat i predsednik Upravnog odbora Centra za antiratnu akciju Ivan Jankovic smatra da jugoslovenski tim ima dobru strategiju.
– Dobro postupaju tražaci revizuju presude o nadležnosti suda iz 1996., godine, ne zato što Jugoslavija treba da izbegne odgovornost za rat u BiH, vec zato što se sudski postupak mora voditi po medunarodnim propisima.