Među 622.000 osoba koje su prošle godine iz bilo kojih razloga napustile Nemačku, našle su se i desetine hiljada mladih i dobro obrazovanih Nemaca koji su rešili da sreću u biznisu potraže negde u Kanadi, Australiji ili SAD.
Ta moderna seoba je prema Saveznom zavodu za statistiku iz Visbadena povela preko okeana uglavnom one u dobu između 18 i 40 godina, sa dobrim diplomama i preporukama.
– Strahujem da će se ovaj proces nastaviti i narednih godina, jer Nemačka ekonomski stagnira – izjavio je tim povodom Diter Oberndorf, politikolog i predsednik Saveta za migracije. U poslednjih deset godina Nemačku je napustilo 1,1 milion njenih državljana, uglavnom onih koji su imali u tom času između 20 i 35 godina. Istovremeno, u nemačkoj javnosti ne jenjava nadmudrivanje oko toga koliko je stranaca godišnje potrebno njihovoj zemlji da bi privreda i dalje normalno funkcionisala. Pri tom svi beže od neželjenih gostiju: azilanata i izbeglica. Nacija stari i neophodno je podmlađivanje, a to mogu da joj pruže samo došljaci koji stižu u najboljim godinama. Oberndorfer smatra da je 300.000 ovih pridošlica godišnje minimum da bi se održao balans između broja zaposlenih i penzionera.
Međutim, zbog strogih propisa o useljavanju novih stranaca (koje je praktično zaustavljeno osim za vrhunske stručnjake) ova brojka će se teško održati. U toku 2001. godine je došlo 273.000 ljudi, a prošle godine je stiglo samo 235.000 pridošlica sa raznih strana sveta. U tom talasu su uglavnom bili etnički Nemci iz bivšeg Sovjetskog Saveza koji su koristili olakšicu da zbog svog porekla mogu da se dosele u maticu. I njih je sve manje, pa Nemcima ostaje briga kako da spasu privredu od nestašice radne snage, a penzijske fondove od smanjivanja dotoka uplata zaposlenih.