Australija može da nastavi izvoz drveta i drvene građe u Kinu, saopštio je ambasador ove zemlje u Kanberi Sjao Čijan.
Ovaj diplomata je objavio da su kineske vlasti zvanično podigle zabranu koja je bila na snazi još od decembra 2020. godine, kada je Peking naveo „karantinski rizik“ kao razlog za obustavu trgovine australijskim drvetom.
– Kineska carina je u sredu zvanično obavestila australijskog ministra poljoprivrede da će Kina od danas (četvrtak) nastaviti uvoz australijskog drveta. To je zaključak do kojeg se došlo posle ozbiljne studije zasnovane na materijalima australijske strane – rekao je ambasador Čijan novinarima u Kanberi.
On je rekao da se sprovedena analiza odnosila na karantin drvene građe, i da je pokazala da „australijsko drvo zadovoljava uslove kineske carine“.
Ovo je još jedan pozitivan znak da je u toku odmrzavanje trgovinskih odnosa između dve zemlje, do kojeg je došlo posle tri godine sankcija i visokih tarifa koje je Peking uveo na mnoge izvozne proizvode iz Australije, uključujući ugalj, ječam, goveđe meso, crno vino, škampe i drugo.
Takođe, odluka kineske vlade o podizanju zabrane na uvoz drveta, pokazatelj je da su prošlonedeljni razgovori ministara trgovine dveju zemalja počeli da daju prve rezultate.
– Postoje i druga pitanja na stolu. Imamo pozitivan zamah i obe strane su se složile da sednu i razgovaraju o svojim razlikama – dodao je ambasador Čijan.
Obnova uvoza drvene građe usledila je mesec dana nakon što je Australija pristala da obustavi žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) zbog tarifa koje su kineske vlasti uvele na australijski ječam. Taj sporazum je postignut neposredno pre nego što je STO trebalo da donese zaključak o sporu.
Sjao Čijan je rekao i da „s poboljšavanjem odnosa, ljudi u Kini imaju sve povoljnije stavove prema Australiji, kaoi prema australijskim proizvodima“.
Iako ambasador tvrdi da je kineska zabrana bila čisto regulatorna mera, australijski zvaničnici smatraju da to nije slučaj i da se zapravo radilo o delu šire kampanje ekonomskih sankcija koje je uveo Peking 2020. godine, kada je došlo do velikih tenzija na relaciji sa zvaničnom Kanberom.
Australijski izvoz drveta u Kinu je pre zabrane iznosio oko 600 miliona dolara godišnje.
Industrija pozdravlja odluku
Izvršni direktor Australijskog udruženja šumskih proizvoda (AFPA) Džoel Ficgibon kaže da je drvna industrija zadovoljna odlukom Pekinga.
– Kada je zabrana stupila na snagu pre više od dve godine, izazvala je velike potrese i neizvesnost za mnoge izvoznike drveta i širi sektor šumarstva, tako da je ova rezolucija dobrodošla. AFPA i izvoznici debala su po ovom pitanju blisko sarađivali s Albanezeovom vladom, posebno s ministrom trgovine Donom Farelom, kao i sa bivšom koalicionom vladom. Zahvaljujemo im se na naporima koji su pomogli da se reše problemi karantina s kojima se Kina suočila uvozeći drvo iz Australije – rekao je Ficgibon.