Ruski naučnici kritikuju način na koji vlasti planiraju da očiste Baltičko more nakon velike ekološke katastrofe izazvane potapanjem dva tenkera koja su prevozila naftu.
Dva ruska naftna tenkera su 15. decembra doživela nezgodu u Baltičkom moru. Pogodila ih je velika oluja kod Keričkog moreuza, jedan je potonuo, a drugi se nasukao na obalu.
Sve to se desilo u blizini Krima koji je Rusija anektirala 2014. godine.
Oba tenkera su zajedno prevozila oko 9,200 nafte, od koje je 40 odsto iscurelo u more, prema navodima ruskih vlasti.
Predsednik Vladimir Putin je prošle nedelje ovaj događaj nazvao „ekološkom katastrofom“, prenosi Gardijan.
Na stotine volontera radi na čišćenju plaža i uklanjaju peska koji je natopljen uljem, ali ruski naučnici kažu da ovi ljudi nemaju neophodnu opremu za ono što rade.
„Nema bagera, ni buldožera. Oni praktično rade bez ikakve teške mašinerije“, rekao je Viktor Danilov Daniljan, naučnik koji je na čelu Instituta za probleme sa vodom ruske Akademije nauka.
Volonteri, kako kaže ovaj bivši ruski ministar za zaštitu životne sredine, imaju samo plastične kese i džakove koji su praktično neupotrebljivi.
„Oni prikupljaju natopljen pesak u plastičnim džapovima i kesama, ali dok te vreće za odlaganje čekaju da budu zavezane i pokupljene, snažan vetar ili oluja ih odvuku nazad i one ponovo završe u moru“, dodao je.
Javna kritika vlasti jako je retka pojava u Rusiji, ali ono što se prošle nedelje desilo, prava je katastrofa, jer je oko 200.000 tona peska kontaminiranom naftom, prema navodima ruskog ministra prirodnih resursa.
Oko 30.000 tog peska je za sada pokupljeno, prema rečima guvernera krasnodarskog regiona, Venamina Konratjeva.
Osim toga, kako je rekao profesor na Ruskoj akademiji prirodnih nauka, Sergej Ostak, ulje bi uskoro moglo da dopre do obala Krima, i ne bi trebalo da se zaluđujemo da bi nafta mogla da bude očišćena.
Post Views: 22