Srbija prati situaciju u Bosni i Hercegovini, kaže predsednik i poručuje da Srbija neće dozvoliti da je bilo ko iznenadi. Kada je reč o referendumu, ponavlja da je to stvar Republike Srpske i da se Srbija neće mešati.
„Zašto toliko priče oko toga mogu li majorizacijom, većinom, drugi narodi da spreče RS da odredi svoj dan, kako je to opasan referendum, pre će to biti da je opasan zato što je to prvi referendum pa bi mogli da uslede i drugi. Ali onaj koji bi da zaustavi demokratiju tako što će zaustavljati referendume mora da se zabrine u šta se pretvorio“, rekao je predsednik Srbije Tomislav Nikolić.
Da Srbija ne podržava referendum u Republici Srpskoj, iz Njujorku podseća i premijer.
„Nemam problem da kažem da Vlada Srbije ne podržava referendum. To je jasan stav srpske vlade i Srbije, što znači i da se predsednik složio sa tim. Podržavamo teritorijalni integritet Federacije BiH i Republike Srpske, unutar Bosne i Hercegovine, u skladu s Dejtonskim sporazumom, što mislim da je jasan stav Srbije, koji je lako razumeti. Mislim i da je to vrlo ozbiljan i odgovoran stav“, poručio je premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Za visokog predstavnika za BiH referendum je direktan napad na Ustavni sud, pa time i na državu. Upozorava na moguće posledice.
„Mogla bi da se uvede zabrana putovanja, zamrznu sredstva, projekti, da se uvedu individualne sankcije, na primer, da to učine Amerika ili Kanada, ili bi članice Saveta za primenu mira mogle da proveravaju račune, transfere novca. Međutim, na tim zemljama je da odluče“, navodi visoki predstavnik za BiH Valentin Incko.
Građani Republike Srpske izjašnjavaju se u nedelju da li su za to da nastave da obeležavaju 9. januar kao Dan Republike Srpske, dan kada je 1992. na Palama proglašena Srpska Republika Bosna i Hercegovina.