Nebojša Jevrić (1959)

*
PODVALA STOLEĆA U KNJIZI NEBOJŠE JEVRIĆA

FANTOM NA POTERNICI

Ratni reporter ispričao, u kafani, američkom kolegi da je najveći silovatelj muslimanki bio Gruban iz Bijelog Polja. Na čuvenoj poternici koja je obišla svet, na 23. mestu nasao se i taj književni junak iz Bulatovićevog romana „Heroj na magarcu“

Podvalu stoleća u bosanskom ratu napravio je ratni reporter i pisac Nebojša Jevrić. On je, jedne pijane noći prohibicije u „slobodnim srpskim planinama“, u uvo američkog novinara, nesuđenog pulicerovca i honorarnog saradnika CIA, ispričao najveću „tajnu“ rata u bivšoj BiH — koji je Srbin silovao najviše muslimanki.

Jevrić je, u svom poznatom farsicnom stilu, za najvećeg „kandidovao“ Grubana Malića, junaka poznatog romana Miodraga Bulatovića „Heroj na magarcu“. Amer se nije libio da odmah Grubanovo ime dojavi gde treba i BiH i ostatak sveta preplavila je ona poznata poternica za „srpskim zločincima“, sa fotografijama i najosnovnijim podacima.

Tako se, pored Radovana Karadžića, Ratka Mladića, Milana Martića, Veselina Sljivačanina i drugih (optuženih zbog zločina samoodbrane), našao i Bulatovićev Gruban, bez ikakvih drugih podataka. Ispod (samo) ličnog imena, na poternici piše: starost — nepoznata, nacionalnost — nepoznata, opis — nepoznat, adresa — nepoznata!

„JUNAK“ IZ DRUGOG RATA

Nepoznat je, dabome, bio i otac Grubanov, ali samo američkom novinaru — doušniku. Drugom Grubanovom „ocu“, Nebojši Jevriću, poznat je bio pravi roditelj ovog književnog junaka, Jevrićev zemljak iz Bijelog Polja i književni uzor Miodrag Bulatović.

Jevrić je pomalo i „razočaran“: takav junak i silovatelj, muškarčina nedaleko poznata po dužini muškosti, Gruban je stavljen tek na 23. mesto poternice. Valjda samo zato što uz njegovo ime nema fotografije, kao kod drugih. A on, rekli su Jevrićevi pajtoši u kafani gde se američki novinar „napijao“ špijuniranjem Srba, nosi u gaćama „elipton“ — ono „srpko tano oružje“ koje je plašilo okupatore naoružane atomskim projektilima koje se nisu libili da upotrebe.

Podvala nadobudnom Amerikancu je najveća, ali ne i jedina Jevrićeva ujdurma u BiH ratu. Ceo globus obletela je vest o predlogu koji je, na pres-konferenciji, ljutitom srpskom generalu, u vreme medijskih podvala Srbima i hrvatskog dima automobilskih guma, dao Nebojši Jevrić — da se Dubrovnik bombarduje iz „kanadera“ žitkom kakom! Ipak, prema ovome sa Grubanom, to je bio pravi — eurokrem!

Pisac Nebojša Jevrić, u armiji sličnih, bio je najneobičnija pojava u građanskom ratu u Bosni. Omiljen među borcima i ugledan kod njihovih starešina, kretao se svuda gde se najviše pucalo, a prepoznavali su ga i s leđa, po šlemu na kojem su bila belom farbom napisana slova „Ne pucaj, brate!“

NA RATIŠTU NEŠTO NOVO

Kao reporter „Duge“, Jevrić je otišao na ratište da napiše izveštaj, a napravio je od toga pravu, autentičnu, vrlo modernu i pomalo isčašenu literaturu, najavljenu već prethodnom knjigom „Srpski rulet“.

Poslednja knjiga „Heroj na magarcu putuje u Hag“ je, međutim, nešto sasvim novo. I za samog Jevrića, ali i za svetsku literaturu. Ono što su ratni reporteri, kao književnici, ostavili čitaocima o ranijim ratovima, iz drugog je „filma“. Jevrić je — nešto novo.

Ispričavši u uvodu, na svoj duhovit način ali realistično, kako je Grubana ubacio na poternicu, Jevrić je potom „prekomandovao“ Bulatovićevog i svog junaka u drugo vreme: „Smišljotina Miodraga Bulatovića! Don Gruban iz Bijelog Polja nastanjen u roman: da uz nos istoriji rovari po Drugom svetskom ratu. Uzaman nastojeći da ga uhapse zabarske okupacione vlasti“ Tako Jevrić dovodi Bulatovicevog književnog junaka u ovaj najnoviji rat, kroz koji ga vodi krajnje farsičnim stazama.

Stranice Jevrićeve knjige, pisane lakim i vedrin stilom, su neverovatan kalambur ludiranja u kojem, pod nešto izmenjenim imenima (Meri Olrajt i Bil Dik, na primer) defiluju i neke poznate ličnosti.

Jevrić je patriota, ali ne iz „hlebinske škole“ rodoljublja, pa i ne pokušava da morališe, već silnike podvrgava ruglu — a to je jedini način da im se suprotstavi, pošto su na moralne pouke imuni.

I zato, ako se isčašene norme svetskih moćnika ikada vrate u zglobove morala i prava, Jevrićev Gruban staće uz rame poznatom dobrom vojniku Svejku, s tm što će Hasekov junak, uz našeg Grubana, dobiti oreol nosioca značke primernog vojnika!

Pavle Pavlović
Večernje novosti — 3 April 1998
Tekst preuzet sa: Srpska mreža