Protekla trgovačka sedmica donela je snažan oporavak tržišta nakon što je Tramp ublažio retoriku oko trgovinske politike i odnos prema čelniku centralne banke, piše brokerska kuća Momentum Securities u redovnoj analizi prilika na Volstritu.
Indeks S&P 500 oporavio se 4,6 odsto na preko 5.500 poena čime je prepolovio gubitak na oko 10 procenata od njegovog maksimuma iz februara. Indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, skočio je u sedmici 6,7 odsto, delimično i usled dobre korporativne objave Alphabet-a.
TRAMP UBLAŽIO RETORIKU PROTIV PAUELA
Nedelja je, kako podseća Momentum u analizi, otpočela nastavkom pada tržišta s obzirom na produžene tenzije oko nove američke trgovinske politike, ali su investitori front zabrinutosti pomerili i na pitanje nezavisnosti centralne banke nakon oštrih izjava iz Bele kuće.
Ekonomski savetnici u američkoj administraciji priznali su da Tramp aktivno razmatra mogućnost smene Džeroma Pauela, čiji mandat ističe u maju naredne godine, povrh činjenice da američki predsednik mesecima pritiska ovu nezavisnu instituciju u pogledu ublažavanja monetarne politike.
No, sam Tramp je u svom maniru volatilnih obraćanja dao pomirljivu izjavu u utorak što je iniciralo početak solidnog oporavka tržišta u nastavku sedmice.
„Nemam nameru da ga otpustim“, saopštio je američki predsednik, ponovivši ranije ocene da bi čelnik Fed-a trebalo da bude malo aktivniji u pogledu obaranja kamata „s obzirom da je za to trenutno savršeno vreme“.
VISOKA INFLACIONA OČEKIVANJA, VREBA RECESIJA
Dolar je do kraja sedmice posle dužeg vremena ojačao prema evru i korpi najznačajnijih svetskih valuta, a takođe je zabeležen veliki pad prinosa na dužničke hartije.
Prinos na 10-ogodišnje obveznice SAD spustio se sa 4,40 na 4,25 odsto, dok je prinos na 30-ogodišnje obveznice pao na 4,70 odsto nakon što se približavao nivou od pet procenata na početku prošle nedelje.
Iz Momentuma skreću pažnju na povećana inflaciona očekivanja, na koja ukazuje tradicionalna anketa Univerziteta u Mičigenu (UoM).
Ispitanici, naime, očekuju da će cene porasti za 6,5 odsto tokom naredne godine, u odnosu na martovsko očekivanje povećanja od 5,0 odsto, što je najviši rezultat od 1981. godine.
„Ni podaci o poslovnoj PMI aktivnosti nisu dali ništa bolju sliku. Dominantni uslužni sektor američke privrede zabeležio je pad aprilskog PMI pokazatelja sa 54,4 na 51,4 poena, i nalazi se veoma blizu granice od 50 poena koja razdvaja rast od kontrakcije“, stoji u analizi Momentuma.
Ipak, dodaju da je industrijski sektor zabeležio blago poboljšanje sa 50,2 na 50,7 poena i doprineo da se malo ublaži pad kompozitnog PMI privrede sa martovskih 53,5 na 51,2 poena.
Post Views: 17