NEMA GUŽVI ZBOG ZAMENE DULDUNGA ZA DOZVOLU BORAVKA
STRANCI NEPOVERLJIVI, A VLASTI NESPREMNE
• Uredi širom Nemačke još čekaju tumačenje odluke, a došljaci dolaze uglavnom da se detaljnije obaveste o preduslovima za sticanje pravog radno-boravišnog statusa
Od ponedeljka ujutru otvorena je mogućnost da gotovo 200.000 stranaca u Nemačkoj sa tzv. duldungom (privremeno odobrenim boravkom, što u stvari znači odloženo proterivanje) pokuša da u uredima za strance promeni svoj status nabolje. Međutim, nije bilo gužvi na šalterima. U većini mesta stranci su dolazili samo da se detaljnije obaveste o preduslovima za sticanje pravog radno-boravišnog statusa.
Uredi za strance su sa svoje strane još uvek u iščekivanju tumačenja odluke donete na nedavnom zasedanju Stalne konferencije ministara unutrašnjih poslova (IMK) u Štajnu, kod Nirnberga. Službenicima je ovo precizno tumačenje neophodno za rad sa strankama.
U Berlinu živi 8.800 vlasnika duldunga. Senator za unutrašnje poslove Erhart Kerting kaže da po njegovim procenama samo jedna četvrtina njih ispunjava u ovom času uslove za dobijanje istinskog boravišnog statusa. Polovina njih je „otpala“ već kod prvog preduslova, jer nije boravila dovoljno godina u Nemačkoj.
U Bremenu i Bremerhafenu su u ponedeljak pre podne zabeležene veće gužve u
Uredu za strance od uobičajenih, ali ni posle prvih razgovora sa strankama nije jasno koliko njih će zaista uspeti da se reši duldunga. Procenjuje se da od ukupno 3.500 njih, izgledi postoje za najviše 1.000 došljaka.
Zabrana proterivanja
U Hamburgu je zabeleženo „povećano interesovanje“ u redovima 10.500 stranaca na koje se odnosi prošlonedeljna odluka IMK. Portparol vlasti u Donjoj Saksoniji objasnio je novinarima da je sada najvažnije dostaviti što pre precizna tumačenja odluke IMK kako bi službenici mogli već da rešavaju slučajeve onih koji su prvi požurili da reše svoj status i pri tom dokazali da ispunjavaju sve tražene preduslove. Tamo su već u ponedeljak proglasili opštu zabranu proterivanja stranaca dok se na novi način ne „pročešljaju“ svi slučajevi.
Od 12.700 vlasnika duldunga u Bavarskoj, jedva polovina ispunjava uslov oko dužine boravka. O ispunjavanju ostalih uslova još se ništa ne zna, izjavio je predstavnik pokrajinskog ministarstva unutrašnjih poslova koji je saopštio i to da prvog dana nije bilo posebne navale na šaltere u uredima za strance.
Ublažiti uslove
Socijaldemokratska partija je upravo izašla sa zahtevom da bi tek usvojeni sporazum trebalo poboljšati i to uz pomoć ublažavanja postavljenih preduslova. U tom drugom stepenu bi trebalo da bude pronađeno i usvojeno rešenje za one koji ne budu prošli kroz „gusto sito“. Naime, poznato je da bi u prvom talasu samo 15.000 do 20.000 stranaca sa duldungom moglo da dobije novi status i ostane, a ukoliko bude posla, na ostanak bi moglo da računa još najviše 50.000 do 60.000 ljudi.
Od 15.000 stranaca sa duldungom na teritoriji pokrajine Hesen, samo 2.000 se uklapa u okvire koji su određeni dogovorom ministara unutrašnjih poslova. Ukoliko se još njih bude zaposlilo, pomenuta brojka će biti povećana, mada mnogi u javnosti izražavaju sumnju u mogućnost da vlasnici duldunga brzo i lako pronađu neko radno mesto. Tamo očekuju da će uredba sa detaljnim uputstvima stići tek za dve nedelje i traže od vlade u Berlinu da požuri sa tim poslom. U toj pokrajini je jedan od preduslova da svaki član porodice ima na raspolaganju najmanje devet kvadratnih metara stambenog prostora.
U susednoj pokrajini Rajnland-Falc nije bilo navale na nadležne službe.
U istočnonemačkim pokrajinama stanje je slično. U Meklenburg-Forpomernu živi 2.500 ljudi sa duldungom, a njih 1.230 ima ovakav „staž“ duži od šest godina dok njih 721 boravi duže od 8 godina. U Zaksen-Anhaltu od oko 5.000 stranaca iz ove grupacije, samo „nekoliko stotina“ može da računa na ostanak, jer ima sve neophodne preduslove za to. U pokrajini Brandenburg kažu da će samo svaki deseti ispuniti ono što se traži i dobiti novu radno-boravišnu dozvolu.