NEMA POSLA BEZ ENGLESKOG

Od 1. jula poslodavci u Australiji treba da vode računa da će se od radnika koji stižu iz inostranstva (viza 457) tražiti da poseduju zadovoljavajući nivo engleskog jezika da bi dobili posao, upozorio je ministar za doseljenicke poslove Kevin Endrjus.

Nivo koji zadovoljava određen je na oceni od 4,5, a na osnovu međunarodnog sistema za testiranje engleskog (IELTS). Postoje, međutim, i izuzeci ukoliko se radi o posebnim okolnostima. Nije rečeno kakve su to okolnosti.
– Da bi se učlanili u ovdašnja udruženja ili dobili licence za rad, zavisno od profesije koju navedu, podnosioci prijava moraju da poseduju bolje znanje engleskog – navodi se u saopštenju ministra Endrjusa. – Sponzori, sa svoje strane, treba da osiguraju da njihovi zaposleni ispunjavaju zahteve iz poznavanja jezika. To se već sada traži (za licence i učlanjenja) i nije ni menjano.

O tome kako će to izgledati u praksi, ministar je izjavio da svi podnosioci zahteva za vizu broj 457 treba da u svojoj prijavi detaljno naznače stepen vladanja engleskim. Takođe, moguće je da će im biti zatraženo da izađu na test IELTS da bi pokazali koliko znaju.

– Ove promene su u cilju zaštite i integriteta šeme sa vizama broj 457 – navodi Endrjus
Predsednik australijskih sindikata Šaren Barou kazala je da novi zahtevi, što se jezika tiče, nisu odmakli dovoljno da bi se obezbedilo da uslovi rada budu sigurni za radnike doseljenike.
Ona navodi da sindikat vodi kampanju protiv delova šeme viza broj 457, jer se često se dešava da radnici iz inostranstva dobijaju lošije uslove, uključujući nadnice, nego što propisi zahtevaju.

Bojazan sindikata

„Sindikati ističu bojazan da je federalna vlada počela sa vizama broj 457, a da prethodno nije pridala dovoljno pažnje bezbednosti i uslovima rada onih koji dođu s tom vizom. Takvi radnici često nisu dovoljno obučeni, ne raspolažu dobrim poznavanjem jezika da bi razumeli propise o bezbednosti i nemaju podršku da javno govore u slučajevima kad njihova radna mesta nisu bezbedna“, navodi se u saopštenju gospođe Barou.