Nema problema sa poslanicima Pariske skupštine dijaspore

Nema problema sa poslanicima Pariske skupštine dijaspore, jer uredno se odazivaju na sastanke. NJihov rad iz „publike“ su i ovog puta pratili ambasador SCG Predrag Simić, savetnik Milutin Janjević, konzuli Milka Burkić i Siniša Pavić, pukovnik Slavoljub Dabić, te direktorka Kulturnog centra (gde se sastanak i održao) Branka Bogavac.
A imalo se o čemu pričati. Na primer, o Danima srpsko-crnogorske dijaspore u Beogradu. Prvi izveštaj podneo je predsednik Skupštine Milisav-Mića Aleksić, govorio je o susretima i iscrpnim razgovorima sa ministrom dijspore Vojislavom Vukčevićem, među prvim načetim temama bila je situacija u dopunskoj nastavi, za šta su naši pariski dijasporci u svemu dobili stopostotnu podršku.
– Rekli smo ministru da naši ovdašnji prosvetni radnici, troje ih je a deluju u devet školskih centara, nisu odavno primili platu. A stanarina mora da se plati, mora da se jede – izneo je Aleksić ljudski problem koji bi trebalo rešiti, kako u Francuskoj tako i u drugim zemljama.

Pogled unapred

O dopunskoj nastavi sa mnogo argumenata govorio je profesor Momčilo Vučić:
– Teško je okupiti decu, a roditelji su neodgovorni. Danas imamo 208 đaka, malo je to, a mi uvek problem ostavljamo za sutra. Od tog pitanja zavisi naša budućnost. Svima nama treba više organizovanosti i pogled unapred.

Ili, govorilo se o kancelariji Pariske skupštine dijaspore otvorenoj u zgradi Ministarstva dijaspore, odnosno o mestu kroz koji je u poslednje vreme dnevno prolazilo po dvadesetak dijasporaca. A priupitali su u Beogradu Parižani kako će se odmotati problemi oko naimenovanja poverenika dijaspore.
– Što se tiče Francuske, sa vama nema problema. To mišljenje imamo svi – takav su odgovor dobili.

Kritike

Kao i uvek, obraćanje poslanicima veterana LJube Petrovića izazvalo je najviše interesovanja. Ovaj iskusni aktivista je kritikovao što na skupovima vezanim za obeležavanje istorijskih datuma nema većeg odziva zemljaka, apelujući na predsednike klubova da školuju mladost kako bi bila svesna nacionalne pripadnosti i dostojanstva.

A bio je u Beogradu sajam, na sajmu i knjige iz dijaspore koje su na štandu dijaspore pobrale brojne komplimente, pa su u izveštaju nabrojani autori koji su imali prezentaciju: Zlata Živadinović, Vlasta Stanisavljević, Sima Mraović, Goran čvorović, Dana Dodić, Nikola Šuica, Branka Bogavac, Ranka Todorović, LJuba Petrović, Mirjana Prljević, Zoran Milinković, Miki ćirovski je imao izložbu fotografija, Vladan Radovan iz Nice dobio je nagradu „Stiv Tešić“, a humanitarka Zade đurović orden „čovekoljublja“.
O kulturnim događajima naših francuskih dijasporaca govorio je profesor Petar Gojković, dok su analize pariskih sastanaka sa ministrom spoljnih poslova Vukom Draškovićem i ministrom obrazovanja Slobodanom Vuksanovićem dali Mladen Vuković i Miloš Janković.

Pohvale

Na kraju sastanka Vlastimir Stanisavljević je izašao za govornicu oslikavajući revnosno obavljanje dužnosti predsednika Miće Aleksića, pa njegovu ulogu u otvaranju kancelarija za dijasporu u Kladovu, Velikoj Plani, Smederevu, Kosjeriću i Novoj Varoši…