Još pre četiri decenije gradske vlasti u Štutgartu razumele su zahteve novog vremena i rastućeg broja „gastarbajtera“, pa je osnovan prvi Savet stranaca u Nemačkoj. NJegov jedini zadatak je bio da štiti interese sve brojnijih stranih radnika u glavnom gradu pokrajine Baden-Virtemberg. članove je tada birala gradska uprava.
U vreme liberalnog gradonačelnika Manfreda Romela (1983. godine) prvi put su direktno birani predstavnici stranaca, a odziv birača je bio oko 25 odsto.
Posle trideset godina taj isti Savet stranaca će po svoj prilici otići u istoriju jer su se vremena promenila, politika takođe, a stranci (iz zemalja koje nisu članice EU) su zapostavili tu jedinu mogućnost da utiču na komunalnu politiku domaćina. U osvrtu lista „Štutgarter cajtung“ ovih dana je najavljeno gašenje direktno biranog Odbora za strance i osnivanje sličnog tela, ali će ono ubuduće biti sastavljeno od stručnjaka različitog profila koji se bave strancima i poznaju njihove probleme.
Takav model postojao je i na početku, daleke 1971. godine. Direktni izbori članova iz redova onih stranaca koji se bave društvenim radom po udruženjima i klubovima sa nacionalnim obeležjima su iz godine u godinu sve više zapostavljani, pa je tako pre tri godine samo 3.385 (5,8 odsto) od oko 60.000 stranaca sa pravom glasa izašlo na te komunalne izbore.
Nemačke vlasti smatraju da je do kraha ovog modela Saveta stranaca došlo zbog rastuće netrpeljivosti najpre između Grka i Turaka (nakon rata na Kipru), a potom i među državljanima bivše SFRJ posle burnog raspada zajedničke domovine.
Zbog toga se već najavljuje mogućnost da iduće godine na komunalnim izborima u Štutgartu više ne bude kandidata za novi saziv stranaca. Opunomoćenik za integraciju Gari Pavković misli da će grad sam imenovati članove odbora i tako rešiti krizu u organizovanju i političkom angažovanju stranaca koji već čine više od četvrtine stanovništva.