Nezakonito trošenje

Poslanici Skupštine Srbije poceli su juce raspravu o budžetskim zakonima razmatranjem završnog racuna republicke kase za 2000. godinu dopunjenog izveštajem budžetske inspekcije od 1996. godine, zakljucno sa dvehiljaditom.
Ministar finansija Božidar đelic objasnio je da je, na zahtev vecine poslanika, izveštaj inspekcije za 2000. upotpunjen kontrolom budžeta još cetiri prethodne godine kako bi se pokrenuli odgovarajuci postupci za nezakonitosti.

Jer, prva inspekcija je vec izvestila, kaže, da je nenamenski i nezakonito potrošeno milijardu i 76 hiljada nemackih maraka ili oko pola miliona evra. Sadašnji izveštaj budžetske inspekcije govori da je nezakonito i nenamenski potrošeno oko dve i po milijarde maraka ili milijardu i 250 miliona evra od 1996. do 2000. godine.

– Sada imamo jasnu sliku kako je prethodna vlast raspolagala javnim prihodima i rashodima, cime cemo okrenuti važnu stranu u istoriji javnih finansija. Jer, tadašnji budžetski inspektori nisu kontrolisali vece budžetske korisnike jer se njihov rad uglavnom svodio na kontrolu opština koje je osvojila tadašnja opozicija. U javnim finansijama u poslednjih pet godina prethodne vlasti najbolje se odslikava rasulo našeg društva. Budžeti koje je ova skupština usvajala devedesetih godina bili su sve manje verodostojna slika finansija ove zemlje – izjavio je đelic.

Prvi razlog za to jeste što su se vremenom otvarali specijalni racuni, najcešce odlukom vlade, ali nekad i Skupštine, za neku dažbinu od koje bi se novac slivao na jedan racun koji nije pod kontrolom parlamenta ni inspekcije. Iznosi tih racuna u 2000. godini bili su cak 16 odsto ukupnih prihoda budžeta. Drugi razlog je uvodenje kompenzacije u praksu, „nužnog zla nelikvidnih privreda“. Prebijanje dugova, dodaje đelic, svedocanstvo je nemoci celog sistema.

– Iako je u tom izveštaju i godina NATO bombardovanja, iako smo imali i godine sankcija, inspekcija je pronašla mnogo neopravdanih dugova države, zabeležene su mnoge nezakonitosti i zloupotrebe, nenamensko korišcenje velikih iznosa namenjenih javnim rashodima. To je ostavljalo manje novca za budžetske korisnike. Zabeleženo je potpuno odsustvo finansijske discipline, a znacajni iznosi javnih prihoda i rashoda ostvareni su mimo žiro-racuna organa. Evidencije o stanju imovine su nepotpune, narocito nekretnina – kaže ministar đelic.

Sumnjive beskamatne pozajmice

Realnost javnih finansija, dodaje, prikrivala se nerealnim pretpostavkama budžeta za 2000. Predviden je bio rast društvenog proizvoda od 14 odsto, a bio je 5,9 procenata. Napisano je da ce inflacija biti nula odsto, a bila je 116 odsto, što govori zašto javne finansije nisu obezbedile sredstva za socijalnu brigu, tvrdi đelic, a „rupa se prikrivala fiskalnim manjkom“.

– Da ne govorim da je u Ministarstvu finansija bilo štancovano racuna za litre i litre goriva bez poredenja sa mogucom kilometražom. Da ne spominjemo mnoga službena putovanja o budžetskom trošku, za koja nema dokumentacije. Nezakonito je finansirano, recimo, putovanje sportskog društva „Milicionar“ u inostranstvo, a dnevnice isplacene ljudima koji nisu bili cinovnici. A o tadašnjim transakcijama svedoci primer vile u Tolstojevoj 4, koja je za samo nekoliko meseci postala privatna svojina generala u penziji koji je potpisao Kumanovski sporazum. Od SRJ je dobio rešenje za stan od 200 kvadrata, a radi se o vili od 700 kvadrata. Direkcija za imovinu je izvela radove bez tendera, a „Kolingu“ je, kao firmi bivšeg ministra finansija, preplaceno za te radove. Došlo je, znaci, do privatizacije državne imovine, odnosno do nenamenskog trošenja sredstava namenjenih opštinama – tvrdi Božidar đelic.

– Slika ovih budžeta pokazuje moralno a ne samo finansijsko rasulo tadašnjeg državnog vrha. Za sada je pokrenuta 41 krivicna prijava protiv 91 lica, 50 prijava za privredne prestupe protiv 207 gradana i 16 prekršajnih prijava protiv 26 lica. Medutim, tužilaštvo i MUP moraju da rade svoj posao profesionalno, jer do sada nijedan slucaj nije stigao do glavnog pretresa i presude – kaže đelic.

Medusobne optužbe

Skupštinsku raspravu obeležile su potom razmene optužbi izmedu predstavnika bivše i sadašnje vlasti o tome da li su u prethodnom periodu sredstva trošena nezakonito, postoje li za to zaista valjani dokazi, ili je, kako su tvrdili predstavnici SRS i SPS, otvaranje ovakve rasprave samo nacin da se pažnja javnosti skrene sa sadašnjih vladinih zloupotreba.

Šef poslanicke grupe SRS Vojislav Šešelj rekao je da je veoma pohvalno to što su ministar đelic i cela vlada uložili toliko truda da na cak 282 strane podnesu izveštaj o završnom racunu za 2000. godinu, ali je postavio i pitanje zašto izveštaj o završnom racunu za 2001. ima samo 53 strane i zašto u njemu recimo nema podatka o tome „kako je Nebojša Covic potrošio 500 miliona dinara“. Šešelj je postavio i pitanje zašto se izveštaj finansijske inspekcije odnosi baš na period od 1996. do 2000. godine, odnosno zašto se nije išlo dalje u prošlost.

Šef poslanicke grupe DOS-reforma Srbije Cedomir Jovanovic je naglasio da je u periodu od 1996. do 2000. godine vladao finansijski haos i nemoralno politicko ponašanje, dodajuci da su sve „sumnjive situacije“ predmet prijava kojima treba da se bave sudovi, a ne da budu deo izveštaja kojim ce se baviti parlament. On je izneo i neke konkretne podatke o zloupotrebi novca u prethodnom periodu, navodeci, na primer, da je Vojislav Šešelj potpisao dokument na osnovu kojeg je 30 miliona dinara sa racuna solidarnosti za saniranje posledica zemljotresa u Kolubarskom okrugu preusmereno u opštine „koje nemaju nikakve veze sa tim okrugom“, da je Slobodan Cerovic sredstva sa racuna Ministarstva za turizam „prebacio“ na racun SRS, da je Nikola Šainovic predao milion dinara Nikoli Poplašenu i slicne slucajeve. Šešelj je na ovo reagovao tvrdeci da Jovanovic govori o necemu cega nema u izveštaju i da su sve što je on potpisivao bile vladine odluke, te da njegovog imena uopšte nema u izveštaju koji se odnosi na finansijske mahinacije.

Šef poslanicke grupe SPS Žarko Obradovic ocenio je vladin izveštaj kao zlonameran, netacan, nestrucno napisan i iskljucivo usmeren protiv SPS-a. Vlada, po njemu, ima razlicite aršine kad je rec o tome kako izveštava o izvršenju budžeta sada i u prethodnom periodu, i time pokušava da sakrije ono što radi i izbegne da odgovori gde je novac od donacija.

Šef poslanicke grupe Demokratske alternative Nada Kolundžija pozvala je poslanike da ne prihvate završni racun budžeta za 2000. godinu sve dok se ne utvrdi krivicna odgovornost svih koji su trošili novac iz budžeta na nezakonit nacin. Prema njenim recima, Skupštinu ne obavezuju „lopovluci, marifetluci i manipulacije iz prethodnog perioda i zato ne treba da potvrdi završni racun i time prakticno amnestira sve odgovorne.

Poslanici su sinoc poceli raspravu o završnom racunu budžeta za 2001. godinu, uz koji je ostavljen i izveštaj budžetske inspekcije. Ministar Božidar đelic obavestio ih je da ce prvi put moci da angažuju i nezavisnog revizora, da obavi budžetsku inspekciju i izveštaj dostavi direktno Skupštini.

Govoreci oi budžetu za prošlu godinu, đelic je rekao da je novac trošen odgovorno i da su brojne potrebe korisnika uskladivane sa raspoloživim sredstvima. Po njegovim recima, ostvareni prihodi veci su od planiranih za 17 odsto nominalno, odnosno pet odsto realno, što je posledica efikasne naplate poraza i odlucne borbe o suzbijanju šverca, pre svega naftnih derivata.

Kad je rec o sredstvima planiranim za pokrivanje deficita, ona nisu pristizala u budžet u ocekivanom iznostu i po predvidenoj dinamici, što se posebno odnosi na novac od privatizacije. Vlada, medutim, kako je istakao, nije odgovorila štampanjem novca vec smanjenjem potrošnje pa su tako ukupni rashodi bili za oko dve milijarde dinara niži od planiranih.

Ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Goran Pitic poslanike obavestio da je u 2001. godini u Srbiju ušlo oko 530 miliona evra donacije, od cega je u republicki budžet otišlo 3,36 milijardi dinara.

Skupština nastavlja rad danas.

STAV ŠEFA POSLANICKE GRUPE DOS – REFORMA SRBIJE

Spremni smo za raspravu o vladi

Pitanje poverenja vladi je demokratsko pitanje i može se pokrenuti u svakom trenutku. Mi smo spremni na raspravu o radu vlade, kaže šef poslanicke grupe DOS – reforma Srbije Cedomir Jovanovic. Jovanovic je podsetio da do sada nijedna od stranaka koje su dale poverenje vladi Srbije nije pokrenula to pitanje.

Cedomir Jovanovic je izrazio uverenje da u parlamentu postoji „poslanicka vecina koja ce podržati rad demokratske vlade i biti spremna da aktivno ucestvuje u kreiranju sistemskih zakona“. On je dodao i da veruje da ce budžet biti usvojen, dodajuci i da su spremni da razmotre amandmane DSS.

đelic: Neizglasavanje budžeta predigra za pad vlade

Ministar finansija i ekonomije u Vladi Srbije Božidar đelic rekao je juce da veruje da ce poslanici Narodne skupštine Republike Srbije izglasati zakon o budžetu za 2003. godinu, ali da „iskustvo iz poslednjih nekoliko nedelja nalaže da covek u prognozama bude oprezan“.

„Ukoliko do usvajanja budžeta ne dode, to bi znacilo da imamo krizu i da vlada nema vecinu za izglasavanje najvažnijeg zakona, što je samo predigra za izglasavanje nepoverenja vladi“, rekao je đelic, ponovo podvukavši da ne veruje da ce do toga doci.

OCENA ŠEFA POSLANICKE GRUPE DSS

Ako se ne usvoji budžet, pada vlada

Poslanici DSS nece pokretati pitanje poverenja Vladi Srbije, ali ukoliko budžet ne bude usvojen, to ce znaciti da vlada nije dobila podršku parlamenta da radi i sledece godine, rekao je šef poslanicke grupe DSS u Skupštini Srbije Dejan Mihajlov.

Prema njegovim recima, to bi onda bila manjinska vlada, što bi za sobom povuklo i raspisivanje parlamentarnih izbora. Mihajlov, medutim, nije direktno rekao da li ce DSS biti protiv usvajanja budžeta.

(Beta)

Pelevic: Glasanje protiv budžeta šansa za rušenje vlade

Lider Stranke srpskog jedinstva Borislav Pelevic je izjavio da je glasanje protiv usvajanja budžeta Srbije za 2003. godinu u republickom parlamentu šansa za rušenje vlade Srbije.

On je na konferenciji za novinare rekao da opozicija, Demokratska stranka Srbije, Demokratski centar, Nova Srbija i Demokratska alternativa imaju u Skupštini Srbije 136 poslanika, što je, prema njegovim recima, dovoljno da se onemoguci usvajanje budžeta.

Pelevic je naglasio da je „sada sve na DSS-u“.

(Beta)